Několik německých spolkových zemí chce zakázat kouření v automobilech, pokud budou s kuřákem ve voze i děti nebo těhotné ženy. Pokuty za porušení tohoto nařízení se mají podle aktuálního návrhu pohybovat od 500 až do 3 000 eur (75 tisíc korun).
Zákaz kouření v barech či restauracích platí nějakou dobu celkem bez problémů i u nás, ve vašem autě vás ale dosud nikdo omezovat nemůže, a to ani v případě, že vezete někoho jiného. V Německu se to má brzy změnit – Severní Porýní-Vestfálsko, Brémy, Hamburk, Dolní Sasko a Šlesvicko-Holštýnsko iniciovaly ve Spolkové radě (Bundesrat) novelu týkající se zákona o ochraně nekuřáků. Podle ní by mělo být kouření v autech v určitých případech zakázáno.
Chlapec se proslavil 40 cigaretami denně. Kouřící batole se ale změnilo k nepoznání
Snímky zachycující dvouletého chlapce, jak spokojeně popotahuje ze své cigarety, obletěly celý svět. Ardi Rizal z Indonésie se kvůli své závislosti objevil v roce 2010 na řadě titulních stránek novin. V té době vykouřil i 40 cigaret denně. Svého zlozvyku se však dokázal zbavit a vypadá skvěle.
Otevřená okénka nestačí
Podle serveru 24auto.de jde v Německu už o druhý pokus podobný předpis zavést. Pokud bude tentokrát úspěšný, bude v budoucnu zakázáno kouřit v automobilech v přítomnosti nezletilých a těhotných žen. V případě porušení tohoto zákona bude kuřákům hrozit pokuta 500 až 3 000 eur, tedy zhruba 75 tisíc korun.
Chystané nařízení říká, že se postihu nevyhnou ani ti, kdo budou kouřit při částečně či zcela otevřeném okně nebo střešním okně. Výjimku mají mít kabriolety, a to jen v případě, že budou mít úplně staženou střechu.
Návrh Spolkové rady má být brzy předán k posouzení Německému spolkovému sněmu (Bundestag), přičemž rada ve svém zdůvodnění odkazuje mimo jiné i na výzkum důsledků pasivního kouření. Bundesrat dodává, že ročně kvůli němu ve světě umírá až 166 tisíc dětí. Zmíněný návrh zároveň odkazuje i na Německé centrum výzkumu rakoviny (DKFZ). Jeho statistika dokazuje, že kvůli relativně malému prostoru a vysoké koncentraci cigaretového kouře je úroveň znečištění zakouřeného auta asi pětkrát vyšší než v průměrném zakouřeném baru. DKFZ dále připomíná, že jen v Německu je cigaretovému kouři v autech vystaveno přibližně milion dětí.
Podle českých ministerstev zdravotnictví a dopravy se u nás zatím nic podobného nechystá.