reklama

Politik Václav Krása: Na literatuře je krásné, že si postavy musíme sami vymodelovat

Povinná četba je mezi mnoha studenty neoblíbená. Mladiství obecně nemají rádi to, co jim dospělí nařizují. Četba přitom podporuje nejen představivost, ale také obohacuje mozek. Měla by tedy ve školách zůstat? Nejen o tom mluvili hosté čtvrtečního Silného hlasu Markéty Fialové – jaderná fyzička Dana Drábová a politik a předseda Národní rady osob se zdravotním postižením Václav Krása. Do debaty se zapojil i spisovatel a publicista Ondřej Neff.

reklama

„Už jsem zapomněla, co povinná četba vlastně obnášela. Měla jsem čtenářský deník a také si vzpomínám, že jsem si většinu věcí, které bylo třeba zpracovat, sháněla, aniž bych knížku úplně přečetla,“ vzpomínala předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Drábová na léta v lavici. To politik Krása si hned vzpomněl na ruský román Příběh opravdového člověka. „Popisuje příběh letce, který havaroval, plazil se bez nohou, a pak znovu létal. Viděl jsem to dokonce v kině, když mi bylo deset let a brečel jsem u toho,“ povídal Krása. Spisovatel Neff sdělil, že nikdy nerozlišoval mezi povinnou a nepovinnou četbou. „Od pěti let jsem četl všechno, co mi přišlo pod ruku,“ uvedl Neff.

Na některé knihy musí čtenář dozrát

Mezi povinnou četbu se už několik desítek let řadí Babička Boženy Němcové. Od jejího vydání uplyne v tomto roce 165 let. Drábová ale míní, že se dětem dává do rukou příliš brzy. „Asi jsem ji přečetla. Zpětně mám ale za to, že se Babičce křivdí tím, že je do povinné četby zařazována příliš brzy. Pro mě začala být Babička zajímavá až ve chvíli, kdy jsem se dostala k historickému kontextu, ke Kněžně Zaháňské. To na základní nebo na střední škole téměř nejde,“ vysvětlila Drábová. Krása zase prozradil, že knihu nikdy nedočetl. „Ten pohled mi přece jen připadá příliš idealistický. Doba taková nebyla, takže mi to přijde nevěrohodné. Rád se podívám na film, ale knihu bych nečetl ani dnes,“ řekl Krása. Naopak Neff Babičku přečetl celou. „Pravda, od té doby jsem ji ale nevzal do ruky,“ dodal.

Krása doplnil, že odmala četl hodně. Nejraději měl knihy o historii zpracované do románu. „Můžete si přečíst dějiny čehokoliv, znát všechny reálie, ale když je tam zasazený nějaký příběh, dokreslí to. Na literatuře je krásné, že si krále nějak představujete a musíte si sami vymodelovat všechny postavy,“ povídal politik. S tím souhlasí i Drábová. Podle ní lidský mozek příběh dokonce vyžaduje. „Je to odpočinek,“ řekla Drábová.

Povinná literatura by ve školách měla zůstat

Podle Drábové povinná četba na jednu stranu brání novým způsobům vzdělání. „Mnoho rodičů je konzervativních a říká: Když jsme si tím prošli my, tak to synkovi nebo dcerce také neuškodí,“ poznamenala fyzička. Drábová by povinnou literaturu ale zároveň ve školách zachovala. „Budování vztahu k psanému slovu by na školách zůstat mělo. Otázkou je, jakou formou. Nevím, jestli tomu nadále říkat povinná četba, ale rozhodně bych byla pro to, aby žák či student měli za úkol jednou za měsíc přijít a říct, jakou knihu přečetli, ať už je to jakákoliv,“ míní Drábová.

Politik Václav Krása si zase myslí, že učitelé by měli žákům a studentům při výběru knih pomáhat a doporučovat jim tituly, kterým budou děti rozumět. „Přece jen by asi měli studenti občas vypracovat nějaký obsah. Je také důležité, aby uměli psát. Obávám se, že znalost psaní je v současnosti velmi problematická. Píšeme na počítači, který nám opravuje chyby, takže je neuděláme,“ vysvětlil Krása. Také spisovatel Ondřej Neff souhlasí, že povinná četba je pro školáky smysluplná. „Mrzí mě, že chození do školy se bere jako to, co je užitečné a co neužitečné. Myslím, že nejužitečnější na škole je, že se děti učí pracovat. Přečíst si knížku, o které nejsem přesvědčený, že mě pobaví, je svým způsobem povinnost, práce. To je pro děti potřebné,“ objasnil Neff.

Čtení je dobré i pro duši

Pro Danu Drábovou je čtení velmi důležité. „Je to jedna z věcí, na kterou si i kvůli zachování duševního zdraví snažím najít čas,“ sdělila Drábová. Krása naopak bojoval s tím, že měl na čtení málo času. Ať už kvůli studiu nebo později kvůli profesi. „Mám hodně práce, takže čtení zanedbávám. Měl jsem dokonce období deseti let, kdy jsem vůbec nečetl, protože jsem byl natolik angažovaný v politice. A ta bere opravdu čas, někdy i zbytečně,“ sdělil Krása. Dodal ale, že se ke čtení opět vrací. „Pořád vycházejí nádherné knihy a já je kupuji, ale nečtu. Pořád to odkládám do důchodu, ale v něm už nějaký rok jsem… Snažím se každý večer číst, byla by škoda se o ty nádherné romány neobohatit,“ vysvětlil Krása.

Češi a literatura

Podle průzkumu internetového knihkupectví více než třetina Čechů nikdy nečetla knihy, které měli ve škole v povinné literatuře. Zhruba stejné procento lidí povinná četba odradila a vybudovala v nich nevlídný vztah ke knihám obecně. Nejčastěji Češi nedočtou tyto knihy: Babička, Stařec a moře a Osudy dobrého vojáka Švejka. Přesto si více než devadesát procent dotazovaných dospělých myslí, že povinná četba by ve školách měla zůstat.

Tagy:

Hlavní zprávy

Vědci stvořili živé roboty, kteří se sami rozmnožují. Byl to pro mě šok, přiznal expert
Věda a technologie

Vědci stvořili živé roboty, kteří se sami rozmnožují. Byl to pro mě šok, přiznal expert

Američtí vědci, kteří stvořili první živé stroje známé jako xenoboti, přišli s další převratnou informací – tyto formy života jsou nyní schopné se rozmnožovat, a to zcela jiným způsobem než rostliny nebo živočichové. Xenoboti by tak v budoucnu mohli posloužit například při ochraně životního prostředí nebo i v medicíně, informuje web stanice CNN.

Spojil Babiše a Fialu: Mělo to přijít už dávno. Jak chce očkovat milion lidí za týden?

Designovaný premiér Petr Fiala (ODS) a premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) se kvůli pandemii koronaviru měli spojit už dávno, míní stomatolog z iniciativy Lékaři pomáhají Česku Radek Mounajjed, který zorganizoval úterní tiskovou konferenci obou politiků. Třetí dávkou vakcíny proti koronaviru chce v Česku naočkovat milion lidí za týden, ideálně za ten příští. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS vysvětlil, jaký má plán.

Záhadná smrt šestileté dívky, rodiče viní lékaře. Tvrdili, že léčba je kvůli autismu těžká

Nejasnosti kolem smrti své dcery chtějí vyjasnit Rachel a Luke Bradfordovi z Velké Británie. Lékaři totiž v létě 2017 poslali šestiletou Coco z pohotovosti domů, přestože v sobě nedokázala udržet žádné tekutiny. Šlo podle nich jen o zánět trávicí soustavy. Dívka později v nemocnici zemřela na vícečetné selhání orgánů. Rodiče obviňují nedůsledné lékaře ze zanedbání péče. Ti údajně tvrdili, že je Coco těžké léčit, protože trpí autismem. Nyní probíhá oficiální prošetření příčin smrti u soudu.

Prymula: S očkováním dětí bych počkal. Na trhu je pro ně bezpečnější vakcína než Pfizer

Očkovat, či neočkovat malé děti proti nemoci COVID-19? Otázka, na kterou hledá odpověď většina rodičů. Zatímco stanovisko ministra zdravotnictví i České vakcinologické společnosti mluví jasně, další odborníci už si tak jistí nejsou. Například Roman Prymula v rozhovoru pro CNN Prima NEWS doporučuje počkat. Ve schvalovacím procesu je podle něj vakcína Valneva, která je pro děti bezpečnější.

reklama

Domácí zpravodajství

Babiš prezidentem? Pokládat věnce a pronášet projevy by ho asi nebavilo, míní politolog

Andrej Babiš (ANO) má největší šanci stát se prezidentem České republiky. Pokud by se volby uskutečnily teď, dosluhující premiér by v druhém kole o funkci hlavy státu stál proti generálovi Petru Pavlovi, tvrdí průzkum agentury Median pro deník MF Dnes. „Babiš by musel po zvolení hodně klást věnce a pronášet projevy, to by ho asi tolik nebavilo. Ale zase by mohl být dál ve vysoké politice,“ zpochybňoval kandidaturu šéfa ANO v pořadu 360° na CNN Prima NEWS politolog Lukáš Jelínek.

Válek chce vyměnit hlavní hygieničku. Svrčinová by se měla starat o jídlo ve školách

Budoucí ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) chce změnu na postu hlavní hygieničky. Nepočítá s tím, že by tuto funkci nadále zastávala Pavla Svrčinová. Je odbornice na výživu, a měla by se tedy na ni zaměřit. S odkazem na mluvčího TOP 09 a AntiCovid týmu koalice Spolu Vladana Vaňka to napsal Deník N. Kdo by měl Svrčinovou nahradit, Vaněk nesdělil. Na dotaz podle webu nereagoval ani Válek.

reklama