„Šílený střelec,“ hlásaly titulky novin, když Karel Musela se zbraní v ruce vstoupil do areálu letecké továrny v Kunovicích a v jedné z budov začal střílet. On měl ale svůj útok promyšlený do posledního detailu. Výběr jeho obětí nebyl nahodilý. Chtěl se mstít za svého bratra. Byl přesvědčen o tom, že právě členové představenstva mají smutný osud jeho nejbližšího na svědomí. V chodbách firmy doslova popravil dva vysoké manažery. Generální ředitelka smrti unikla jen díky velkému štěstí. Příběh vám redakce CNN Prima NEWS přináší v seriálu ZVLÁŠŤ ZÁVAŽNÉ ZLOČINY, který pojednává o největších kriminálních případech od začátku tisíciletí.
Vlivný podnikatel, zbrojní magnát, lobbista a také blízký přítel Stanislava Grosse. Tím vším byl Pavel Musela. Jeho jméno vyšetřovatelé zmiňovali v takových kauzách jako byla například privatizace mosteckých uhelných dolů nebo nákup obrněnců Pandur. Právě zbrojní průmysl byl hlavní doménou Pavla Musely. Sbíral kontakty a podle svého bratra Karla i informace na tehdejší mocné. Není proto divu, že když se v roce 2008 vážně zranil, vyvolala jeho nehoda řadu otázek.
ČTĚTE DÁL: Terezku v opilosti zabila, tělo schovala. Před novináři se hroutila, večery trávila v hospodě
Nešťastný pád
Pavel Musela byl totiž vášnivým lovcem. Jedna z výprav za získání trofeje se mu ale stala osudnou. I přesto, že vyrazil na posed se zkušeným myslivcem, zřejmě se od něj oddělil a později ho lidé našli těžce zraněného pod jedním z nich. Od té doby už Pavel Musela nemohl podnikat. Utrpěl totiž vážný úraz hlavy a ztratil paměť. Řízení chodu zbrojního impéria převzali jeho spolupracovníci a bez jeho výpovědí se musela obejít i policie, která se zabývala zmiňovanými korupčními kauzami.
Zvlášť závažné zločiny
Seriál CNN Prima NEWS, ve kterém reportér Václav Janata čtenářům představuje největší kriminální kauzy posledních desetiletí v Česku.
Vyšetřovatelé neprokázali, že by měl myslivec, který s Pavlem Muselou tehdy vyrazil na lov, jakýkoliv podíl na nešťastném pádu. Kriminalistům sice bylo podezřelé, že zraněného objevili několik metrů od posedu a tak se dokonce spekulovalo o nájemné vraždě. Důkazy pro tuto teorii ale chyběly. Karel Musela, bratr poraněného zbrojního magnáta, byl však jiného názoru. Nevěřil, že šlo o nešťastnou náhodu. Sám totiž pracoval v jedné z firem, které společnost jeho bratra vedla. Nenechal si vymluvit, že si pád jeho bratra objednala konkrétní dvojice. Rozhodl se, že bratra pomstí.
Bratrská pomsta
V listopadu roku 2011 byl už Karel Musela pevně rozhodnut, že vezme spravedlnost do vlastních rukou. Zdravotní stav jeho bratra Pavla se ani po letech nelepšil a ti, které Karel z nešťastné nehody vinil, zrovna zasedali v hlavní budově letecké továrny v Kunovicích. Karel ji dobře znal. Sám tam pracoval, než v roce 2009 dostal výpověď. Vyzbrojen dvěma pistolemi pro něj nebyl problém dostat se nepozorovaně do areálu firmy. Zřejmě i věděl, že v jedné ze zasedacích místností právě probíhá důležité jednání, kterého se účastní nejvyšší management. Právě na jeho členy měl spadeno.
Když vtrhnul dovnitř, nechal údajně odejít ruské společníky. Se slovy, že se jich jeho pomsta netýká, se zaměřil pouze na dvojici českých manažerů. Členy představenstva společnosti Pavla Vacha a Petra Veselého pak popravil výstřely ze svých zbraní. Podle pozdějších zjištění vyšetřovatelů střílel z krátké vzdálenosti a na každou ze svých obětí dokonce několikrát. Střelec byl přesvědčen, že právě Vach a Veselý chtěli odstranit jeho bratra a v nešťastném pádu z posedu mají prsty. Když se později detektivové doptávali jeho známých, všichni shodně tvrdili, že Karel Musela často vyprávěl o tom, že má vlastní důkazy o jejich vině. Nic takového se ale nikdy během řádného vyšetřování neprokázalo. Kromě dvou mužů zasáhl z větší vzdálenosti také generální ředitelku společnosti. Tu naštěstí pouze poranil a pak se žena stačila dostat do bezpečí. Spekulovalo se, že na ni mířil kvůli výpovědi, kterou v podniku dostal.
Když na místo dorazily první policejní hlídky, nejprve se snažily varovat ostatní zaměstnance. Útok se totiž odehrál krátce po poledni a tak ti, kteří se teprve vraceli z oběda, vůbec netušili, co jim v budově firmy hrozí. Policisté, kteří postupně obklíčili budovu závodu v Kunovicích, navíc dlouho nevěděli, kolik dalších rukojmí má Karel Musela ve své moci. Připravena proto byla i zásahová jednotka a spojit se se střelcem snažil i vyjednavač. Karel Musela ale s nikým mluvit nechtěl. Po několika hodinách strávených v budově ředitelství otočil jednu ze zbraní proti sobě a zmáčknul spoušť.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Šílenec s dlouhou zbraní střílel z balkonu, do akce musela zásahovka. Naštěstí se ukázalo, že jde jen o airsoftovou pušku