reklama

Policejní zásah v ČD Cargo. Firma měla draze nakoupit vagony od slovenské firmy

V sídle nákladního dopravce ČD Cargo, dceřiné firmy Českých drah, od pátečního rána zasahuje policie. Vyšetřovatele zajímají dokumenty k údajně nevýhodné smlouvě o pronájmu vagonů se slovenskou firmou SMK. Jako první o tom informoval týdeník Hrot. Škoda může v případu dosahovat až miliardy korun.

reklama

ČD Cargo uzavřelo před dvěma lety se slovenskou společností SMK smlouvu na prodej, pronájem a následný odkup 500 starých nákladních vagonů. Kontrakt už dříve kritizovala společnost Ostravské opravny a strojírny, které patří do uskupení firem Rail Invest bratří Petera a Rudolfa Šuškových. Podle nich byl prodej pro ČD Cargo nevýhodný a podali v této souvislosti trestní oznámení na vedení nákladního dopravce.

Podle Radiožurnálu měl dopravce nejdříve prodat vagony na Slovensko za 50 milionů korun, aby si je vzápětí pronajal za 900 milionů korun. Rail Invest tvrdí, že smlouva o prodeji vagonů byla pro českého dopravce drasticky nevýhodná. Podle firmy byly vozy prodány za cenu nižší, než byla hodnota železného šrotu. Vedle toho jsou údajně nevýhodné i další podmínky smlouvy, včetně následného pronájmu nových vagonů.

Rail Invest byl dlouhodobým obchodním partnerem ČD Cargo při dodávkách nových vagonů a opravách a modernizaci starších vozů. Kvůli obchodním sporům však spolupráce nedávno skončila a obě strany vedou soudní spory kvůli údajné nespolehlivosti dodávek.

Vedení ČD Cargo v minulých týdnech ke kritice uvedlo, že jde o snahu očernit současný management nákladního dopravce a zbavit se nepohodlných lidí ve vedení.

V podobném smyslu se ostatně vedení společnosti vyjádřilo i k policejní razii. Podle dopravce jde jen o útok nespokojeného dodavatele – firmy Rail Invest.

Ohledně páteční akce se pro CNN Prima NEWS krátce vyjádřil mluvčí ČD Cargo. Ten policejní zásah popíral: „V sídle společnosti ČD Cargo v Praze dnes (v pátek, pozn. autora) neproběhl žádný policejní zásah. Národní centrále pro vyšetřování organizovaného zločinu byla pouze předána další část dokumentů týkajících se pronájmu nákladních vozů,“ sdělil mluvčí.

Pro týdeník Hrot přitom policejní zásah potvrdil generální ředitel ČD Cargo Ivan Bednárik. Policejní akci byl přítomen i výkonný ředitel společnosti Tomáš Tóth. „Chápeme, že policie musí prověřit každé trestní oznámení, i ta, která slouží jen jako nástroj konkurenčního boje. S policií plně spolupracujeme a jsme přesvědčeni, že transakci shledá jako korektní a výhodnou pro společnost tak, jako to předtím již potvrdil interní audit,“ řekl Tóth ČTK.

Policie nechtěla k zásahu v sídle společnosti sdělit žádné podrobnější informace. Podle týdeníku Hrot na místě zasahovalo osm policistů v civilu. Portál iRozhlas.cz napsal, že policistů bylo devět. Vyžádali si dokumenty k podezřelé zakázce a vyslýchali zaměstnance.

Tagy:

Hlavní zprávy

Očkovat proti covidu a chřipce současně? Univerzální vakcína se testuje, říká Prymula
Koronavirus

Očkovat proti covidu a chřipce současně? Univerzální vakcína se testuje, říká Prymula

Chřipka letos připravuje nebývale silný úder. Tvrdí to někteří odborníci a stejně jako u covidu nabádají k očkování. Klidně obě vakcíny najednou. Jenže nechat si současně aplikovat vakcínu proti covidu a chřipce může podle některých praktiků pro organismus znamenat pořádnou zátěž a pacientům tak doporučují alespoň dvoutýdenní odstup. Bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) ve vysílání CNN Prima NEWS sdělil, že se nyní testuje univerzální vakcína.

Energie bude jenom zdražovat. Každý týden budeme překvapeni něčím jiným, říká novinář
360°

Energie bude jenom zdražovat. Každý týden budeme překvapeni něčím jiným, říká novinář

Ceny energií se drží na rekordních částkách. Podle novináře týdeníku Hrot Pavla Párala však Češi nemají čekat zlevňování, ba naopak. „Na strach z toho, že Čechy zdražování zasáhne, je pozdě. Bát se měli před třemi lety, kdy se řešily emisní limity a uhlíková neutralita. Tehdy byly překročeny hranice. Nyní jede samospád a každý týden budeme překvapeni něčím jiným,“ podotkl v pořadu 360°.

Politická debata s Hamáčkem, Vondráčkem, Ondráčkem i Okamurou. Jak chtějí řešit migraci?

CNN Prima NEWS ve středu od 20:15 odvysílá další ze série předvolebních debat Speciál 360°: Hlas lidu. Před publikem se v sále střetne čtveřice zástupců politických subjektů kandidujících ve sněmovních volbách. Ve dvouhodinové debatě budou tentokrát diskutovány zejména otázky bezpečnosti a migrace. Do předvolebního pořadu byli pozváni politici z řad ANO, SPD, KSČM a ČSSD.

reklama

Domácí zpravodajství

Babiš, Fiala i Rakušan. Političtí lídři se utkají ve velké superdebatě Česko hledá premiéra

Necelé dva týdny před sněmovními volbami se na CNN Prima NEWS uskuteční velká superdebata s lídry nejsilnějších český stran či koalic. Nebudou tak chybět premiér Andrej Babiš (ANO), Petr Fiala (koalice Spolu) nebo Vít Rakušan (koalice Piráti a Starostové). Sledujte v neděli 26. září od 20:00 první díl speciálního vysílání s názvem Česko hledá premiéra.

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

reklama