Pražští kriminalisté předali doplněný vyšetřovací spis v dotační kauze Čapí hnízdo, ve které figuruje i premiér Andreje Babiš (ANO), Městskému státnímu zastupitelství v Praze. Součástí spisu je návrh na podání obžaloby. Doplnění žádal dozorující státní zástupce Jaroslav Šaroch, který nyní rozhodne, zda podá obžalobu, či nikoliv.
Obhájci Andreje Babiše a jeho někdejší poradkyně Jany Mayerové (nyní Nagyové) se s doplněným trestním spisem už seznámili, uvedl Deník N.
Babiš i Mayerová jsou v souvislosti s udělením padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo obviněni z poškození finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu. Vinu dlouhodobě odmítají.
„Pražští kriminalisté doplnili úkony ve vyšetřování případu Čapí hnízdo zadané dozorovým státním zástupcem. Dnes jsme předali spisový materiál na Městské státní zastupitelství v Praze,“ uvedla policie na Twitteru.
Pražští kriminalisté doplnili úkony ve vyšetřování případu "Čapí hnízdo” zadané dozorovým státním zástupcem. Dnes jsme předali spisový materiál na Městské státní zastupitelství v Praze. #policiepha
— Policie ČR (@PolicieCZ) September 20, 2021
Dokument dostal žalobce od policie v pondělí odpoledne, potvrdil na webu mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Aleš Cimbala. Součástí spisu je podle něj i návrh na podání obžaloby.
Jak dlouho se bude dozorující žalobce doplněným spisem zabývat, není jasné. Lhůta podle Cimbaly prozatím nebyla stanovena. „Podle interních předpisů platí lhůta pro zpracování věci v délce dvou měsíců,“ doplnil mluvčí. Zároveň ale dodal, že termín může být v odůvodněných případech prodloužen, stejně tak ale žalobce nemusí využít lhůtu v plném rozsahu.
Policisté navrhli Babiše i Mayerovou obžalovat už v květnu, Šaroch jim ale kauzu vrátil koncem srpna k došetření, a to zejména proto, aby vyšetřovatelé doplnili výslechy svědků. Minulý týden tak vypovídal mimo jiné premiérův syn Andrej Babiš mladší, který byl v kauze v minulosti.
Novinářům po svém výslechu řekl, že nikdy nechtěl být součástí dotačního podvodu a že z něj otec udělal takzvaného bílého koně. Policie měla pro doplnění spisu lhůtu do minulého pátku. Městské státní zastupitelství v ten den uvedlo, že je ještě nutné provést administrativní úkony, například seznámení obviněných se spisem. Poté policie vypracuje konečný návrh.
Farma Čapí hnízdo původně patřila premiérovu holdingu Agrofert. V prosinci 2007 se přeměnila na akciovou společnost s akciemi na majitele a později získala evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky, na kterou by jako součást Agrofertu neměla nárok.
Akcie údajně vlastnily Babišovy děti a partnerka. Babiš mladší už dříve uváděl, že farma byla od počátku projektem jeho otce. Společnost se po několika letech pod Agrofert vrátila. Premiér holding v roce 2017 vložil do svých svěřenských fondů.
V kauze Čapí hnízdo bylo obviněno 11 lidí včetně členů Babišovy rodiny či šéfa poslaneckého klubu ANO Jaroslava Faltýnka. Šaroch postupně zastavil stíhání všech obviněných. Bývalý nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman však v prosinci 2019 obnovil stíhání premiéra Babiše a Mayerové. Zároveň potvrdil, že stíhání Babišových blízkých definitivně skončilo.
Poslance nelze podle ústavy trestně stíhat bez souhlasu Sněmovny. Je tak pravděpodobné, že pokud Babiš v říjnových volbách obhájí poslanecký mandát, bude policie muset znovu žádat o jeho vydání. Sněmovna už Babiše ke stíhání vydala dvakrát, nejprve v září 2017, následně v lednu 2018 v novém složení po sněmovních volbách.