Neovladatelný tanker v Baltském moři
V Baltském moři severně od německého ostrova Rujána plul v pátek tanker, který nebylo možné ovládat. Podařilo se jej už ale zajistit. Podle spolkové agentury, která se zabývá nehodami na moři, má loď na palubě 99 tisíc tun ropy. Agentura DPA uvedla, že tanker Eventin je zřejmě součástí takzvané ruské stínové flotily. Šéf Kremlu Vladimir Putin ji využívá k obcházení západních sankcí na přepravu ropy, připomíná web německého deníku Bild.
Ropa z lodi podle německých úřadů neunikla a životnímu prostředí tak nebezpečí nehrozí. Také 24členná posádka lodi plující pod panamskou vlajkou je v pořádku a její evakuace nebyla nutná. Podle německých úřadů problémy lodě způsobila porucha jednoho ze strojů na palubě, plavidlo je tak bez elektřiny a funkčních motorů.
K TÉMATU: Trump to s převzetím Grónska myslí vážně, dochází Dánům. Kodaň otevřela cestu pro dialog
Tanker je nyní zajištěn poblíž Rujány, kde ho i kvůli bouři v oblasti jistí tažné plavidlo. Meteorologové z místa hlásí dva a půl metru vysoké vlny, poryvy větru mají navíc ještě zesílit, na místo proto směřují další pomocná plavidla i tým specialistů. Zda bude časem loď odtažena do přístavu, zatím není jasné.
Celkem 248 metrů dlouhá a 48 metrů široká loď pojmenovaná „Eventin“ naložila ropu v ruském baltském přístavu Usť-Luga na hranici s Estonskem a odplula 6. ledna. Jako cílový přístav byl uveden Port Said v Egyptě.
Tanker carrying Russian oil adrift off German coast
— NEXTA (@nexta_tv) January 10, 2025
The oil tanker Eventin has lost control and is drifting north of Rügen Island in the Baltic Sea. The vessel is carrying approximately 99,000 tons of crude oil.
The tanker loaded its cargo at the Russian port of Ust-Luga and… pic.twitter.com/NDq0QcVSFJ
Podle veřejně přístupných databází lodí však poslední cesty směřovaly do indického přístavu Visakhapatnam. Indie se nepřipojila k sankcím proti Rusku a nyní je největším odběratelem ropy z Putinova impéria.
Ruská stínová flotila zahrnuje více než 100 zrezivělých tankerů a dalších nákladních lodí ve špatném stavu, které plují Baltským mořem pod exotickými vlajkami a často nechávají své majitele v temnotě, připomíná web Bild. Moskva je využívá pouze neoficiálně, aby obešla západní sankce na vývoz své ropy. Eventin podle agentury DPA postavili v roce 2006.
V polovině loňského října nedaleko německých břehů v Baltském moři hořel ropný tanker Annika. Loď byla na cestě mezi německými přístavy Rostock a Travemünde. Požár se podařilo uhasit a loď odtáhnout do přístavu. Ropa tehdy do moře neunikla.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Trump s Putinem budou jednat o novém světovém uspořádání, EU nezbyde než to přijmout, míní Svoboda