Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) Zdroj: ČTK
Příslušníkům bezpečnostních sborů se od ledna zvýší plat. Mzdové tarify se jim zvýší o deset procent, u prvních dvou tarifních tříd o 17 procent. Návrh nařízení ve středu kabinet schválil, informoval na tiskové konferenci vicepremiér Marian Jurečka (KDU-ČSL). O desetinu se od ledna zvednou také platy vojáků z povolání.
„Jsme v situaci, kdy Česká republika čelí významným bezpečnostním hrozbám a rizikům. Potřebujeme, aby tady byla stabilita, pokud jde o personální složení těchto pracovníků bezpečnostních složek,“ komentoval ve středu rozhodnutí Jurečka. Dohoda o zvýšení platů podle něj byla od konce srpna.
Policisté, hasiči, příslušníci vězeňské služby a celníci, kteří jsou ve služebním poměru méně než tři roky, budou mít v první tarifní třídě v základu 23 300 tisíc korun, ve druhé 25 070 korun. Po každých třech letech ve služebním poměru se částka zvyšuje. Tarifní výdělek nezahrnuje osobní a další příplatky. Při započtení příplatků například v druhé tarifní třídě by měl plat přesáhnout 30 000 korun.
Navýšení o deset procent v dalších třídách má přispět ke stabilizaci sborů a k tomu, aby neodcházeli zkušení příslušníci. Ve třetí třídě tak bude například tarifní plat při nejnižší možné době praxe činit 25 360 korun, v osmé 36 900 korun a v 11. nejvyšší třídě 46 460 korun. S navýšením o dalších deset procent do všech tarifů se pak počítá u pracovníků v dvousměnném, třísměnném nebo nepřetržitém režimu služby.
Vojákům zařazeným do nejnižší vojenské hodnosti, kterou je vojín, se tarif zvýší stejně jako minimální mzda. Svobodník mít bude nově měsíčně 30 310 korun, rotný 38 810 korun, kapitán 57 280 korun a major 64 490 korun. Armádní generál, což je nejvyšší vojenská hodnost, dostane v tarifu 143 850 korun. Generálmajorové by měli mít 129 430 korun měsíčně, brigádní generálové 100 580 korun.