Kšeft s chemikáliemi pojal bývalý šéf finančního výboru Prahy 16 Jan Kořínek z ČSSD svérázně. K bělidlu, které nabízí, přibalí lidem také knihu o tom, že jde zároveň o lék na COVID-19. Dezinformace o léčivém účinku žíraviny kolují po internetu a třeba v USA za propagaci hrozí vysoké tresty. Na případ upozornil web Aktuálně.cz.
Boj s koronavirem lze vést různě. Někteří apelují na očkování, politik ČSSD sází na žíravé bělidlo. Na e-shopu své firmy nabízí balíčky zmíněné chemikálie, prodávané také pod zkratkou MMS, společně s publikacemi, které tuto látku doporučují jako lék na covid.
Podle vědců jde ale o velmi škodlivou látku, která lidem může vážně poleptat vnitřnosti. Na internetu však kolují dezinformace, že je pití naopak léčivé. Kořínkův e-shop mají v oblibě právě dezinformátoři. Podle webu Aktuálně.cz ho propaguje například i známý zadlužený malíř pokojů Jakub Netík.
Kořínek se brání: Nikoho nenavádíme
Knihu Sbohem, covide navádějící lidi k pití bělidla přidává Kořínek ke každé objednávce nad 500 korun. Další možností je „výhodný“ balíček například osmnácti lahviček bělidla po deseti mililitrech spolu se třemi výtisky zmíněné publikace za dva a půl tisíce korun. „Publikace SBOHEM COVIDE přináší ucelený a rychlý náhled na problematiku oxidu chloričitého spolu s přesnými návody a postupy na jednotlivé fáze COVID 19,“ píše se u produktu.
„My bělidlo neprodáváme za účelem vnitřního užití. Nikoho k ničemu nenavádíme. Já prodávám chemikálie a knihy,“ tvrdí Kořínek. S tím, že k žíravině přidává knihu, která chemikálii propaguje jako lék, prý nemá nic společného.
Problém už zaregistroval i Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL), který před požíváním bělidla důrazně varuje. „Oxid chloričitý, který může vzniknout smícháním chloritanu sodného a kyseliny citronové, což je právě princip nabízeného MMS, je silným bělicím prostředkem. Může mít vážné a potenciálně život ohrožující vedlejší účinky,“ varovala mluvčí úřadu Klára Brunclíková.
Jelikož je ale u produktů zmínka, že se využívají k bělení textilu, nemůže Státní ústav pro kontrolu léčiv zakročit. „Prodej chemikálií nespadá do působnosti SÚKL. Látky e-shop neprodává jako léčivý přípravek, ale jako chemikálie, které nejsou určené k použití lidem. Na webu jsou i bezpečnostní listy těchto chemikálií s popsanými vlastnostmi včetně toxicity,“ dodala Brunclíková.
Přísné tresty hrozí za podobnou propagaci například v USA. V Česku ale, zdá se, Kořínek šíří dezinformace legálně.
A tak jeho podnikání v době pandemie jen vzkvétá. Web Aktuálně uveřejnil, že podle poslední účetní závěrky za rok 2020 jeho firma výrazně zvýšila zisk. Vydělala více než milion korun a dalších 600 tisíc měla uloženo v pohledávkách. Za rok 2019 nevydělala ani čtvrtinu.