Oganizace EBB, která sdružuje výrobce bionafty z jedenadvaceti zemí, prohlásila, že neférové praktiky polských firem obcházejí zákony. Má indicie, že distributoři působící na polském trhu využívají nepřiměřené slevy, které jim umožňují využívat národní předpisy pro biopaliva.
Nereálným cenám polské bionafty, které nepokryjí ani přímé náklady na její výrobu, nemohou ostatní evropští výrobci konkurovat. S nekalou konkurencí jsou zejména v poslední době konfrontováni i na českém a slovenském trhu.
Distribuce levné bionafty zjevně využívá slabá místa polského schématu ke sledování udržitelnosti biopaliv, která se přimíchávají do fosilních paliv. Díra v systému umožňuje nakoupit bionaftu za normální cenu a papírově vykázat její přimíchání v potřebném objemu do klasické nafty (v současnosti se do ní musí přidávat minimálně 5 procent). Ve skutečnosti však do ní přimíchají obyčejnou naftu a bionaftu ušetří. Potom ji prodají distributoři za dumpingovou cenu obchodníkovi.
Cena biodieselu je totiž na tunu zhruba o 400 eur vyšší, než u obyčejné nafty. Množství neférové bionafty podle EBB nedávno dosáhlo hodnoty 20 až 25 tisíc tun měsíčně, což při uvedených množstvích může činit měsíčně až milion eur (přibližně 24,5 milionu korun).
Tato bionafta dále putuje například do Rumunska, Nizozemska, Belgie či Itálie. Prezident Polské komory biopaliv Adam Stępień pro polský web Pulz byznysu tuto informaci nepotrvrdil, ani nevyvrátil: „Nemohu říct, jestli je to pravda, nebo ne, ale nevěřím, že jde o taková množství, protože vím, jaká je celková výroba.“