Pokus o vraždu veřejných médií, řekl o poplatcích expert. Vládě vytkl „trpké plody nečinnosti“

Jelínek a Komárek k TV poplatkům

Nejen „politická sebevražda“, ale možná i „pokus o vraždu médií veřejné služby“ – tak hodnotí politolog Lukáš Jelínek krok vládní koalice, na jejíž popud poslanci projednávají půl roku před volbami růst televizních a rozhlasových poplatků. Vláda teď musí sklízet „trpké plody své nečinnosti“, uvedl ve vysílání CNN Prima NEWS. Také podle komentátora Martina Komárka řeší koalice návrh mediální novely pozdě, což nahrává opozici.

Kdyby koaliční politici přišli s návrhem zvyšování poplatků dříve, taková debata by se podle Komárka nestrhla. „Když to ale dělají něco přes půl roku před volbami, je to obrovské nabití pro opozici,“ okomentoval. „Většina lidí s tím nebude souhlasit, protože každá koruna, kterou dnes musí vydávat z rozpočtu, je bolí.“

ČTĚTE TAKÉ: Spolu se probudilo a půl roku před koncem vlády hlásí, že našlo recept na krizi bydlení

Také podle Jelínka měla vláda návrh předložit mnohem dříve. „Kdyby to byla jenom politická sebevražda, tak by mi to možná tak nevadilo, ale on je to možná skutečně pokus o vraždu médií veřejné služby,“ řekl politolog. Debata otevřená dříve by prý byla klidnější, zatímco nyní ji narušují obstrukce opozičních stran.

Otálení vlády Jelínek nechápe. „Nemyslím si, že by měl ministr kultury tolik práce, aby nezvládl se svými úředníky nachystat tento zákon,“ namítl a připomněl další zpoždění koalice. „Proč se až dnes projednává superdávka a zásadní změna zákoníku práce? Vláda měla na všechno dost času a teď bude holt sklízet trpké plody své nečinnosti,“ shrnul.

Poplatky mají řadu kritiků

Předloha zvyšuje poplatek pro ČT o 15 korun na 150 korun měsíčně a pro ČRo o 10 korun na 55 korun za měsíc. Poplatek se má nově vztahovat na zařízení schopná přijímat vysílání prostřednictvím internetu, nejen na televizní a na rozhlasové přijímače.

Mezi občany si novela našla řadu kritiků. „Nechala bych to, jak to je,“ uvedla jedna z obyvatelek Ostravy v anketě pro CNN Prima NEWS. „My důchodci jsme rádi, že jsme rádi, a ještě zvýšení poplatků? S tím nesouhlasíme,“ přidala další.

Vláda změny v poplatcích zdůvodňuje potřebou finanční stabilizace veřejnoprávní televize a rozhlasu a dlouhodobé udržitelnosti jejich činnosti. Politici z ANO a SPD naopak mluví o korupci dvojice médií veřejné služby, o dalším zásahu do peněženek lidí či o výpalném s ohledem na nový způsob výběru poplatku od právnických osob. ČT a ČRo by se podle nich měly spojit a financovat ze státního rozpočtu.

Sněmovna bude o zvyšování rozhlasových a televizních poplatků hlasovat ve středu 5. března v poledne. Rozhodla o tom ve čtvrtek hlasy poslanců koaličních stran a dříve vládních Pirátů.

MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Kupují si veřejnoprávní média, obviňuje Stoniš vládu. Nešťastné načasování, říká Šaradín

Tagy:
politika Český rozhlas Lukáš Jelínek Česká televize poplatek vláda Martin Komárek veřejnoprávní médium umění, kultura, zábava a média hromadné sdělovací prostředky