V LA zkrotili rozsáhlé požáry. Teď se hasiči obávají, že by v nich mohla doutnat rakovina

Lesní požáry, jako byly ty lednové v Kalifornii, po nichž losangeleská čtvrť Pacific Palisades shořela na popel, jsou pro hasiče nebezpečné – stejně jako 11. září. Právě po událostech v roce 2001 se u 3 500 hasičů projevila rakovina. Jednalo se o důsledek vystavení se směsi karcinogenních látek při pracích u Světového obchodního centra. Stejného scénáře a budoucnosti se obávají ti, kteří krotili plameny v Los Angeles. Rovněž v tomto případě se do akcí zapojily tisíce hasičů.

„Kam až oko dohlédlo, všude hořely domy,“ líčil pro CNN padesátiletý hasič Joseph Field, který u losangeleských hasičů pracuje přes 25 let. „Nic takového, jako tu noc, jsem nikdy neviděl,“ zavzpomínal na záchranné akce v Pacific Palisades.

ČTĚTE TAKÉ: Mohutné požáry v Jižní Koreji si vyžádaly nejméně 26 mrtvých. Vrtulník se zřítil při akci

Ve zmiňovanou noc Field obsluhoval hadicové vedení a začal vodou kropit dům, který ještě nehořel. O dva metry dál se začal ze sousedního domu valit kouř. I s brýlemi na očích měl hasič pocit, jako by se mu o ně otíral smirkový papír.

Shořelo přes pět tisíc budov

„Máte v podstatě látkovou kuklu, která vám trochu pomáhá, ale stejně nasáváte spoustu kouře,“ pokračoval Field. V jednu chvíli musel od domu odběhnout na verandu a najít kapsu čistého vzduchu. „Nemohl jsem dýchat, snažil jsem se popadnout dech a kašlal,“ řekl. Vítr byl navíc tak silný, že voda z hadice proudila jen do vzdálenosti necelého metru a vracela se zpět k němu.

Nejsme zvyklí na to, aby nám požár nakopal zadek. Tenhle? Z větší části nakopal zadky nám všem.

„Nakonec prostě začnete ztrácet kontrolu nad situací. Oheň se navzdory vaší snaze začíná dostávat do domu,“ popsal Field. Bojovat s požáry pomáhal sedm dní v kuse, poté odjel na jeden den domů, aby se vrátil a na dalších osm dní se opět zapojil do akce. „Nejsme zvyklí, aby nám požár nakopal zadek. Tenhle z větší části nakopal zadky nám všem,“ vzkázal.

Lednový ohnivý teror v Pacific Palisades se řadí na druhé místo nejničivějších požárů v historii jižní Kalifornie: pohltily více než 23 tisíc akrů a pět tisíc budov. Stavby hořely takřka současně a s nimi i jejich vybavení, ať už se jednalo o plasty v nábytku či baterie v autech. Dnes Field přemýšlí, co by mohlo „doutnat“ v jeho nitru.

Studie zkoumá dopady na zdraví

Field patří mezi 300 hasičů, kteří se účastní studie sledující jejich vystavení rakovinotvorným chemikáliím při požárech v Los Angeles. Výzkumníci z organizace Wildfire Conservancy a Arizonské univerzity odebrali hasičům z několika sborů vzorky krve a moči. Shromáždili také náramky absorbující kontaminanty, které hasiči nosili, aby změřili, čemu a v jaké míře byli vystaveni.

Vzorky jsou testovány na přítomnost karcinogenů. První sada předběžných výsledků ukázala, že 42 hasičů mělo v krvi výrazně vyšší koncentrace chemických látek zvaných PFAS.

MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Neobjednávejte léky do doručovacích boxů, radí SÚKL. Mohou ohrozit zdraví

Podle vědců není jasné, zda tyto změny budou mít souvislost s možnými budoucími zdravotními problémy. Také analýza vystavení těžkým kovům ukázala zvýšené hladiny některých z nich, včetně chromu, arsenu a kobaltu.

Samostatná studie amerického Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) zveřejněná v únoru odhalila krátkodobé 110násobné zvýšení hladiny olova v ovzduší během požárů v Los Angeles. Zdravotní důsledky této expozice však nejsou dobře známy, vyplynulo ze zprávy. Odborníci také poznamenali, že řada zničených budov byla postavena před rokem 1978, kdy se běžně používaly olovnaté barvy.

Jedná se o události, které jsou pro hasiče nebezpečné stejně jako 11. září.

V nejhorší situaci zasahovalo v Palisadesách více než šest tisíc hasičů. „Taková událost je pro ně stejně nebezpečná jako 11. září,“ vzkázal Matt Rahn, výkonný ředitel organizace Wildfire Conservancy. Právě vystavení se karcinogenním látkám po útocích v roce 2001 je spojováno se zvýšeným rizikem vzniku rakoviny.

Podle newyorského hasičského sboru bylo 3 500 hasičům diagnostikována rakovina v souvislosti s jejich prací ve Světovém obchodním centru.

„Musíme lépe porozumět znečištění ovzduší, půdy a vody, které je pro LA specifické,“ sdělila v lednu během diskuze o veřejném zdraví doktorka Kari Nadeauová, vedoucí oddělení environmentálního zdraví na Harvard T.H. Chan School of Public Health.

Hasiči čelí směsi toxických látek

Podle Mezinárodní asociace hasičů umírají dvě třetiny hasičů v souvislosti se svou prací na rakovinu. „Je to poměrně drsná statistika, ale je to realita toho, s čím se v hasičském sboru potýkáme,“ uvedl Derek Urwin, hlavní vědecký poradce asociace.

„Jakákoli expozice ‚produktu‘ hoření zvyšuje riziko vzniku rakoviny a požáry v Los Angeles byly poměrně značnou expozicí,“ dodal. Karcinogenním látkám jsou pravidelně vystaveni také hasiči při lesních požárech. Podle studie vědců z Lesní služby USA z roku 2024 s nimi bylo spojeno nejméně 29 případů rakoviny.

Hasiči, kteří bojují s lesními požáry šířícími se do městských oblastí, jsou podle odborníků vystaveni nebezpečným emisím ze spalování přírodních i lidmi vytvořených paliv. Po prvotním zásahu se navíc setkávají s „off-gassingem“, tedy uvolňováním škodlivých plynů ze všeho, co shořelo v sutinách, což může trvat několik dní nebo i týdnů.

„To vše činí požáry v jižní Kalifornii – se směsí toxických látek – komplikovanější,“ tvrdí Jooyeon Hwangová, docentka a výzkumnice v oblasti zdraví při práci na UTHealth v Houstonu. „Stále ještě plně nerozumíme dlouhodobým účinkům vystavení karcinogenům. Rozhodně potřebujeme další studie,“ vzkázala s tím, že může trvat desítky let, než se v těle rozvine rakovina. „Řekněme, že jste karcinogenům vystaveni ve dvaceti letech. Rakovina se u vás může objevit třeba ve čtyřiceti nebo v padesáti,“ dodala.

Nástroje, jak vzniku rakoviny předcházet

Kromě toho, že organizace Wildfire Conservancy pomáhá hasičům pochopit a předvídat riziko vzniku rakoviny, zkoumá také opatření, které lze zavést již nyní. Pro hasiče zasahující v přírodě je fyzicky nemožné nosit celoobličejové respirátory s filtračními kazetami a bateriovými soupravami. Místo nich používají šátky.

„Ty však nejsou vhodné pro ochranu dýchacích cest. Propouštějí všechno kromě velkých kusů popela,“ podotkl Rahn. Výplně respirátorů navíc nejsou certifikovány pro ochranu před takovým typem kouře, se kterým se hasiči setkávají. I kvalitní masky N95 se stávají velmi rychle nepoužitelnými.

„Všechny náplně, které mají k dispozici, jsou certifikovány a testovány pro ochranu před jedním plynem. Problém s kouřem spočívá v tom, že jde o mimořádně složitou směs mnoha plynů. Pokud se budeme spoléhat jen na respirátor, nevíme, jak účinné budou proti kouři – pokud vůbec,“ vysvětlil poradce Urwin.

ČTĚTE TAKÉ: Madlenka podstoupila unikátní léčbu, aby získala čas navíc. Vhodný dárce se zatím nenašel

Kromě ochrany dýchacích cest odborníci zkoumají také oděvy obsahující přidanou bariéru, která filtruje drobné částice. V laboratorních testech vědci zaznamenali až 95procentní snížení kontaminace kůže díky používání těchto oděvů.

Cenu za záchranu hasič Field neřeší

Když se Field po prvních sedmi dnech hašení požáru v Pacific Palisades vrátil domů, namočil si kabát do kbelíku s vodou a saponátem: „Vypadalo to jako olej, bahno.“

Do čtvrti se nedávno vrátil a prohlížel si, jak nyní vypadá – včetně domů, které s kolegy kropil vodou, aby je ochránil před ohněm. „Stály tam domy, které by bez nás určitě shořely. Škody by byly výrazně vyšší. Ve skutečnosti jsme řadu z nich uchránili,“ sdělil. Právě to je podle něj dobré na vlastní oči vidět.

Dnes se nezaměřuje na to, zda cena za záchranu těchto domů pro něj může v budoucnosti znamenat vznik rakoviny. „Nesnažím se nad takovými věcmi moc přemýšlet. Až se s tím setkám, bude to jiný příběh; teprve až se tak stane, budu se tím zabývat,“ dodal Field.

MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: V Havlíčkově Brodě vybuchla kočičí kavárna. Celý dům je nutné zbourat

Tagy:
požár hasiči rakovina katastrofa pomoc nebezpečí Los Angeles Kalifornie karcinogen riziko ochrana následky hasič USA Teroristické útoky 11. září 2001 Pacific Palisades katastrofy, nehody a mimořádné události požáry v Kalifornii Joseph M. Field