Omezení dovozu ukrajinského obilí do zemí EU je „zásadně nepřijatelné“. V sobotu to uvedlo ukrajinské ministerstvo zahraničí. Zákaz importu, který naposledy vyhlásilo Bulharsko, platí už několik dní také v Polsku, Maďarsku a na Slovensku. Důvodem je především nátlak místních zemědělců. Těm však Evropská komise slíbila podporu. Konkrétně chce farmářům bojujícím s poklesem cen kvůli zahlcení trhu pomoci dalšími kompenzacemi. Agrární analytik Petr Havel v souvislosti s tím ve vysílání CNN Prima NEWS již dříve uvedl, že finanční náhrady pro země zakazující dovoz z Ukrajiny jsou velmi nebezpečným precedentem. Evropská unie včetně České republiky navíc dle něj obilí z Ukrajiny vůbec nepotřebuje.
Polsko, Maďarsko, Slovensko a Bulharsko tento měsíc omezily dovoz některých ukrajinských zemědělských produktů. Čelí totiž protestům domácích farmářů, kteří to považují za příčinu vlastních problémů s odbytem. Všechny tyto země a také Rumunsko rovněž odmítly podpořit prodloužení bezcelního režimu pro potraviny a zemědělské produkty dovážené z Ukrajiny.
„Taková omezení, ať už je jejich odůvodnění jakékoli, nejsou v souladu s Asociační dohodou mezi Ukrajinou a EU a pravidly jednotného trhu EU,“ uvedlo ukrajinské ministerstvo. „Existují zákonné důvody pro okamžité obnovení dovozu ukrajinských zemědělských produktů do Polska, Rumunska, Maďarska, Slovenska a Bulharska, stejně jako pro pokračování vývozu do dalších členských států unie,“ dodalo.
ČTĚTE TAKÉ: Ukrajinské obilí nemělo nikdy skončit v Evropě. EU udělala nebezpečný krok, shodli se experti
Evropská komise v pátek ohlásila, že s danými zeměmi dosáhla dohody o tom, že se jednostranná opatření zruší. Dohoda podle ní zahrnuje rovněž podporu pro zemědělce v hodnotě 100 milionů eur (zhruba 2,4 miliardy Kč) a možnost mimořádných ochranných opatření. Ukrajinský ministr financí Serhij Marčenko v sobotu řekl, že tento závěr vítá.
Agrární analytik Petr Havel však nerozumí skutečnosti, proč se země, které k zákazu dovozu přistoupily, mohou těšit na finanční kompenzace. „Jinými slovy ti, kteří porušují pravidla, dostanou peníze, a ti, kteří pravidla ctí, peníze nedostanou,“ kroutil hlavou.
Evropská unie včetně České republiky navíc podle něj vůbec nepotřebuje obilí z Ukrajiny. „V produkci pšenice jsme ze 180 procent soběstační. Ukrajinské obilí nemělo skončit na evropském trhu, ale mělo být přes Evropu tranzitem doručeno do těch zemí, kam Ukrajina v minulosti tradičně obilí vyvážela, tedy do přední Asie a na sever Afriky,“ vysvětlil.
Nabízí se celounijní řešení
Velvyslanci zemí Evropské unie se v pátek v Bruselu dohodli, že o rok prodlouží bezcelní režim pro potraviny a zemědělské produkty dovážené z Ukrajiny. Omezení pro některé obiloviny požadovaná pěticí východoevropských států v čele s Polskem dohoda neobsahuje.
Evropská komise chce v příštích týdnech navrhnout celounijní řešení, které nahradí jednostranné zákazy dovozu do těchto zemí. Brusel hovoří o možnosti dočasně omezit dovoz pšenice, kukuřice, řepky a slunečnicových semen.
První konvoj s ukrajinskými zemědělským produkty vyrazil v pátek kolem poledne z hraničního přechodu v polském Dohorusku a zamířil do Nizozemska. Po složitých jednáních s Ukrajinou umožnilo Polsko tranzit řidičům převážejícím obilí. „Ani jedna tuna nákladu ale nezůstane v Polsku,“ zdůraznil tamní ministr zemědělství Robert Telus.
Zákaz dovozu jako poslední vyhlásilo Bulharsko. „I my se obáváme zahlcení trhu ukrajinským obilím. A máme zprávy, že v některých okolních státech se v obilí našly zakázané látky,“ sdělil bulharský ministr zemědělství Javor Gečev. Na mysli měl případ na Slovensku, kde kontroly odhalily nepovolené pesticidy. Případu se již dříve věnovala i redakce CNN Prima NEWS.