Česko by se mohlo dostat ke konci dubna na tři tisíce hospitalizovaných, což je hranice potřebná pro rozvolnění. V pondělí to na tiskové konferenci prohlásil ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Jde podle něj především o to, že v takové chvíli se může začít obnovovat standardní péče v nemocnicích. Jako první se pak dostanou na řadu školy a až poté obchody či restaurace.
„Od poloviny ledna máme novou nebo jinou epidemii. Virus se změnil a chová se jinak. Je významně agresivnější a je schopný překonávat naše opaření a dříve nebo později to poznají všechny země v okolí,“ prohlásil na tiskové konferenci ministr zdravotnictví Jan Blatný.
Zároveň uvedl, že je patrné, že aktuálně nejpřísnější opatření, která v Česku platí, zabírají. Zatím se ale podle něj rozvolnění nechystá. K tomu podle něj můžeme přistoupit ve chvíli, kdy budou v nemocnicích pouhé tři tisíce lidí.
Hranice tří tisíc hospitalizovaných
„Když půjde situace dále tak, jak předpokládáme, tak potom se z modelů dá odhadovat, že na konci dubna bychom se mohli dostat na tři tisíce lidí v nemocnicích a čtyřu tisíce nových denně. Pořád je to hodně, ale oproti tomu, co bylo nedávno, by to jednoznačně bylo zlepšení,“ prohlásil Blatný.
Právě hranice tři tisíc hospitalizovaných je dlouhodobě číslo, které je uváděno jako chvíle, kdy se může začít rozvolňovat.
„Je to zejména číslo, kdy bude možno začít obnovovat běžnou péči v nemocnicích. Můžeme uvolnit veškerou péči a začít se starat konečně i o ostatní nemocné. Prvním, co se změní, budou děti do škol a budu chtít, aby to bylo dříve, než jsou obchody nebo služby,“ dodal Blatný.
I tak ale Blatný dodal, že i v následujících několika měsících bude třeba některá omezení držet. „Něco bude potřeba ještě v dalších několika měsících,“ doplnil ministr zdravotnictví s tím, že se pracuje na novém systému PES a tabulkách, kdy a jak se co rozvolní.
Omezení pohybu potřebujeme
Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) poděkoval lidem za to, že opatření dodržují, ale uvedl, že se neplánují zatím žádné úlevy ani v omezení pohybu.
„Potřebujeme stále omezování pohybu a k tomu potřebujeme nouzový stav. Nejvíce se situace zlepšila v okresech, které byly jako první uzavřené. To je první důkaz. Druhý důkaz je, že vlna postupovala od západu na východ a na Moravu nedorazila s takovou intenzitou. To jsou dva důkazy, že okresní uzávěra pomohla,“ popsal Hamáček. Uzávěra by proto měla pokračovat.
Vláda zároveň schválila prodloužení nouzového stavu o dalších 30 dnů. To ale ještě musí schválit Poslanecká sněmovna. Ten, pokud bude prodloužen, tak by měl končit koncem dubna, tedy stejně, jak vláda sleduje pokles nakažených.