Krycí manévr Západu, jak kamuflovat plánovaný atentát na běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka. Tak některá ruská média hodnotí sobotní zveřejnění informací o možném zapojení Ruska do výbuchů skladů ve Vrběticích v roce 2014. O údajném připravovaném útoku na běloruskou hlavu státu a jeho rodinu promluvila v sobotu ruská FSB. Podle Lukašenka za vším stojí Spojené státy americké.
„Mluvčí ruského ministerstva zahraničních věcí Maria Zacharovová pro televizní kanál Rusko-1 uvedla, že Západ chtěl pomocí vyhoštění ruských diplomatů z České republiky zablokovat informace o přípravě státního převratu v Bělorusku,“ cituje jedno z prohlášení televize Belsat.
Zinscenovaný plán?
„Jakmile byla vznesena obvinění proti americkému prezidentovi, české úřady oznámily vyhoštění ruských diplomatů, jak bylo nařízeno. Je jasné, že vše je zinscenované,“ zveřejnila slova šéfa zahraničního výboru dolní komory ruského parlamentu Leonida Sluckého ruská státní zpravodajská agentura TASS.
Ruská Federální služba bezpečnosti (FSB) v sobotu oznámila, že zadržela dvě osoby, které připravovaly vojenský puč v Bělorusku a likvidaci prezidenta Alexandra Lukašenka. FSB údajně ve spolupráci s běloruskou KGB zadržela v této souvislosti politologa Aljaksandra Fjadutu, který v roce 1994 zastával funkci Lukašenkova mluvčího a později se stal členem opozice, a právníka s běloruským a americkým občanstvím Jurase Zjankoviče.
Rozkaz nejvyššího vedení USA
Lukašenko o možném blížícím se pokusu o atentát na jeho osobu i rodinu informoval už v pátek. Podle něj byly do operace zapojeny americké speciální služby, které jednaly na rozkaz „nejvyššího politického vedení“ Spojených států. Prezident uvedl, že Minsk kontaktoval Moskvu, aby agenti, kteří přiletěli z USA, byli zadrženi v Moskvě. Státní převrat byl podle FSB plánován na 9. května, tedy na den, kdy Bělorusko a další státy někdejšího Sovětského svazu slaví Den vítězství.
Česká republika má v celé kauze hrát velkou roli. Některá ruská média totiž dávají avizovaný atentát do souvislostí se sobotním zveřejněním informací, že za výbuchy muničních skladů ve Vrběticích v roce 2014 jsou zodpovědní Rusové, konkrétně členové tajné zpravodajské služby GRU Alexandr Miškin a Anatolij Čepiga.
Česká republika reagovala vyhoštěním 18 ruských diplomatů, Rusko jako odplatu vyhostilo z Moskvy 20 zaměstnanců české ambasády. Vicepremiér a dočasný ministr zahraničí Jan Hamáček (ČSSD) označil ruskou reakci za neočekávaně tvrdou a s premiérem Andrejem Babišem (ANO) bude jednat o dalších krocích.
„Vyhoštění 18 ruských diplomatů z České republiky je jasným pokusem odvrátit pozornost od aktivit organizované skupiny plánující puč v Bělorusku,“ dodal Sluckij.
Putin už jednal s Bidenem
Lukašenko prozradil, že o celé věci už diskutovali prezidenti Ruska a USA Vladimir Putin a Joe Biden. To potvrdil také Putinův tiskový mluvčí Dmitrij Peskov.
Otázku možného zapojení Bidenovy administrativy do připravovaného atentátu zanechal Peskov bez komentáře. Později však uvedl, že o veškerých informacích, které mohou být veřejnosti poskytnuty, rozhodují speciální služby podle uvážení. Peskov údajně připravovaný atentát označil „za ničivý plán a velké nebezpečí pro Bělorusko“.