Pirátský poslanecký klub bude po schválení volebního zákona Senátem usilovat o to, aby se konaly předčasné volby. Předseda strany Ivan Bartoš ve Sněmovně novinářům řekl, že kvůli tomu osloví k jednání ostatní strany včetně vládního ANO. O schůzku požádá i prezidenta Miloše Zemana. Rozpuštění Sněmovny považuje za lepší variantu než vyslovení nedůvěry kabinetu.
„Vláda nezvládla rok pandemie covidu, vypovídá o tom počet mrtvých i rozklad financí. Jako první krok se pokusíme vyvolat předčasné volby a hledat cestu k rozpuštění Sněmovny, a to ihned poté, co Senát schválí volební zákon. Taková varianta je jediná správná. Umožní rozdat občanům karty,“ prohlásil Bartoš na tiskové konferenci před jednáním Sněmovny.
Šéf Pirátů zároveň uvedl, že situaci bere velmi vážně a osloví všechny strany ve Sněmovně. „Požádám o schůzku i prezidenta Zemana,“ doplnil s tím, že pokud by Sněmovna hlasovala o nedůvěře vládě, Piráti a STAN by kabinet nepodpořili, rozpuštění komory a nové volby ale pokládají za vhodnější.
Bartoš uvedl, že chce o rozpuštění Sněmovny jednat se všemi aktéry. „Oslovím strany zastoupené ve Sněmovně, i vládní, včetně premiéra Andreje Babiše (ANO),“ řekl. Pro rozpuštění Sněmovny a vypsání předčasných voleb je zapotřebí nejméně 120 poslanců. Bartoš chce proto oslovit klíčové subjekty, které mohou dodat koalici Pirátů a STAN a koalici Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) potřebné hlasy, tedy i ANO a SPD.
Koalice Spolu vyzvala Babiše, aby požádal o důvěru
Koalice Spolu minulý týden vyzvala Babiše, aby do čtvrtka požádal o důvěru, jinak chce vyvolat hlasování o nedůvěře. Piráti a STAN by v takovém případě vládu nepodpořili. „Hlasy na případné vyslovení nedůvěry máme připraveny. Ale od počátku tvrdíme, že daleko lepší cesta je přivést zemi k předčasným volbám,“ řekl Bartoš. Babiš se podle něj jeví jako slabý premiér a o vládě v demisi by rozhodoval Zeman.
Prezident dříve uvedl, že pokud by poslanci vládě vyslovili nedůvěru, byl by pro to, aby vládla až do podzimních voleb v demisi. Bartoš chce s hlavou státu o jeho postojích mluvit, i Zeman totiž podle něj někdy po vyhodnocení aktuální situace názor změní.
Sněmovní volby jsou naplánovány na 8. a 9. října letošního roku. Ústava počítá s tím, že po rozpuštění Sněmovny se volby konají do 60 dnů. Sněmovnu současně nelze rozpustit tři měsíce před skončením jejího volebního období.
Předčasné volby nejdříve v červenci
Předčasné volby by se mohly konat nejdříve v červenci – nejdříve od začátku tohoto měsíce bude platit nový volební zákon. ODS totiž před dvěma lety prosadila návrh, že zákony budou nabývat účinnosti jen 1. ledna nebo 1. července.
Aby se volby konaly o prázdninách, ale podle politologa Josefa Mlejnka z Univerzity Karlovy nikdo nechce. „Volby by byly v červenci, což je absurdní. Pokud se pandemická situace zlepší, lidé budou chtít odjet na dovolenou,“ řekl Mlejnek už dříve pro CNN Prima NEWS.
Pravděpodobné není ani to, že by se Sněmovna rozpustila. K tomu je potřeba 120 poslanců. Jen hnutí ANO má v dolní komoře 78 zákonodárců. Některým stranám a poslancům navíc hrozí, že už by se do Sněmovny znovu nedostali. Mnohem reálnější tedy je, že opravdu dojde na hlasování o nedůvěře vládě.