Policie už zná jména tří obětí tragického požáru v Brně. Pomozte nám odhalit ostatní, prosí

Kriminalistům se po tragickém požáru v Brně v Plotní ulici podařilo zatím identifikovat dva muže a jednu ženu, pět dalších obětí je stále neznámých. Nadále proto žádají o pomoc veřejnost. V tiskové zprávě to uvedl mluvčí policistů Pavel Šváb. Ve čtvrtek by také podle mluvčí Českých drah Vandy Rajnochové měla najatá firma začít s odstraňováním požárem poškozených stavebních buněk, na místě se ale dopoledne zatím nic nedělo. Příčinu požáru policie nadále zjišťuje.

Osm lidí, zřejmě bezdomovců, zemřelo při požáru obytných stavebních buněk před týdnem, podle policie šlo o šest mužů a dvě ženy. „Kriminalisté nadále pracují na ztotožnění obětí požáru. Do dneška se nám podařilo identifikovat dva muže a jednu ženu. I nadále platí, že informace, které by mohly pomoci oběti ztotožnit, přivítáme na lince 158,“ uvedl ve čtvrtek Šváb.

ČTĚTE TAKÉ: Soud propustil žháře z Vítkova. Jsem v šoku a chce se mi brečet, říká matka popálené Natálky

Oheň vzplanul na pozemku Českých drah, celkem 12 propojených stavebních buněk, ve kterých začalo hořet, ale firmě nepatřilo. O určení vlastnictví se státní podnik soudil, soud ale určil, že je majitel neznámý. Dráhy proto chtějí místo uklidit na vlastní náklady. Firmě vybrané v soutěži dráhy podle dřívějšího vyjádření Rajnochové pozemek předaly minulou středu, tedy den před požárem. Tehdy podle mluvčí byly buňky zabezpečené proti vniknutí a nebyli v nich žádní lidé. Policie následně uvedla, že podle předběžných výsledků ohledání se lidé do objektu určeného k demolici dostali neoprávněně.

Podívejte se, jak k tragickému požáru došlo:

Podle Rajnochové by vybraná firma měla začít s odstraňováním objektů ve čtvrtek. „Celkově jde o úklid toho pozemku a součástí toho je i odstranění nezapsaných objektů, nejde o demolici,“ řekla. Dráhy podle ní za akci zaplatí několik set tisíc korun. Firma by pak měla pozemek předat drahám zpět podle mluvčí zhruba do poloviny června.

Požár soustavy obytných stavebních buněk v Plotní ulici vypukl minulý týden ve čtvrtek po 02:00, hasiči jej zlikvidovali před 07:00, následovalo vyšetřování příčin tragédie. Činnost vyšetřovatelé na místě ukončili ještě ten den odpoledne. Počtem obětí šlo o čtvrtý nejtragičtější požár v ČR od roku 1990.

Buňky nikdo nepoužíval a na místě stály dlouho. Byly obrostlé zelení a částečně zakryté plachtou. Do budoucna se má lokalita podle brněnského magistrátu proměnit, v plánu je tam výstavba Jižní čtvrti, a to v souvislosti s novým vlakovým nádražím.

Před třemi lety se opodál stala obdobná tragédie, při požáru železničního vagonu tam uhořeli čtyři lidé. Vagon plný odpadu zřejmě sloužil jako noclehárna bezdomovců. Příčinou byla pravděpodobně nedbalost při používání topidla.

Tagy: