Zákaz focení vlaků a mostů, Poláci hrozí tučnými pokutami i vězením. Kde musíte dávat pozor?

Nový polský zákon zakazuje fotografování některých veřejných objektů, v platnost vstupuje tento čtvrtek. Kdo bude při fotografování přistižen, bude muset zaplatit vysokou pokutu nebo může dokonce skončit i v cele. Informuje o tom polský web polsatnews.pl a německý deník Bild.

Polské ministerstvo obrany zveřejnilo vyhlášku o pravidlech fotografování a filmování veřejných objektů kritické infrastruktury. Celkem se týká přibližně 25 tisíc objektů, budov, zařízení nebo vybavení v celém Polsku, píše deník Bild.

Zákaz se týká mimo jiné:

  • Vojenských objektů
  • Mostů a tunelů
  • Železnic a vlaků
  • Letišť a přístavů
  • Pošt a energetických zařízení
  • Vládních budov, včetně budovy Národní banky

Přísný zákaz fotografování vstupuje v platnost na celém území Polska 17. dubna 2025 a je součástí novely zákona o národní obraně a kontrarozvědce, uvádí polsatnews.pl.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Tragický požár u českých hranic: Zemřelo pět lidí, v Pszówě se zplodinami otrávil i strážník

Každému, kdo bude fotografovat navzdory zákazu a bude přistižen, hrozí kromě zabavení mobilního telefonu nebo fotoaparátu v závažných případech pokuta až do výše 20 tisíc zlotých (asi 116 tisíc korun) nebo zadržení na dobu od pěti do 30 dnů.

Nové nařízení počítá s udělováním výjimek, například pro filmaře a profesionální fotografy. Vyhláška také obsahuje podrobný katalog situací, jichž by se zákaz fotografování neměl týkat. Patří mezi ně například záchranné akce hasičů, záznam tiskových konferencí a rozhovorů nebo dokumentace podpisu důležitých smluv zahraničními delegacemi.

Zákazem fotografování se Polsko brání proti nepřátelské špionáži, zejména ze strany Ruska. Cílem nařízení je podle oficiálního prohlášení „účinnější ochrana kritické infrastruktury před vnějšími pozorovateli s ohledem na nestabilní mezinárodní situaci“.

Zákaz fotografování oficiálně platí již přibližně tři roky (čl. 616a odst. 1 zákona o obraně vlasti z 11. března 2022), ale až dosud bylo prakticky nemožné zákaz vymáhat. Současná vyhláška poprvé obsahuje nezbytná prováděcí ustanovení, jako je podoba značky o zákazu, způsob jejího umístění a postup při získávání povolení k výjimce.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Češi vyrážejí pro zásoby na Velikonoce za hranice. Co se vyplatí nakoupit v Polsku?

Tagy: