Projížďkami na kolech nebo motocyklech lidé v Polsku pokračují v protestech proti nedávnému rozhodnutí ústavního soudu, které předpokládá výrazné omezení již tak velmi limitované možnosti podstoupit interrupci. Pořádání demonstrací v Polsku v současnosti komplikují opatření proti šíření koronaviru.
„Motocykl, to je svoboda a svoboda, to je kromě jiného možnost volby a právo rozhodovat o sobě,“ uvedli podle zpravodajské televize TVN24 na sociálních sítích pořadatelé sobotní projížďky po Štětíně na severozápadě Polska a zdůraznili: „Nález ústavního soudu z 22. října je v normální, civilizované zemi nepřijatelný.“
Protestující Polky: Chceme stejný potratový zákon, jaký mají Češi
Wypierdalać! Polské ženy posílají „kamsi“ vládu, ústavní soud, i církev. A kvůli plánovanému zpřísnění potratového zákona demonstrují každý den. Reportér CNN Prima NEWS zjišťoval, jak bouřlivě události prožívá městečko Prudnik u českých hranic. „Chtěla bych, aby u nás platil stejný zákon jako v České republice a potraty nikdo nezakazoval,“ přeje si 28letá Justyna Nowaková. „Mám strach, je to jako revoluce,“ obává se vlny protestů 65letá Barbara Próchnicka.
V Gdaňsku, Gdyni a Sopotech zase do ulic vyrazili lidé na kolech. Večer proběhne v Gdaňsku pochod nazvaný Průvod svobody. V Lodži, třetím největším polském městě, se účastníci protestu sešli před místní kanceláří vládnoucí národně-konzervativní strany Právo a spravedlnost. „7. listopadu 1918 spolu s nově nabytou suverenitou Polska získaly polské ženy volební právo. Sto dva let po té události musíme bojovat o právo rozhodovat o svém životě a o svém těle – ostuda!“ uvedli organizátoři lodžské spontánní procházky. Protest nese toto označení, protože lidé se v Polsku nesmějí v současnosti kvůli pandemii shromažďovat. V zemi za poslední den přibylo 27 875 nových případů koronavirové infekce, což je nejvýše od začátku pandemie. S nemocí COVID-19 nově zemřelo 349 pacientů.
Ústavní soud 22. října označil za protiústavní tu část zákona o potratech, která dovoluje přerušení těhotenství v případě vážných vývojových vad plodu. Na tyto případy v Polsku v minulých letech připadalo 98 procent legálních potratů. Povoleny mají zůstat interrupce v případě ohrožení života či zdraví matky, anebo pokud je těhotenství důsledkem znásilnění či incestu. Rozhodnutí ústavního soudu vyvolalo v zemi mohutné protesty, v platnost však ještě nevstoupilo.