Spolu se probudilo a půl roku před koncem vlády hlásí, že našlo recept na krizi bydlení

Přesto, že měla vláda v čele s ODS na řešení drahého a nedostupného bydlení čtyři roky, probrala se až nyní a hlásí, že chce výstavbu rozhýbat. Jako vlajkovou loď ODS pod vedením ministra financí Zbyňka Stanjury zatím prezentovala podporu projektu tzv. dostupného nájemního bydlení, který připravili Piráti. Miliardy na výstavby nájemních bytů by podle návrhu měly dát pojišťovny z peněz, které si u nich Češi naspořili. Podle lidovců by program dostupného bydlení měl desítkami miliard ročně stát podporovat dlouhodobě.

„Jedna ze dvou klíčových věcí, která trápí naše voliče, je bydlení a mám pro ně dobrou zprávu, že máme řešení,“ prohlašuje v nejnovějším videu ODS ministr financí Zbyněk Stanjura.

Jedním z oněch řešení je podle Stanjury povolit penzijním společnostem, aby mohly naše naspořené peníze, které si posíláme na tzv. penzijní připojištění, použít na investice jako je právě výstavba bytů, což dnes není možné.

„Otevřeme možnost pro penzijní fondy, aby mohly investovat do oblasti nájemního bydlení, určitě ještě přijdeme s úpravou stavebního zákona, aby v oblasti nájemního bydlení bylo rychlejší. Stihneme zrovnoprávnit družstevní bydlení v daňové oblasti,“ pokračuje ve videu ze začátku týdne Stanjura.

Podle tiskového mluvčího Asociace penzijních společností ale nejde o nic převratného „Řešíme to s ministerstvem už několik měsíců. Jedná se o to, že účastnické fondy dnes nesmí investovat do nemovitostí a změnou zákona by to možné bylo. Až 20 procent hodnoty fondu by mohlo být investováno do nějakého typu bydlení - nájemního, dostupného nájemního, vlastnického atd. Podle našich propočtů jde zhruba o 20 miliard korun,“ řekl CNN Prima NEWS Sedláček.

Reálně tak stát žádné peníze do podpory bydlení nedá, ale pouze umožní to, aby se tam mohly dát peníze, které si na penzi Češi se státní podporou spoří.

„Pro ostatní připravujeme opravdu dobré finanční nástroje, aby byly k dispozici dlouhé úvěry s malým úrokem, tak aby se dalo stavět ve spolupráci soukromníků státu i měst a obcí,“ doplňuje Stanura s tím, že návrhy se mu podařilo prosadit proto, že sezval k jednomu stolu klíčové hráče - banky, pojišťovny, penzijní fondy, soukromé developery, zástupce družstevního bydlení, asociaci nájemního bydlení.

ODS se chlubí pirátským řešením

Pokud pomineme to, že je dost s podivem, proč se klíčové hráče nepodařilo ke stolu sezvat na začátku volebního období, zajímavé je především to, že se ODS opírá o program dostupného nájemního bydlení, který na resortu pro místní rozvoj připravil ještě Pirát Ivan Bartoš a na který právě ministr Stanjura z počátku odmítal peníze z rozpočtu na rok 2025 vůbec dát.

Ceny za bydlení jsou šílený. Sehnat normální nájem, který jako člověk po škole, mladá rodina nebo senior utáhnete, je...

Posted by Česká pirátská strana on Thursday, February 6, 2025

„Fakt to běží. A to i po šprajcu ODS, kdy Stanjura brzdil vyjednávání programů, škrtil rok finance a stále řešil hlavně výhodnost programu pro developery. Nakonec jsme zvítězili,“ chválí si Piráti aktuálně vývoj programu dostupného nájemního bydlení.

V principu jde o to, že stát pro obce nebo města má na roky 2025 a 2026 připravených 8 miliard korun. Obce peníze vyčerpají buď formou dotací nebo úvěrů s nízkým garantovaných úrokem a byty za to samy nebo právě se zapojením soukromého sektoru postaví. MMR jen čtyři měsíce od spuštění je v programu eviduje 92 žádostí o podporu projektů na výstavbu, rekonstrukce nebo nákupy bytů za 5,1 miliardy korun a mohlo by se postavit cca 1500 bytů. O program je tak velký zájem.

Na obrat ODS upozorňuje o bývalý ministr financí a předseda TOP 09 Miroslav Kalousek, podle kterého se občanští demokraté vydali na socialistickou dráhu. „Zdá se, že ODS rezignovala na svobodný, co nejméně regulovaný trh. Místo toho spouští program státní podpory obecních socialismů s nájmy, které budou “nižší než tržní”. Nevěřím, že to bude fungovat. Žádný socialismus spravedlivě nefunguje,“ pustil se do ODS Kalousek na sociální síti X.

Lidovci: Miliardy a 10 tisíc bytů ročně

S podporou projektu naopak dlouhodobě souhlasí lidovci. Místopředseda strany Jiří Horák v rozhovoru pro CNN Prima NEWS uvedl, že by rád, aby šlo o dlouhodobý program, kam bude Česko pravidelně dávat minimálně 10 miliard korun ročně, aby obce a města mohly předem připravovat projekty a věděly, že budou moc žádat o peníze.

Pokud by se finance v projektu držely dlouhodobě, může to podle nich vést k výstavbě i 10 000 bytů ročně.

🏡 Dostupné bydlení je klíčem k lepší budoucnosti! 🏡 Představujeme první krok z našeho komplexního řešení bytové krize –...

Posted by KDU-ČSL on Monday, February 10, 2025

„Z mého pohledu jde o řešení, jak bezprostředně může stát chrlit peníze do systému a mít z toho poměrně rychle dost bytů. Samozřejmě, že stát nemůže cílit podporu pouze na nájemní byty pro určitou skupinu lidí. Až 80 procent české populace chce bydlet ve vlastních bytech a domech a myslím, že je to legitimní požadavek,“ řekl v rozhovoru Horák s tím, že na kompletním programu v oblasti bydlení lidovci pracují a plánují ho zveřejnit do konce týdne.

Na řešení v oblasti bydlení se redakce CNN prima NEWS ptala i zástupců TOP 09. Ti v krátkosti uvedli, že s podporou nájemního bydlení souhlasí. „Je důležité, aby se zvýšila nabídka nájemních bytů nejen pro mladé, ale i pro ty, kteří si nemohou pořídit vlastní bydlení. Toho lze dosáhnout především podporou výstavby bytů prostřednictvím měst a obcí formou levných úvěrů i dotací. Obcím to umožní poskytovat nižší nájemné, a tím řešit nedostatek dostupného bydlení na svém území,“ uvedl pro CNN Prima NEWS poslanec TOP 09 Jiří Slavík.

Tagy: