Po autonehodě utrpěl Matěj popáleniny téměř na celém těle. Přežil jen zázrakem

Matějovi Kudláčkovi bylo 21 let, když se mu život otočil vzhůru nohama. Po vážné nehodě v autě před dvěma lety utrpěl popáleniny na devadesáti procentech těla. Přežil jen zázrakem a v průběhu několika let podstoupil desítky operací. Dnes třiadvacetiletý mladý muž ze Znojemska popisuje svůj život s popáleninami, které změnily nejen jeho život, ale i vzhled. Jak je na tom Matěj dnes po psychické i fyzické stránce?

K osudné nehodě došlo 11. dubna 2020. „S bývalou přítelkyní a přáteli jsme vyrazili do Znojma. Rozhodli jsme se, že pojedeme do Brna na oběd a poté na výlet do Buchlovských lesů. Na odpočívadle jsem si přesedl do auta ke své tehdejší přítelkyni a její kamarádce na zadní sedadlo, což byla osudová chyba. To jsem ale tehdy nemohl vědět,“ vypráví Matěj. Druhý vůz dostal v zatáčce smyk a narazilo do pravé zadní části auta, ve kterém seděl.

„Auto začalo hořet a vjelo do protisměru, prorazilo svodidla a sjelo do stráně, kde se ještě odrazilo od stromu a o další strom se zastavilo. Všechno bylo v plamenech a já nevěděl, co dělat. Náraz poničil dveře natolik, že nešly otevřít. V tu chvíli jsem myslel jen na to, že se musím dostat co nejdřív ven,“ popisuje nehodu Matěj. Vzpomíná také, že mu v té chvíli nikdo z přátel nepomohl. Vše ostatní už má jen v mlze. „Myslím, že jsem rozbil pravým loktem zadní sklo, vyskočil jím ven a plazil, co nejdál to šlo,“ dodává.

Auto se podařilo uhasit, ale utrpěl jsem popáleniny prakticky celého těla. Panikařil jsem, byl jsem v šoku, nemohl jsem dýchat a křičel jsem, že to nezvládnu, že umřu.

Vozidlo se nakonec podařilo uhasit, ale Matěj utrpěl vážné popáleniny prakticky celého těla. „Vzpomínám si, jak jsem panikařil, byl v šoku, špatně se mi dýchalo a já křičel, že to nezvládnu, že umřu. Po příjezdu sanitky mě uvedli do umělého spánku a letecky transportovali do Fakultní nemocnice v Brně,“ pokračuje Matěj.

To, že se vůbec probudil, považují lékaři dodnes za obrovský zázrak. „Hned druhý den po nehodě rodičům řekli, že nemám prakticky žádnou šanci na přežití. Utrpěl jsem popáleniny na téměř devadesáti procentech těla, dále několik zlomenin, levá plíce byla nefunkční, měl jsem odraženou slezinu, polytrauma a mnoho dalšího,“ vysvětluje.

I přestože Matějův stav byl velice vážný, po šestnácti dnech ho lékaři probudili z umělého spánku. Následovaly operační zákroky, kterých podle svých slov absolvoval přes 70. „Přesný počet operací si nepamatuji, ale na sál jsem jezdil každý druhý den po dobu asi čtyř měsíců, které jsem strávil na oddělení JIP popálenin,“ dodává. Poté byl přesunut na standardní pokoj, kde ho čekala rehabilitace. Domů se Matěj mohl vrátit až pět měsíců od nehody.

Po propuštění z nemocnice jsem se musel učit úplně všechno od začátku.

Po propuštění z nemocnice byl úplně na začátku. I přes rehabilitace, které podstupoval v nemocnici, nezvládal vůbec nic. „Musel jsem se znovu učit chodit, držet rovnováhu, psát, čistit si zuby, prostě úplně všechno, jako kdybych se znovu narodil – což se vlastně v přeneseném slova smyslu stalo,“ popisuje Matěj první okamžiky po návratu z nemocnice. Velkou oporu měl ve své rodině. „Nejvíce se o mě starala moje mamka, které patří obrovský dík, stejně jako mému tátovi a sestře, která v té době navíc čekala miminko,“ říká.

Matěj dnes žije s rodinou v obci Hevlín na Znojemsku, kde rekonstruuje byt. Ve svých 23 letech pobírá invalidní důchod kvůli transplantaci jater, kterou musel podstoupit v roce 2019. Přestože si toho za svůj zatím krátký život prožil opravdu mnoho ošklivého, potkalo ho i velké štěstí. Po nehodě našel lásku a na začátku května letošního roku se mu narodil syn.

Nehoda Matěje poznamenala nejen fyzicky, jeho obličej je dnes prakticky k nepoznání od toho, jak vypadal před nehodou, ale také po psychické stránce. Přiznává, že ani po dvou letech se necítí psychicky úplně v pořádku. „Musím si zvykat na to, že lidé, kteří mě neznají, na mě koukají a myslí si různé věci. Bohužel se setkávám s tím, jak dokážou být zlí, nejen v reálu, ale i na sociálních sítích.“

Matěj se z většiny zranění dostal, ale s následky bude bojovat celý život. Kromě nespočtu plastických operací, které absolvoval, a které ho ještě čekají, museli lékaři provést také rekonstrukci levé ruky. Ta ale nefunguje na 100 procent. Jeho tělo je plné jizev včetně obličeje. „Mám dost velké jizvy kolem rtů, přišel jsem trvale o obočí, na některých místech mi už nedorůstají vlasy a chybí mi polovina uší,“ popisuje svůj současný vzhled.

Kromě toho trpí velkým strachem z jízdy v autě jako spolujezdec. „Když řídím já, tak se nebojím, ale jet s někým jiným je pro mě trauma. Jediný, ke komu mám důvěru za volantem, je moje přítelkyně a rodina. Sám jsem za volant ale zasedl brzy po návratu z nemocnice, protože mě řízení moc baví. Navíc neřídím jen auto, ale miluju i jízdu na motorce a jsem rád, že jsem se ke svému koníčku mohl vrátit,“ říká Matěj.

Dobře se necítí ani po zdravotní stránce. Velice rychle se unaví, trpí bolestmi svalů a zad. Nad vodou ho drží přítelkyně a syn. „Osobně jsem nevěřil tomu, že ještě potkám někoho, kdo mě bude milovat. Jsem za to nesmírně vděčný. Mám krásnou přítelkyni a zdravého syna, co víc si přát,“ uzavírá.

Pomoc nabízí pacientská organizace Popálky

Pacientům s popáleninami pomáhá pacientská organizace Popálky, která vznikla v roce 2013 ze Sdružení na pomoc popáleným dětem. Na rozdíl od tohoto sdružení se pacientská organizace zaměřuje nejen na děti, ale také na dospělé a rodinné příslušníky.

Popálky nabízí primárně pomoc lidem po úraze popálením. Začíná to už v nemocnici, kde organizace poskytuje pacientům a jejich rodině konzultace o následné péči, psychických, sociálních a finančních následcích popálení. Dále provází pacienty i po propuštění do domácího ošetření a pořádá různá setkání, pobyty a worshopy pro lidi, kteří utrpěli úraz popálením. Pacienti se na Popálky mohou obrátit kdykoliv telefonicky, e-mailem nebo osobně.

Spoluzakladatelka a ředitelka pacientské organizace Popálky Jana Lacinová zmiňuje, že díky období covidu se podařilo organizaci dostat lépe k pacientům po celé republice. „Všichni jsme se naučili využívat on-line setkání. Nyní je pro nás již běžné konzultovat na dálku, což se v minulosti nedařilo. Také jsme rozjeli pravidelné webináře pro popálené, kterých se mohou účastnit lidé z celé ČR,“ shrnuje aktuální dění Lacinová s tím, že dříve se mnoho lidí nemohlo zúčastnit seminářů z důvodu vzdálenosti. Nyní se každý může jednoduše připojit z kterékoliv části republiky.

Podařilo se nám zlepšit spolupráci s firmami, které nabízí krémy pro popálené. Ti si je nejprve mohou vyzkoušet a až poté zakoupit.

A jaké další novinky se za poslední dva roky v pacientské organizaci udály? „Podařilo se nám více navázat spolupráci s firmami, které dodávají krémy pro popálené. Popálení si mohou nejdříve vyzkoušet, který krém jim vyhovuje a až poté jej koupit. Ušetří jim to finanční prostředky, protože často se stávalo, že si pořídili drahý krém na jizvy, který jim neseděl,“ vysvětluje Lacinová. Díky veřejné sbírce a spolupráci s nadací Život dětem mohou Popálky lidi s popáleninami podpořit i přímým nákupem těchto krémů, zdravotní pojišťovny je totiž nehradí.

„Našim dlouhodobým cílem je, aby se podařilo schválit některé krémy, silikonové pláty na jizvy apod. v rámci úhrad zdravotní pojišťovnu. Budeme na tom spolupracovat společně i s odbornou lékařskou společností popáleninové medicíny,“ uzavírá Lacinová.

Činnost organizace Popálky a pomoc popáleným můžete podpořit zasláním DMS ve tvaru DMS POPALKY 60 na číslo 87 777.

Jaké jsou nejčastější příčiny popálenin?

Příčiny popálenin se mění podle věku. U malých dětí do tří let se nejčastěji jedná o opaření horkou vodou – kávou, čajem, polévkou, vodou z rychlovarné konvice. Vařící voda představuje 60 až 70 procent popálenin u dětí. Další hrozbou jsou elektrické zásuvky a u větších dětí pak hry se zápalkami, hořlavinami a pyrotechnikou. Dále je třeba zmínit úrazy způsobené proudem vysokého napětí – například při přelézání železničních vagónů.

První pomoc při popálení

  • Důležité je přerušit kontakt se zdrojem popálení. Co nejrychleji uhaste hořící oděv.
  • Ze zasažených částí těla sundejte oblečení. Pozor ale, přiškvařenou látku nikdy nestrhávejte.
  • Postižené místo začněte chladit – nejlépe tekoucí vodou z kohoutku, ponořením do vody nebo pomocí obkladů. K chlazení nepoužívejte přímý kontakt s mraženými potravinami, ledem či sněhem – popálenina by se tak mohla ještě zhoršit.
  • Chlaďte co nejdelší dobu – desítky minut, případně do příjezdu záchranné služby. Zabráníte tím prohlubování popálenin a ulevíte od bolesti.
  • Popálené plochy chlaďte pouze do celkového rozsahu pěti procent tělesného povrchu (odpovídá velikosti pěti dlaní popáleného). V případě ochlazování větší plochy hrozí podchlazení organismu.
  • Sundejte prstýnky, řetízky a náramky, které mohou po rozvoji otoku působit jako škrtidlo.
  • Na popálenou plochu nedávejte žádné zásypy, masti ani krémy. Puchýře nepropichujte ani neodstraňujte.
  • Volejte záchrannou službu (linku 155, 112).
  • Nesnažte se čerstvě popáleného člověka dopravit do nemocnice sami. Kvůli prožitému šoku a strachu o blízkého můžete za volantem zbytečně riskovat.
  • Nezávažné povrchové popáleniny, které nevyžadují lékařský zásah, chlaďte co nejdéle – alespoň dvacet minut. Následně použijte speciální náplast na popáleniny, kterou můžete koupit v lékárnách. Zamezíte tak infekci a rána se zvlhčí. Čerstvě popálenou tkáň nemažte. S promazáváním začněte až po zahojení rány.

Tagy:

Hlavní zprávy

ON-LINE: Válka skončí za podmínek, které určí Ukrajinci. Macron vyzval k posílení obrany EU
Praha

Živě
ON-LINE: Válka skončí za podmínek, které určí Ukrajinci. Macron vyzval k posílení obrany EU

Praha se na čtvrtek a pátek stala pravděpodobně nejstřeženějším městem Evropy. Na Pražském hradě totiž na dvoudenní summit přijely politické elity ze zemí Evropské unie, ale také dalších pozvaných států. Jednání začalo před 14. hodinou. Kromě premiérů a prezidentů států Evropské unie se účastní například lídři Británie, Turecka či Ukrajiny.

Otec dětí, které srazil opilý řidič, poslal srdcervoucí vzkaz. Michal ukázal i drsné fotky
Slovensko

Otec dětí, které srazil opilý řidič, poslal srdcervoucí vzkaz. Michal ukázal i drsné fotky

Otec dívky, kterou srazil opilý řidič v Čadci na severu Slovenska, zveřejnil na Facebooku srdcervoucí vzkaz. V příspěvku nedokázal skrýt hněv a popsal, že je paralyzovaný bezmocností a strachem. Při nehodě nikdo nezemřel, matka s dcerou však skončily v nemocnici. Michal nicméně upozornil, že o život přišel jejich milovaný pes, se kterým šla matka s dcerami k veterináři.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
20:01

Válka na Ukrajině podle Macrona skončí mírem za podmínek určených Ukrajinci

18:52

Evropská unie schválila rozšíření protiruských sankcí

17:07

Ukrajina osvobodila 400 kilometrů čtverečních Chersonské oblasti, řekla mluvčí

16:35

Fiala ocenil pokroky Ukrajiny ve válce. Evropská podpora Kyjeva podle něj musí dále pokračovat

Energetika, petrolejářství i doly. Vláda chce zdanit mimořádně zisky, aby pokryla kompenzace

Ministerstvo financí navrhne daň z mimořádných zisků od ledna 2023 na dobu tří let pro společnosti z energetiky, bankovnictví, petrolejářství a těžby fosilních paliv. Zvláštní daň bude fungovat jako 60procentní daňová přirážka aplikovaná na nadměrný zisk těchto firem stanovený jako rozdíl mezi základem daně a průměrem nákladů základu daně za poslední čtyři roky navýšeným o 20 procent. Na tiskové konferenci to oznámil ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS).

Živě
ON-LINE: Rusové přišli o stovky obrněnců a tanků. Prohráli jste, vzkazuje Zelenskyj

Ukrajinská armáda dál postupuje na jižní i východní frontě a zabírá Ruskem dříve okupovaná území. Obzvlášť se jí v poslední době daří v Chersonské oblasti. Zároveň od prchajících okupantů získali stovky kusů ruské obrněné techniky. Prezident Volodymyr Zelenskyj oznámil, že je jedno, jaké zbraně Rusové seženou – už prohráli. Šéf Kremlu Vladimir Putin zase nařídil moskevské vládě převést do ruského vlastnictví Záporožskou jadernou elektrárnu.

Viník tragické nehody v Bratislavě měl na kontě 16 přestupků. Proč nepřišel o řidičák?

Viník tragické nedělní nehody v Bratislavě Dušan Dědeček za 11 let spáchal 16 dopravních přestupků. Ve většině případů překročil rychlost. Prokurátor podal návrh na vzetí Dědečka do vazby právě kvůli obavě, aby nepokračoval v trestné činnosti. Odborníci vysvětlili, proč bývalý šéf Deaflympijského výboru Slovenska v minulosti nepřišel o řidičský průkaz. Podle analytika Jozefa Drahovského k přestupkům nejspíše došlo před zavedením současného systému.

Sušení prádla nebo vytápění bazénu. Krypta ukazuje, jak jsou těžaři bitcoinu kreativní

Kryptoměnová těžba – to nejsou krumpáče a lopaty, ale nablýskaná datacentra za miliony korun. Kvůli velké energetické spotřebě těžebních strojů se těžaři snaží šetřit, kde se dá. Pomocí zbytkového tepla si tak někteří z nich suší ovoce nebo vytápějí vodu v bazénu. O energetické náročnosti bitcoinu se v Kryptě rozmluvil ekonom Lukáš Kovanda. Pořad můžete sledovat každý týden ve čtvrtek ve 14:40 na CNN Prima NEWS.

Za atentátem na Duginovou stáli Ukrajinci. Ani se nás nezeptali, tvrdí zpravodajci USA

Americká zpravodajská služba přišla s citlivým a možná poněkud šokujícím tvrzením, že za atentátem na Darju Duginovou v Moskvě skutečně stáli Ukrajinci. Což tvrdil od začátku ruský režim. K operaci měla dát souhlas část ukrajinské vlády. Zpravodajská služba USA údajně o ničem nevěděla, její členové tvrdí, že by se v takovém případě pokusili atentátu zabránit. Ukrajinci nadále odmítají, že by atentát organizovali.

Čtvrtmilionová pokuta pro Slavii. Pyká i za fanoušky, kteří v Plzni napadli hasiče

Disciplinární komise Ligové fotbalové asociace udělila pražské Slavii vysokou pokutu čtvrt milionu korun za výtržnosti fanoušků při utkání 9. kola nejvyšší soutěže v Plzni. Příznivci červenobílých výrazně poničili zařízení stadionu, vhazovali mezi domácí diváky předměty včetně pyrotechniky a také napadli hasiče. Disciplinárka o trestu informovala v komuniké.

Putinově „kmotřence“ hrozí vězení. Šíří lži o vládě, obviňuje novinářku Kreml

Xenija Sobčaková šíří nepravdu o vládních agenturách, tvrdí Kreml. Domnělé kmotřence prezidenta Vladimira Putina hrozí dokonce vězení. Do povědomí ruské společnosti se nyní 40letá novinářka dostala coby nejmladší ruská kandidátka na prezidentku. Ačkoliv šla v roce 2018 do boje o nejvyšší post právě proti Putinovi, jejich vztah to prý nepoznamenalo.

Domácí zpravodajství

Skupina Prima zažila v září mimořádný úspěch. CNN Prima NEWS dokonce překonala rekord

Září letošního roku bylo pro skupinu Prima mimořádně úspěšné. Meziročně narostla nejvíc ze všech televizních skupin, a to ve všech strategických cílových skupinách. U dospělých diváků (CS 15+) zvítězila se share 28,77 % mezi komerčními skupinami. Jednalo se o meziroční nárůst 1,33 procentních bodů. Zpravodajská stanice CNN Prima NEWS pak dosáhla nadprůměrného share 2,15 % v CS 15+.

Cimický znásilnil a vydíral ženy v 28 případech, tvrdí policie. Navrhuje obžalobu

Kriminalisté podali návrh na obžalobu psychiatra a spisovatele Jana Cimického ze znásilnění a vydírání pacientek. Lékař se jich podle nich dopustil v 28 případech. Policie o tom ve čtvrtek informovala na Twitteru. Konkrétní jméno obviněného sice neuvedla, ale z kontextu vyplývá, že jde o Cimického. Podle dřívějších policejních informací je psychiatr podezřelý, že znásilňoval ženy od roku 1980 do roku 2016.

Katarský emír předčasně odletěl z Prahy. Brusel neodsouhlasil jeho účast na summitu

Katarský emír Tamim bin Hamad Sání ve středu večer odletěl z Česka, potvrdil ředitel hradní diplomacie Rudolf Jindrák. Důvodem podle něj bylo, že Brusel neodsouhlasil, aby se emír stal účastníkem čtvrtečního neformálního summitu evropských zemí v Praze. Podle Deníku N, který na odjezd emíra upozornil, odcestoval do Londýna. Velvyslanec v Kataru Petr Chalupecký pak uvedl, že emír odletěl spokojený a podstatná část delegace v Praze zůstává.