Pokud se snažíte zlepšit kvalitu svého spánku, možná byste měli zvážit nošení ponožek do postele. Podle specialistky na poruchy spánku Michelle Drerupové může tento jednoduchý trik pomoci usnout rychleji a zlepšit celkový spánek. Uvedla to pro zpravodajství CNN.
Během dne se tělesná teplota dospělého člověka pohybuje mezi 36,1 a 37,2 stupni Celsia. Jakmile se blíží noc, tělesná teplota klesá o 1–2 stupně Celsia, čímž se tělo připravuje na spánek. Tento proces, zvaný distální vazodilatace, se projevuje rozšířením cév v končetinách, zejména na rukou a nohách, což zvyšuje ztrátu tepla. Tímto způsobem se ochladí celé tělo, což pomáhá usnout.
ČTĚTE TAKÉ: Dětem v nákupu alkoholu přes internet nic nebrání. Kontroly jsou slabé nebo dokonce žádné
Drerupová pro zpravodajství CNN vysvětlila, že když si na noc navléknete ponožky, zahřejete si nohy, což otevře krevní cévy a umožní tělu rychlejší ochlazení. „Zní to možná nelogicky, ale tím, že si na noc obujete ponožky a zahřejete si nohy, můžete ve skutečnosti snížit svou tělesnou teplotu a usnout rychleji,“ poznamenala.
Vliv ponožek na kvalitu spánku potvrdila i studie z roku 2018. Výzkum ukázal, že mladí muži, kteří spali v ponožkách, usnuli téměř o osm minut rychleji a spali o 32 minut déle než ti, kteří ponožky nenosili. Navíc se během noci méně často probouzeli.
Další tipy pro kvalitní spánek
Ponožky však nejsou jediným trikem pro lepší spánek. Odborníci doporučují také udržovat v ložnici teplotu kolem 18,3 °C, i když někteří lidé preferují chladnější prostředí (kolem 15,6 °C) a jiní zase teplejší (až 21,1 °C).
Další osvědčenou metodou je teplá (ale ne příliš horká) koupel nebo sprcha před spaním. „Pokud si těsně před spaním mírně zvýšíte tělesnou teplotu, následný pokles může podpořit pocit ospalosti,“ říká Drerupová.
Každý máme jiné preference
Zatímco někteří lidé si bez ponožek v posteli nedovedou spánek představit, jiní je naopak okamžitě sundavají. „Pokud máte pocit, že vás ponožky přehřívají, prostě si je sundejte,“ říká Jennifer Mundtová, specialistka na spánek z Univerzity v Utahu.
„Stejně je to i s teplotou v ložnici – každý by měl zvolit to, co je mu nejpohodlnější. Naše těla nám sama řeknou, kdy je nám příliš horko nebo zima,“ zdůraznila.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Madlenka podstoupila unikátní léčbu, aby získala čas navíc. Vhodný dárce se zatím nenašel