Vzhůru nohama se 42letému Vladimírovi, čtyřnásobnému otci a policistovi, obrátil život loni v lednu. Poté, co ho srazilo auto, bojoval v nemocnici o život – při nehodě utrpěl traumatické poranění mozku. Lékaři ani nejbližší nevěděli, jaké budou prognózy. Vladimír je však bojovník, a tak se velmi pomalu vrací zpět do života. Jeho cesta k plnému zdraví bude velmi dlouhá a náročná, proto jeho manželka Drahomíra prosí ve sbírce na platformě Donio druhé o pomoc.
Datum 13. ledna 2024 se pro rodinu Vladimíra stalo osudným. „Manžel se nevrátil domů. Ráno mi volal jeho nejbližší kolega, že je ve Fakultní nemocnici Hradec Králové – v Trutnově ho srazilo auto,“ vzpomínala na platformě Donio jeho manželka Drahomíra.
ČTĚTE TAKÉ: Tři mrtví po nehodě na D2, jednou z obětí je dítě. Na dálnici unikla z cisterny tekutá síra
Poté, co byla Vladimírovi poskytnuta rychlá zdravotní pomoc, byl letecky transportován na urgentní příjem. „Tam podstoupil akutní dekompresní kraniektomii, která mu měla v tu chvíli zachránit život,“ pokračovala manželka. Jak se totiž ukázalo, Vladimír při nehodě utrpěl závažné traumatické poranění mozku.
Dva týdny bojoval o život
„Po operaci byl uveden do umělého spánku a nějaký čas byl i v kómatu. První dva týdny to byl doslova boj o život a nikdo nevěděl, jak to dopadne. Bojoval také se zápalem plic a jeho stav zůstával velmi vážný. Naštěstí byl Vláďa až do nehody naprosto zdravý a ve výborné fyzické kondici, z čehož čerpá i nyní,“ zdůraznila Drahomíra.
Vladimír totiž není jen milující otec a manžel, ale také příslušník policie. Konkrétně poslední roky před nehodou sloužil u pražské speciální pořádkové jednotky (SPJ). „Celý svůj život zasvětil poslání ‚pomáhat a chránit‘, které vždy vykonával s nasazením a příkladně. V dubnu 2024 bohužel už v nemocnici ‚oslavil‘ 22 let u Policie ČR,“ pokračovala.
Zhruba po třech týdnech v nemocnici byl Vladimír přeložen na oddělení akutní medicíny, následně na jednotku následné intenzivní péče do Vrchlabí. „Zde se pokračovalo v postupném snižování sedace. Přesto manžel zůstával ve vegetativním stavu a jeho reakce byly minimální. Lékaři se nám snažili pomoci, jak jen mohli, zároveň nás však připravovali na nejhorší,“ přiznala manželka.
MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Dan byl zdravý kluk, ve 2. třídě přišla krutá diagnóza. Se zákeřnou chorobou bojuje i sportem
Mohlo se stát, že by se Vladimír už nikdy neprobudil, nebo že by ve stejném stavu setrval například rok. „Nikdo nevěděl, jak to bude dál. Jediné, co bylo jisté, bylo, že proces uzdravení bude velmi dlouhý a s nejasným výsledkem. My to ale nevzdáváme,“ zdůraznila.
V nemocnici její milovaný manžel oslavil 42. narozeniny. „Pro některé kolegy je vzorem, pro jiné oporou a učitelem, ale především je milujícím tátou, který nám doma chybí. Manžel má dohromady čtyři syny (17, 12, 6 a 5 let). Nejstarší má z předchozího vztahu a spolu máme dva nejmladší. Každý z nich potřebuje zpátky svého tátu – a já svého manžela,“ sdělila Drahomíra.
Manželka myslí i na druhé
Díky odhodlání a bojovnému duchu se Vladimírův stav pomalu zlepšuje. „Vůbec se nevzdává a snaží se na sobě pracovat. Od 6. února letošního roku jsme doma a čekáme na nástup do rehabilitačního ústavu. Dochází k nám fyzioterapeut, máme osobní asistentky a všichni děláme maximum pro to, aby se Vláďa co nejlépe začlenil zpět do běžného života,“ popsala manželka.
Jak ale zároveň zdůraznila, zdravotní systém v České republice má z jejího pohledu obrovskou mezeru mezi akutní péči a rehabilitačními ústavy. „Pacienty s tracheostomií (průdušnice je uměle vyústěna na povrch těla, pozn. red.) velmi často odmítají přijmout, a proto potřebujeme rozsáhlou logopedickou péči – tracheostomii jsme měli téměř tři čtvrtě roku,“ líčila.
Vladimíra také čeká léčba spasticity (neobvyklé ztuhlosti), kterou však zatím nemůže podstoupit. „Snažíme se proto alespoň doma trénovat vše potřebné – kognitivní funkce, fyzioterapii, ergoterapii i logopedii,“ pokračovala Drahomíra.
ČTĚTE TAKÉ: Vojenská letuška Lenka prohrála boj se zákeřnou rakovinou. Na léčbu se složila i veřejnost
I z toho důvodu, jaké má po Vladimírově úrazu zkušenosti, založila webovou stránku Help for brain, která má sloužit jako pomoc a rozcestník pro ostatní, kteří se ocitnou v podobné situaci. „Nejde jen o traumatické poranění mozku, ale i o mozkovou mrtvici a další neurologická onemocnění, která mohou člověka dostat do podobného stavu,“ popsala.
Pomáhají lékaři i policie
Vzhledem k tomu, jak náročnou cestu před sebou Vladimír a jeho nejbližší mají, se Drahomíra rozhodla požádat o pomoc veřejnost. Na platformě Donio proto vznikla sbírka, která má za cíl vybrat dostatek financí na pokrytí základních potřeb milovaného tatínka, manžela a muže zákona.
„Peníze ze sbírky budou použity na jeho léčebné výdaje a případné výdaje pro rodinu. Jedná se o rehabilitační ústavy, odborné pracovníky, rehabilitační pomůcky, speciální polohovací postel, bezbariérové bydlení,“ jmenovala Drahomíra. Ze všeho je však nejdůležitější fyzioterapie, která je však velmi nákladná.
„Naším cílem je vrátit manžela zpět do života a domů k rodině. Chceme pro něj udělat vše, co bude v našich silách, aby dostal tu nejlepší možnou lékařskou péči a prostředky k tomu, aby se vše naučil znovu a mohl žít co nejplnohodnotnější život. Bohužel netušíme, jak dlouho léčba potrvá. Jak říkají lékaři, bude to na velmi dlouhou dobu a čeká nás náročná cesta za co nejlepším výsledkem,“ přiznala manželka.
Na náročnou situaci naštěstí není sama. „Velmi si vážíme všech lékařských týmů, které se o manžela od začátku starají, a také Policie ČR, která nám neskutečně pomáhá. Děkujeme všem našim nejbližším přátelům a rodině za podporu,“ vzkázala.
V případě, že by se podařilo vybrat více financí, než Vladimír a jeho nejbližší budou potřebovat, půjdou peníze na dobrou věc. „Prostředky bych věnovala nadaci Policie ČR nebo IZS pro další rodiny, které potřebují pomoc a ocitly se v těžké životní situaci,“ doplnila Drahomíra.
Pokud i vy chcete Vladimírovi, jeho manželce a dětem v náročné životní situaci pomoci, můžete tak učinit prostřednictvím sbírky na platformě Donio. „Děkujeme a už i díky vám všem se jen tak bez boje nevzdáme,“ dodala Drahomíra.
MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Boj o život nemocné Madlenky: Kostní dřeň daruje rekordní množství Čechů. Hledá se shoda