Policejní razie v ČD Cargo
V sídle nákladního dopravce ČD Cargo, dceřiné firmy Českých drah, od pátečního rána zasahuje policie. Vyšetřovatele zajímají dokumenty k údajně nevýhodné smlouvě o pronájmu vagonů se slovenskou firmou SMK. Jako první o tom informoval týdeník Hrot. Škoda může v případu dosahovat až miliardy korun.
ČD Cargo uzavřelo před dvěma lety se slovenskou společností SMK smlouvu na prodej, pronájem a následný odkup 500 starých nákladních vagonů. Kontrakt už dříve kritizovala společnost Ostravské opravny a strojírny, které patří do uskupení firem Rail Invest bratří Petera a Rudolfa Šuškových. Podle nich byl prodej pro ČD Cargo nevýhodný a podali v této souvislosti trestní oznámení na vedení nákladního dopravce.
Podle Radiožurnálu měl dopravce nejdříve prodat vagony na Slovensko za 50 milionů korun, aby si je vzápětí pronajal za 900 milionů korun. Rail Invest tvrdí, že smlouva o prodeji vagonů byla pro českého dopravce drasticky nevýhodná. Podle firmy byly vozy prodány za cenu nižší, než byla hodnota železného šrotu. Vedle toho jsou údajně nevýhodné i další podmínky smlouvy, včetně následného pronájmu nových vagonů.
Škody železničních dopravců kvůli koronaviru: České dráhy hlásí ztrátu 2,5 miliardy
Železniční přepravci teď počítají hubené krizové měsíce, kdy kvůli koronaviru ubylo spojů a vlaky jezdily poloprázdné. Za miliardové škody chtějí speciální pomoc od státu – dočasnou dotaci na klíčové trati nebo kompenzace za každý ujetý kilometr.
Rail Invest byl dlouhodobým obchodním partnerem ČD Cargo při dodávkách nových vagonů a opravách a modernizaci starších vozů. Kvůli obchodním sporům však spolupráce nedávno skončila a obě strany vedou soudní spory kvůli údajné nespolehlivosti dodávek.
Vedení ČD Cargo v minulých týdnech ke kritice uvedlo, že jde o snahu očernit současný management nákladního dopravce a zbavit se nepohodlných lidí ve vedení.
Vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová k policejnímu zásahu v ČD Cargo pro @CNNPrima: S ohledem na prvotní fázi řízení Vám mohu sdělit pouze to, že policisté NCOZ dnešního dne zajišťovali důkazy v trestní věci pod dozorem VSZ Praha. pic.twitter.com/oN2INXcAEH
— Jaroslav Gavenda (@GavendaJaroslav) June 12, 2020
V podobném smyslu se ostatně vedení společnosti vyjádřilo i k policejní razii. Podle dopravce jde jen o útok nespokojeného dodavatele – firmy Rail Invest.
Ohledně páteční akce se pro CNN Prima NEWS krátce vyjádřil mluvčí ČD Cargo. Ten policejní zásah popíral: „V sídle společnosti ČD Cargo v Praze dnes (v pátek, pozn. autora) neproběhl žádný policejní zásah. Národní centrále pro vyšetřování organizovaného zločinu byla pouze předána další část dokumentů týkajících se pronájmu nákladních vozů,“ sdělil mluvčí.
Pro týdeník Hrot přitom policejní zásah potvrdil generální ředitel ČD Cargo Ivan Bednárik. Policejní akci byl přítomen i výkonný ředitel společnosti Tomáš Tóth. „Chápeme, že policie musí prověřit každé trestní oznámení, i ta, která slouží jen jako nástroj konkurenčního boje. S policií plně spolupracujeme a jsme přesvědčeni, že transakci shledá jako korektní a výhodnou pro společnost tak, jako to předtím již potvrdil interní audit,“ řekl Tóth ČTK.
Policie nechtěla k zásahu v sídle společnosti sdělit žádné podrobnější informace. Podle týdeníku Hrot na místě zasahovalo osm policistů v civilu. Portál iRozhlas.cz napsal, že policistů bylo devět. Vyžádali si dokumenty k podezřelé zakázce a vyslýchali zaměstnance.