Trump chce Grónsko
Po sérii posměšků nad plánem Donalda Trumpa zmocnit se Grónska se postoje dánské vlády pozvolna mění. Kodaň sice nadále odmítá, že by se největšího ostrova světa vzdala, je ale nakloněna o problematice s Trumpem jednat. Informovala o tom americká CNN.
Dánská administrativa se obává, že Trump tentokrát bere otázku akvizice Grónska mnohem vážněji než během svého prvního mandátu. Tehdy staronový prezident nadhodil téma americké koupě Grónska poprvé, z myšlenky ale rychle sešlo.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Trump chce Grónsko kvůli zlatu i ruským hrozbám. USA už část půdy od Dánska koupily
Teď Trump ideu tlačí ještě usilovněji, a to ještě ani oficiálně neusedl v Bílém domě. Končící administrativa Joea Bidena nápad kritizuje nebo přechází s tím, že je naprosto nereálný.
V Dánsku ale podle CNN tuší, že to tak jednoduché nebude. „Upřímný rozhovor o Trumpových výrocích – spíše než pouhý předpoklad, že to nemyslí vážně – bude pravděpodobně jediným způsobem, jak zabránit krizi,“ řekli dánské zdroje CNN.
Dánsko chce s Trumpem jednat
Ostatně už i dánský ministr zahraničí a expremiér Lars Lokke Rasmussen naznačil, že Kodaň je připravená s Trumpem diskutovat o zvyšování amerického vlivu v oblasti Grónska. Američané v posledních letech oprašují na ostrově svou vojenskou základnu Pituffik (též známou jako Thule). Strategická poloha Grónska je pro USA důležitá zejména v případě možného ruského útoku. USA na ostrově mají radary i stálou posádku.
„Jsme otevřeni dialogu s Američany o tom, jak bychom mohli případně spolupracovat ještě těsněji než dosud, abychom zajistili naplnění amerických ambicí,“ řekl Rasmussen.
Trump ale zatím razí taktiku spíše monologu než dialogu. Dánsku už pohrozil uvalením vysokých cel a dokonce nevyloučil ani možnost vojenské akce. Dánsko je přitom, stejně jako USA, členem NATO.
Grónsko si může postavit hlavu
Do celé problematiky ještě promlouvá i trvalá snaha grónského národa získávat na Dánsku čím dál větší autonomii. „Grónsko patří grónskému lidu. Naše budoucnost a boj za nezávislost je naší věcí,“ komentoval pnutí tamní premiér Múte Egede. Upozornil na to web Politico.
Případná grónská nezávislost by přitom mohla ochromit zahraniční politiku Dánska i USA. Není jasné, jestli by se Grónsko v případě vyhlášení úplné nezávislosti stalo automaticky členem NATO.
„Existuje také obava ze snahy Grónska o nezávislost na Dánsku, významném spojenci USA a NATO. Pokud by se Grónsko osamostatnilo, mohlo by to ostrov učinit politicky nestabilnějším a zranitelnějším vůči ruskému a čínskému vlivu,“ uvedla CNN s odvoláním na své zdroje.
PODÍVEJTE SE: Trumpův syn navštívil Grónsko, od otce vyřídil vzkaz. Jsem tu jako turista, tvrdil na letišti