Polskem otřásly protesty proti migraci, vyšli i fanoušci. Nechceme tu fašisty, křičeli kritici

V řadě polských měst se v sobotu konaly protiimigrační protesty. Podle tamních médií je podněcovali jak politici, tak fotbaloví fanoušci. Ozývala se kritika polské vlády i Německa. Do ulic vyrazili také kritici krajní pravice a varovali před fašismem. Celkem se během dne konalo na sto akcí.

Polská strana Konfederace uspořádala v sobotu demonstrace proti migraci ve více než 80 městech po celé zemi, informovala polská tisková agentura PAP. Konfederace bývá médii i experty označována jako krajně pravicová a populistická strana, popisují ji tak například Financial Times nebo list The Guardian.

ČTĚTE TAKÉ: Auto v Los Angeles najelo do davu lidí. Na místě jsou desítky zraněných, někteří bojují o život

Protestní akce pod heslem Stop imigraci! mají podle poslance Bartłomieje Peji oslovit až několik set tisíc účastníků, což by z nich mohlo učinit největší protesty svého druhu v novodobé historii Polska.

„Chceme upozornit na rostoucí hrozbu, kterou podle nás představuje masová migrace,“ uvedl Pejo v rozhovoru pro agenturu PAP. Protesty se konají například ve Varšavě, Krakově, Vratislavi, Lodži, Poznani, Gdaňsku, Białystoku nebo Lublinu.

Kritika premiéra Tuska i Německa

V projevu na začátku pochodu poslankyně Karina Bosaková uvedla, že demonstrace nejsou namířeny pouze proti migrační politice současné vlády, ale i proti přístupu předchozího kabinetu. Kritizovala především nedostatečnou ochranu polských hranic, rostoucí kriminalitu mezi nově příchozími a nedostatečně důsledné vyhošťování nelegálních migrantů.

Upozornila také na podle ní příliš vstřícný postoj vlády vůči Německu a požadovala odstoupení vlády Donalda Tuska, uzavření hranic s Litvou, Ukrajinou, Běloruskem a Slovenskem. Podle Euronews zdůraznila také povolení vojákům střílet do lidí, kteří nelegálně překročí hranice.

Protidemonstrace v mnoha městech

Stejný den se konala také řada akcí, které naopak vyjadřovaly nesouhlas s protiimigračními výzvami, včetně příznivců liberální levice. Uspořádány byly například ve Varšavě, Katovicích, Olsztynu a dalších městech. Demonstranti nesli transparenty s hesly: „Přijměte uprchlíky, vymažte fašisty“, „Akce demokracie“ nebo „Hájíme právo na azyl“.

Atmosféra mezi oběma skupinami byla napjatá. Dělilo je od sebe jen několik desítek policistů. Polský server Onet informoval, že na místě zaznívaly také „výzvy k zabití ministra Bodnara a premiéra Tuska“.

„Chápu, že tady nejde o eskalaci konfliktu, ale takhle umožníme, aby se ten plíživý fašismus přestal plížit (dál),“ řekl Onetu jeden z kritiků protiimigračního protestu.

Ženy a děti, zůstaňte doma! vyzvali demonstranti

„Přijeli jsme sem hlavně proto, abychom viděli fanoušky Gieksy a Rucha (soupeřících fotbalových klubů, pozn. red.) vedle sebe. Je vlastně velmi zajímavé, že je spojila jen nenávist k migrantům,“ reportuje z protestů polský server Onet. Ten i zmínil, že znepřátelené skupiny uzavřely pakt o neútočení během akce.

V blízkosti protestujících stála i starší účastnice, která byla na pochodu se svou vnučkou. „Přišla jsem sem náhodou, ta hesla znám. Osobně nemám ráda, když se ubližuje jiným lidem, ale ještě víc mi vadí, když ubližují i nám,“ uvedla. Podle serveru tak reagovala na dřívější výzvu demonstrantů, aby ženy a děti zůstaly doma.

„Pochodujeme na obranu žen a dětí, aniž bychom vás ohrožovali, a očekáváme policejní provokace!“ deklarovala skupina fanoušků z polského města Zabrze.

„Většinu jejich hesel provázela čirá nenávist vůči nám, a přesto tvrdí, že hájí polskou společnost. I my jsme její součástí. My jsme neuráželi je, ale jejich postoj," uzavírá nejmenovaná starší paní citovaná Onetem.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Hlasitá rána, pak se všichni přikrčili a nastal chaos. Svědek popsal neštěstí v Los Angeles

Tagy: