Kontroly na českých hranicích se Slovenskem budou pokračovat dalších 14 dní, uvedl ve středu po jednání vlády ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). Bez prodloužení by skončily 12. prosince. Česko obnovilo kontroly kvůli migrantům přicházejícím do EU takzvanou západobalkánskou cestou v závěru září. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) před zasedáním kabinetu navrhoval jejich prodloužení o 30 dní.
„Vláda po debatě rozhodla o tom, že ještě prodloužíme opatření na hranicích o 14 dnů, tedy do 27. prosince. Došli jsme k tomu po zhodnocení všech okolností, a to i s ohledem na to, že v posledních dnech dochází k výraznému snížení tlaku v rámci zimy,“ uvedl na tiskové konferenci Jurečka.
Ještě před jednáním vlády se přitom zdálo, že ministři kontroly prodlouží o 30 dnů, jak navrhoval Rakušan. Jurečka dodal, že na vládě před Vánoci, tedy 21. prosince, situaci vyhodnotí a zváží, zda opatření kabinet ještě prodlouží.
Režim, který mezi Českou republikou a Slovenskem platí od konce září, může fungovat podle schengenských pravidel nejdéle půl roku, tedy do konce března. Opatření podle Rakušana zafungovalo a daří se i diplomatická jednání, která mají migraci omezit – například tlak na Srbsko, aby harmonizovalo vízovou politiku se zeměmi EU.
Koho chcete moralizovat? Zajíček z ODS a Pirát Hřib se ostře pohádali ve vysílání
Ostrá hádka se strhla mezi primátorem Zdeňkem Hřibem (Piráti) a zastupitelem Prahy Zdeňkem Zajíčkem v úterním pořadu 360° na CNN Prima NEWS. Neshodli se o podobě jednání o vytvoření koalice v Praze. Zajíček Hřibovi zároveň vytkl, že moralizuje, když Spolu vytýká jednání o nabídce hnutí ANO na vytvoření menšinové rady, zatímco Piráti vytvořili v Plzni koalici s ANO den po volbách.
Vláda v říjnu rozhodla, že na hranicích může pomáhat až 80 vojáků a maximálně 60 příslušníků celní správy. Ve středu zařadila na program materiál, který by umožnil pokračování jejich pomoci až do doby, než kontroly skončí. Podle návrhu by se měl maximální počet celníků uvolněných pro kontroly na hranicích snížit o polovinu na 30.
Naposledy vláda rozhodovala o prodloužení kontrol 27. října. O jejich vyhlášení je třeba po počáteční fázi Evropskou komisi informovat předem. Ve výjimečných případech mohou trvat maximálně dva roky.
Cizinci přicházející zejména ze Sýrie využívají Česko jako tranzitní zemi, chtějí přes něj pokračovat do dalších států EU. Cesta vede přes Maďarsko a Srbsko.
Počet migrantů, kteří od ledna do září vstoupili nelegálním způsobem do zemí Evropské unie po takzvané balkánské trase, se podle pohraniční agentury Frontex meziročně zvýšil o 170 procent. V prvních devíti měsících letošního roku bylo na vnější hranici EU zadrženo 228 tisíc běženců bez povolení, což bylo nejvíce za toto období od roku 2016. Počet běženců, kteří vstoupili do EU nelegálně, se od ledna do konce září zvýšil meziročně o 70 procent. Nejvyšší nárůst vykazuje právě balkánská trasa a pak státy východního Středomoří, kde se počty zvýšily o 118 procent.