Předáci romské minority žádají vyšetření údajného konfliktu s rasovým podtextem. „Romskou ženu v mosteckém autobuse vyvlekl řidič násilím z vozu jen kvůli barvě pleti. To je jako ve Spojených státech v padesátých letech,“ stěžuje si předseda Unie olašských Romů Josef Stojka. Reportér CNN Prima NEWS oslovil postiženou ženu i zástupce dopravního podniku.
Mostecká policie již prošetřuje případ údajného napadení 56leté romské ženy Růženy H., fyzický útok měly navíc doprovázet rasistické urážky. Konflikt se prý odehrál ve čtvrtek 4. srpna v autobuse číslo 30 Dopravního podniku měst Mostu a Litvínova. Žena nastoupila do vozu ve 12:44 a požádala o jízdenku, ale řidič ji prý neurvale napomenul, že ho nepozdravila. A přidal k výtkám i kupu nadávek. Například že „cikáni se nikdy nenaučí slušnému chování“.
Bitka v Sokolově: Vodáci házeli rohlíky po dětech a rasisticky je uráželi, tvrdí Romové
Víc než dvě desítky policistů musely krotit vášně mezi skupinkou vodáků a místními v západočeském Sokolově. Podle místních rvačku vyprovokovali vodáci rasistickými urážkami. Záchranáři ošetřili třináct lidí, žádný z nich neskončil v nemocnici.
Slovní atak měl řidič po několika zastávkách zakončit fyzickým násilím. Ženě prý vyrval z ruky telefon a následně ji násilím vyvlekl z autobusu, navíc mimo zastávku. „Z romské komunity vím, že jde o slušnou ženu. Že nepozdravila, to není důvod k útoku. Řidiče v autobuse přece pozdraví málokdo, většina lidí si rovnou řekne o jízdenku,“ kroutí hlavou nad reakcí řidiče předseda Unie olašských Romů a vysoce postavený vajda v romské komunitě Josef Stojka.
„Považuji se za slušnou ženu, ale jsou mezi námi i Romové, kteří dělají v autobusech výtržnosti, k těm nepatřím,“ říká Růžena H. v rozhovoru pro CNN Prima NEWS. Matka tří dětí. Nadávkami kvůli pozdravu atak šoféra neskončil. „Pak jsem si koupila jízdenku za 17 korun a zaplatila dvacetikorunou. Řidič prohlásil, že nemá nazpět. Může se to stát, chápu, sedla jsem si proto hned za řidiče vpravo a na další zastávce ho požádala o ty tři koruny. Nedal mi je a pořád víc mi nadával. Prohlásil, že cikáni patří do plynu a že je na nás třeba Hitlera.“
Když později na policejní stanici událost líčila, vyšetřující inspektor rasistické výroky spojené s nacismem údajně záměrně nezapsal do protokolu. „Říkala jsem mu to všechno jako teď vám, ale v zápise to není. Nevím proč,“ stěžuje si žena. Když šofér vyhrožoval Hitlerem a plynem, pokusila se ho natočit. V tu chvíli měl řidič prudce zabrzdit mimo pravidelnou zastávku. A s výhružkami udělal dva kroky k ženě sedící na sedadle…
Vystrčil mě z autobusu.
Do policejního protokolu Růžena H. další sled událostí vylíčila takto (redakce má dokument k dispozici): „Přistoupil ke mně a snažil se mi telefon vzít. Telefon mi z levé ruky vytrhl a já mu ho zase z jeho ruky vytrhla zpět. Řidič mě potom chytil za obě ruce za předloktí a vystrčil mě z autobusu. Já jsem z autobusu vypadla a zachytila se zábradlí, co bylo tam, kde řidič zastavil. Potom řidič zavřel dveře a odjel.“
Žena přivolané policii mimo jiné ukázala otlačení na předloktí, které měl způsobit šofér. A mužům zákona předala i jízdenku, která prokázala, že jízdné řádně zaplatila. Doklad dokazuje, že řidič měl služební číslo 4837 a vůz je veden pod číslem 00010. „Ve čtvrtek v podvečer mě policie kontaktovala, že se případem zabývá,“ říká žena. S pomocí dobrovolnice z Červeného kříže také sepsala stížnost Dopravnímu podniku měst Mostu a Litvínova. Když ale středeční událost vypráví reportérovi CNN Prima NEWS, propadá záchvatům pláče. Na fotku není ani pomyšlení, její příběh však na sociálních sítích zachytil také romský aktivista, který si říká Dave Michael.
Tvrzení proti tvrzení
„Mám na starosti i stížnosti, o tomhle případu jsem zatím nic neslyšel. Pokud si bude paní stěžovat, budeme se tím zabývat, na barvě pleti cestujícího nám určitě nezáleží,“ slibuje mluvčí dopravce Jiří Holý. „Pokud měla platnou jízdenku, došlo minimálně k neoprávněnému vykázání z vozidla,“ dodává. Zatím ale případ kvalifikuje jako tvrzení proti tvrzení. „A stížnost v ruce nemám, tak nemohu nic řešit,“ pokrčí rameny.
K možnému násilnému vytržení mobilního telefonu se mluvčí nechce vůbec vyjadřovat. „Pokud ta paní oslovila policii, počkáme na její závěry. Žádné stanovisko teď ode mě nečekejte,“ ukončuje rozhovor Jiří Holý. Žádost reportéra CNN Prima NEWS, zda je možné se setkat s řidičem číslo 4837, odmítá.
Historické paralely
Předseda Unie olašských Romů Josef Stojka si přeje řádné prošetření případu z mosteckého autobusu. „Vzít někomu mobil z ruky, to je krádež. A pak ho vyhodit násilím z autobusu, to se blíží k něčemu jako loupežné přepadení,“ myslí si Stojka. „Pokud by ta paní neměla snědou tvář, nic podobného by se asi nestalo. Vracíme se snad někam do Spojených států v padesátých letech?“
Stojka připomíná, že v USA do některých spojů hromadné dopravy vůbec nesměli vstupovat černoši a v jiných měli jen vyhrazená místa. A ta museli uvolnit na vyzvání bělocha. Když jistá Rosa Parksová odmítla 1. prosince 1955 během jízdy v autobusu vstát jen proto, že přistoupil běloch, odstartovala ve Spojených státech možná nejzásadnější fázi boje proti rasové segregaci.