Ústavním činitelům zřejmě od nového roku stoupnou platy v průměru o zhruba 11 tisíc korun. Před volbami sice poslanci odhlasovali zmrazení platů, návrh ale shodil Senát. Novelu teď znovu předložil premiér Andrej Babiš (ANO) a SPD, z nově vznikající vlády se ale k její podpoře zatím nikdo nemá.
Babiš znovu navrhuje, aby se platy ústavních činitelů zmrazily na pět let. Podle SPD by měly platy zůstat na nynější úrovni další čtyři roky. Pro Babišův návrh zatím není ve Sněmovně podpora. A to i přesto, že před volbami si poslanci zmrazení platů odsouhlasili a nikdo tehdy nezvedl ruku proti. Podle propočtů by přitom šlo o celkovou úsporu 727 milionů korun.
Poslanci si zmrazili platy na pět let. Není to předvolební populismus, tvrdí Babiš
Poslanci se na návrh vlády rozhodli, že si zmrazí platy na dalších pět let. Proti nebyl nikdo z přítomných zákonodárců. Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) ale nejde o předvolební populismus. Řekl to v úterý na jednání v Poslanecké sněmovně.
Piráti argumentují tím, že se jedná pouze o populismus končícího premiéra. „Návrh podpořím, pokud jeho součástí bude i zrušení miliardových příjmů Andreje Babiše ze státních zakázek, dotací, podpor a investičních pobídek, jinak je to akt bohapustého pokrytectví. Za ušetřené miliardy bych valorizoval nejnižší důchody seniorů a umořil část státního dluhu,“ napsal CNN Prima NEWS šéf pirátských poslanců Jakub Michálek.
Podobně argumentuje i pirátská poslankyně Olga Richterová. „V minulosti jsme jako Piráti prosazovali zmrazení platů. Navrhli jsme to tak, že to prošlo. To, co navrhuje pan premiér, je ryzí pokrytectví. Ať nejdříve navrhne zmrazení svých vlastních dotací a zastaví miliardové příjmy, které má ze státního rozpočtu,“ podotkla.
Na zmrazení platů politiků se netváří ani šéf poslanců ODS a kandidát na ministra financí Zbyněk Stanjura. „Považuji to za populistický návrh, který je součástí populistické kampaně Andreje Babiše. Nic jiného v tom nevidím. Letos byly zmrazené platy. Když si představím, že budou zmražené pět let, představme si, jaký by byl skokový nárůst za pět let. To by bylo třeba o 30 procent. Je to nešťastné,“ řekl CNN Prima NEWS Stanjura.
Letos před volbami přitom pro stejný návrh na zmrazení platů ústavních činitelů hlasovaly všechny strany. Ani jeden poslanec nebyl začátkem října proti. „Byl jsem omluvený, nebyl jsem tu. Tím se nechci vymlouvat,“ dodal k tomu Stanjura.
Nikomu podle něj není příjemné rozhodovat o svých platech. „Bylo by fajn najít nějaký automat, aby se ta debata nemusela každý rok opakovat. Debata by měla být o tom, jestli nemá být mechanismus jiný,“ míní předseda poslanců ODS.
Schillerová: V nové vládě jsou samí pokrytci
Nad jeho výrokem kroutila hlavou končící ministryně financí z hnutí ANO Alena Schillerová. Odmítla, že by byl návrh populistický. „Vznikající vláda mluví o tom, že chce zmrazit platy ve veřejném sektoru. Učitelům nedáme 3,5 procenta. A sami si necháme vzrůst platy o šest procent? To přece není normální. Je to vrchol pokrytectví,“ sdělila CNN Prima NEWS Schillerová.
I ona připomněla, že před volbami pro návrh všichni hlasovali. Novelu následně shodil Senát. Pokud by byla horní komora opět proti, Sněmovna má podle ní dost hlasů, aby senátory přehlasovala. „Pokud to Senát shodí, ať to přehlasují. To by bylo fér. Co to posíláme za signál do společnosti?“ rozčílila se.
Stanjurovi však dala za pravdu v tom, že pokud by byly zmražené platy na pět let, poté by skokově stouply. „Když se to na pět let zmrazí, nasčítá se to. Když se jim to takhle nelíbí, ať to opraví pozměňovacími návrhy. Mohou všechno, mají absolutní většinu,“ vzkázala vznikající vládě Schillerová.
Poslanec KDU-ČSL Marek Výborný nechtěl říct, jak se k Babišovu návrhu postaví. „Neviděl jsem to, neznám parametry. Budeme se o tom bavit v rámci poslaneckého klubu i celé koalice. Za mě by bylo fajn, kdybychom se pobavili o tom, jak to udělat, abychom jako poslanci nemuseli rozhodovat o svých platech. Nemůžeme to populisticky rozhodovat 14 dní před Vánocemi. Před volbami předložil návrh Andrej Babiš z jasných důvodů. Neříkám, že ten návrh nepodpoříme. Nejsem schopen na to teď odpovědět,“ konstatoval.
Někteří poslanci pětikoalice ale návrh jen tak nezavrhují. „Jsem připraven podpořit návrh na zmrazení platů všech ústavních činitelů,“ uvedl pro CNN Prima NEWS poslanec KDU-ČSL Ondřej Benešík. „Stejně jako každý jiný návrh budeme i tento nejdříve diskutovat na poslaneckém klubu,“ doplnila šéfka TOP 09 a předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová.
Když se o zmrazení platů hlasovalo 5. října, pro bylo 133 poslanců, proti nikdo. Na hlasování se můžete podívat zde.
Pro prezidenta 321 tisíc, pro ministra přes 180 tisíc
Letos a v loňském roce činil základní plat poslance měsíčně 90 800 korun. Podle současných zákonů by mohl plat poslanců příští rok vzrůst o 5 500 korun na 96 300. Kromě toho by rostla i výše poslaneckých náhrad. Se všemi příplatky berou v průměru kolem 140 tisíc.
V případě, že by Sněmovna na zmrazení platů nekývla, o několik tisíc by si přilepšil i prezident, ministři či premiér. Z předběžných údajů vyplývá, že hlava státu by od příštího roku brala 321 000 korun místo letošních 302 700.
Ministři by si polepšili ze 173 200 korun na 183 700 korun měsíčně. Premiér a předsedové obou parlamentních komor by si mohli měsíčně přijít na 258 600 korun, zvýšení proti letošku by představovalo 14 800 korun. Předsedové parlamentních výborů, komisí a delegací by si polepšili o 7 800 korun na 135 600 korun.