Na otevření Notre-Dame přijeli světoví lídři. Pavel pozvánku dostal, přesto v Paříži chyběl

Otevření katedrály Notre-Dame se zúčastnili politici z mnoha zemí světa

Proč nebyl Petr Pavel na znovuotevření katedrály Notre-Dame v Paříži?

Slavnostního ceremoniálu v katedrále Notre-Dame se zúčastnilo více než 60 světových státníků. Česká hlava státu však mezi nimi chyběla. Prezident Petr Pavel pozvání dostal, ale události se nezúčastnil. Po pracovní cestě do Austrálie a na Nový Zéland jel podpořit Českou filharmonii do newyorské Carnegie Hall. Podle senátora Pavla Fischera je to škoda. Jediným českým zástupcem tak byl kardinál Dominik Duka, který ovšem nereprezentuje stát, ale katolickou církev.

„Francouzská strana pozvala na znovuotevření katedrály Notre-Dame hlavy států, ministry kultury a také zástupce církví. Za arcibiskupství pražské se zúčastnil kardinál Dominik Duka,“ uvedl pro CNN Prima NEWS mluvčí ministerstva zahraničí Daniel Drake.

ČTĚTE TAKÉ: Shodli jsme se na rychlém ukončení války, nechal se po jednání s Trumpem a Macronem slyšet Zelenskyj

Prezident Petr Pavel dal před Paříží přednost newyorské Carnegie Hall, kde vystupovala Česká filharmonie. „Prezident Petr Pavel se nemohl zúčastnit s ohledem na dlouhodobě plánovanou cestu do NYC, kde byl kromě jiných pracovních povinností také na vystoupení České filharmonie v Carnegie Hall. Obě záležitosti nebylo možné zvládnout. Přitom cesta do USA byla potvrzena mnohem dříve, než dorazila pozvánka do Paříže,“ uvedla v neděli Kancelář prezidenta republiky pro CNN Prima NEWS.

Senátor Pavel Fischer jeho rozhodnutí nechápe. „Je to škoda. Když jsem tam viděl německého prezidenta nebo další hlavy států nejen z Evropy, ale z celého světa a ze všech kontinentů, tak jsem si říkal, že kdybych já byl prezidentem, nebo kdybych prezidentovi radil, tak bych určitě doporučil tam být,“ nechal se slyšet ve vysílání CNN Prima NEWS Fischer.

V Paříži v sobotu nechyběl například nově zvolený americký prezident Donald Trump. Ten se ještě před slavnostním ceremoniálem v Notre-Dame sešel v Elysejském paláci s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem a ukrajinskou hlavou státu Volodymyrem Zelenským. Schůzka podle francouzského tisku trvala asi půl hodiny. Podle Zelenského se trojice shodla na přání ukončit válku co nejdříve a spravedlivě.

Na slavnostní otevření dorazila i první dáma Spojených států Jill Bidenová. Nechyběli ani bývalí francouzští prezidenti François Hollande a Nicolas Sarkozy, britský princ William, belgický královský pár nebo monacký kníže Albert II. Mezi hosty byl rovněž americký miliardář a Trumpův blízký spolupracovník Elon Musk.

Katedrálu Notre-Dame zachvátily plameny večer 15. dubna 2019. Oheň se rozšířil v krovu a pohltil rozsáhlé části katedrály považované za jedno z nejlepších děl francouzské gotické architektury. Požár podle BBC hasilo na 600 lidí asi 15 hodin. Většinu uměleckých a liturgických předmětů se podařilo zachránit.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Notre-Dame se vrací. Podívejte se na unikátní vizualizaci nově opravené pařížské katedrály

Tagy: