Možnost korespondenčního hlasování u voleb je pro nějakou dobu opět u ledu. Zástupci sněmovních stran se s ministrem vnitra Janem Hamáčkem (ČSSD) shodli na třech variantách hlasování z karantény během krajských a senátních voleb letos na podzim a korespondenční volba mezi nimi není. Politici ale možnost hlasování poštou nevzdávají a navrhují ji pro hlasování ze zahraničí.
Korespondenční volbu ze zahraničí předpokládá návrh zákona o správě voleb, který připravilo ministerstvo vnitra pod vedením Jana Hamáčka (ČSSD). Návrh zcela nového zákona dále plánuje stěsnat dobu, po kterou mohou voliči přicházet k volebním urnám, do jednoho dne či zrušit povinné doručování volebních lístků do domácností. První změny by podle návrhu voliče čekaly ve sněmovních volbách 2021.
Návrh už prošel připomínkovým řízením a projednat ho má vláda. Korespondenční volba ze zahraničí by se týkala jak sněmovních, tak i prezidentských a evropských voleb. Návrh se týká Čechů dlouhodobě žijících v zahraničí. Možnost hlasování poštou by tedy neměli turisté, kteří jsou v zahraničí v době voleb.
Kabinet má korespondenční hlasování dokonce ve svém programovém prohlášení. „Zjednodušíme volební pravidla tak, aby se občanům usnadnil přístup k volbám (včetně zavedení korespondenční volby, zrušení místní příslušnosti pro vydávání voličských průkazů). Prosadíme zefektivnění volby do Senátu zavedením jednokolového systému,” píše se v dokumentu. Z této formulace ale není jasné, zda jde o korespondenční hlasování Čechů v cizině, či v tuzemsku a jakých voleb by se mělo týkat.
Opozice chce hlasování poštou i pro turisty
Svůj návrh na hlasování na dálku v zahraničí chce prosadit i opozice, respektive poslanci TOP 09, Pirátů, STAN, ODS a lidovců. Vláda jej odmítla, ale čeká se ještě na projednání Sněmovnou. Korespondenční volbu návrh předpokládá pro sněmovní a prezidentské volby, nikoliv evropské a senátní.
Týkat by se tento návrh měl ale i Čechů, kteří jsou v době voleb v zahraničí krátkodobě. „Turisté si dnes mohou opatřit voličský průkaz a být vyškrtnuti ze stálého seznamu voličů. A pak jít volit na ambasádě, takže by jim nic nebránilo obdobně se vyškrtnout ze seznamu voličů a volbu provést v zahraničí korespondenčně,” řekl pro CNN Prima NEWS místopředseda Poslanecké sněmovny za Piráty a jeden z předkladatelů návrhu Vojtěch Pikal.
V současné době probíhají volby ze zahraničí tak, že Češi žijící za hranicemi České republiky musejí jet odvolit na ambasádu nebo konzulát a k volbě se 40 dní před hlasováním registrovat. Jsou-li čeští občané v cizině v době voleb na kratší dobu, mohou si pro hlasování vyřídit voličský průkaz a s ním opět odvolit na ambasádě nebo konzulátu. K volbám v zahraničí chodí pravidelně malé množství voličů.
Lidé by si korespondenční volbou v zahraničí především ušetřili cestování na česká velvyslanectví.