Celý svět už několik měsíců se znepokojením sleduje dění na Ukrajině. Na řinčení zbraní samozřejmě reaguje také trh s ropou. Její současná cena totiž ve velké míře záleží na tom, zda se situaci na hranicích Ukrajiny podaří stabilizovat, nebo dojde k otevřenému konfliktu. Nejde ale zdaleka o jediný důvod růstu cen.
Už nyní tankujeme za nejvyšší ceny za poslední měsíce. Avšak dění na trhu nasvědčuje tomu, že za pohonné hmoty si v nejbližších týdnech znovu připlatíme. Průměrná cena za benzín Natural 95 byla u českých čerpacích stanic před týdnem na úrovni 36,15 Kč za litr, nafta se v průměru prodávala za 35,07 Kč za litr. Vzhledem k rostoucím cenám ropy lze v nejbližších dnech a týdnech očekávat další zdražení.
Nejdražší ropa za poslední roky
Cena ropy Brent, která je určující pro ceny pohonných hmot v ČR, minulý týden vystoupala nejvýše od poloviny října 2014, když se barel poprvé od té doby prodával i za více než 89 dolarů. Ve středu pak „padla“ psychologická hranice 90 dolarů za barel. Otázkou času se pak zdá být pokoření hranice 100 dolarů za barel, po jejímž překročení se otevře cesta k růstu cen benzínu a nafty v ČR na historický rekord, k úrovním kolem 40 korun za litr.
Podle hlavní ekonoma Trinity bank, Lukáše Kovandy, se cena benzínu během první poloviny února vrátí nad 37 korun za litr a nafta nad 36 korun za litr. „I nadále bude hrozit prudké zdražení, neboť trh s ropou je přehřátý, ovšem nemusí jen tak vychladnout. Ještě do konce března tak ceny pohonných hmot v ČR mohou vystoupat až ke 40 korunám za litr. Poměrně silný kurs koruny k dolaru – česká měna je blízko svých více než půlročních maxim – tlumí dopad vysokých cen ropy do cen pohonných hmot v ČR jen částečně,“ říká Kovanda.
Benzín je nyní levnější než v Česku tradičně v zemích, jako je Bulharsko, Rumunsko či Polsko. Levnější je ale také ve Slovinsku, v Maďarsku, ale dokonce také v Rakousku. Cenově srovnatelný je pak na Slovensku. V Chorvatsku a tradičně také v Německu a v Itálii je dražší než v ČR. Nafta je levnější než v ČR taktéž v Bulharsku, Rumunsku a Polsku, ale také v Maďarsku a na Slovensku. V Rakousku a ve Slovinsku je cena nafty srovnatelná jako v ČR. V Chorvatsku, v Německu i v Itálii je pak nafta dražší než v ČR.
Příčin zdražování je více
Při hledání příčin současného stavu je nutné všímat si více než jedné nebo dvou globálních událostí. Bezprostředním důvodem zdražování ropy jsou závažné události minulého týdne: úterní exploze na ropovodu přepravujícím surovinu z Iráku do Turecka a zejména dronový útok jemenských povstalců ve Spojených arabských emirátech.
Nervozitu na trhu s ropou samozřejmě umocňuje také skutečnost, že Rusko nadále soustřeďuje svá vojska blízko hranic s Ukrajinou – případný ruský vpád do země by také potenciálně vedl k ochromení dodávek ropy či zemního plynu.
Trvalejším důvodem rostoucích cen ropy je celosvětové odeznívání pandemie a skutečnost, že nová varianta koronaviru omikron zatím nepáchá takové ekonomické škody, jak se mnozí obávali. Obchodníci s ropu tak vyhlížejí další růst poptávky po ní, který bude souviset s obnovováním světové přepravy či turistického ruchu, včetně letecké dopravy. To vše v podmínkách poměrně slabé nabídky ropy.