Policisté budou spolu s hygieniky kontrolovat dodržování covidových karantén a izolací. Seznamy policie dostane od krajských hygienických stanic. Po jednání vlády to uvedli ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) a ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Hamáček řekl, že podobná dohoda policie a hygieniků měla fungovat už loni na jaře, vznikl ale problém s Úřadem pro ochranu osobních údajů. Ten už byl podle vicepremiéra vyřešen.
Kontroly budou namátkové. Počet policistů bude upravován podle potřeby, uvedl Hamáček k novému zadání pro policii, která je už nyní vytížena mimo jiné hlídáním hranic uzavřených okresů. O přesných počtech policistů, kteří jsou na dodržování opatření proti šíření koronaviru nasazeni, bude informovat v úterý. Podle statistik policejního prezidia denně v terénu policisté vykonají přes 100 tisíc zásahů a kontrol, uvedl minulý týden při zasedání sněmovního bezpečnostního výboru jeho předseda Radek Koten (SPD).
„Policie bude dostávat seznamy od krajských hygienických stanic a vykonávat intenzivní kontroly,“ uvedl Hamáček s dovětkem, že šíření nakažlivé nemoci je trestným činem. Podle Blatného dodržování základních pravidel včetně karantény a izolace významně pomůže k brzkém zrušení plošných opatření, která vláda přijala v souvislosti s epidemií koronaviru.
Hranice pro rozvolnění může padnout koncem dubna, vypočítává Blatný
Česko by se mohlo dostat ke konci dubna na tři tisíce hospitalizovaných, což je hranice potřebná pro rozvolnění. V pondělí to na tiskové konferenci prohlásil ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Jde podle něj především o to, že v takové chvíli se může začít obnovovat standardní péče v nemocnicích. Jako první se pak dostanou na řadu školy a až poté obchody či restaurace.
Vláda koncem února kvůli šíření mutací koronaviru, které jsou nakažlivější, prodloužila karanténu a izolaci z deseti dnů na dva týdny. Dvoutýdenní karanténa v Česku platila na začátku epidemie, v září se zkrátila na deset dnů, což platilo do poloviny února. Do karantény nemusí nyní ti, u nichž se v posledních třech měsících COVID-19 už potvrdil. Od března do karantény nemusí ani lidé, kteří už byli očkováni oběma dávkami vakcíny a od podání druhé dávky uplynulo alespoň 14 dnů. Musí mít certifikát o očkování (případně jsou jejich údaje zapsány v centrálním systému) a nesmí mít po kontaktu s nakaženým příznaky nemoci.
V karanténě jsou lidé bez příznaků, kteří se potkali s nakaženými. V izolaci jsou ti, u nichž se nákaza potvrdila. Pracovníci, kteří šli do karantény či izolace od začátku března, dostávají k náhradě mzdy či platu za den až 370 korun po 14 dnů. Celková částka s tímto bonusem nesmí přesáhnout 90 procent jejich průměrného výdělku. Náhradu i příspěvek poskytují zaměstnavatelé. Výdaje na bonus si odečtou od sociálních odvodů. První bonusy lidé podle správy dostanou po skončení měsíce, až se začnou vyplácet mzdy.
Podle údajů ministerstva práce lékaři za první dva březnové týdny vystavili 187 726 nových e-neschopenek. Z nich 52 336 bylo pro lidi v karanténě. Kolik neschopenek celkem se týkalo covidu, není ze statistiky jasné.