reklama

Posílal mě do plynu a vyhodil z autobusu, viní Romka řidiče z Mostu. Případ řeší policie

Předáci romské minority žádají vyšetření údajného konfliktu s rasovým podtextem. „Romskou ženu v mosteckém autobuse vyvlekl řidič násilím z vozu jen kvůli barvě pleti. To je jako ve Spojených státech v padesátých letech,“ stěžuje si předseda Unie olašských Romů Josef Stojka. Reportér CNN Prima NEWS oslovil postiženou ženu i zástupce dopravního podniku.

reklama

Mostecká policie již prošetřuje případ údajného napadení 56leté romské ženy Růženy Horváthové, fyzický útok měly navíc doprovázet rasistické urážky. Konflikt se prý odehrál ve čtvrtek 4. srpna v autobuse číslo 30 Dopravního podniku měst Mostu a Litvínova. Horváthová nastoupila do vozu ve 12:44 a požádala o jízdenku, ale řidič ji prý neurvale napomenul, že ho nepozdravila. A přidal k výtkám i kupu nadávek. Například že „cikáni se nikdy nenaučí slušnému chování“.

Slovní atak měl řidič po několika zastávkách zakončit fyzickým násilím. Ženě prý vyrval z ruky telefon a následně ji násilím vyvlekl z autobusu, navíc mimo zastávku. „Z romské komunity vím, že jde o slušnou ženu. Že nepozdravila, to není důvod k útoku. Řidiče v autobuse přece pozdraví málokdo, většina lidí si rovnou řekne o jízdenku,“ kroutí hlavou nad reakcí řidiče předseda Unie olašských Romů a vysoce postavený vajda v romské komunitě Josef Stojka.

„Považuji se za slušnou ženu, ale jsou mezi námi i Romové, kteří dělají v autobusech výtržnosti, k těm nepatřím,“ říká Růžena Horváthová v rozhovoru pro CNN Prima NEWS. Matka tří dětí. Nadávkami kvůli pozdravu atak šoféra neskončil. „Pak jsem si koupila jízdenku za 17 korun a zaplatila dvacetikorunou. Řidič prohlásil, že nemá nazpět. Může se to stát, chápu, sedla jsem si proto hned za řidiče vpravo a na další zastávce ho požádala o ty tři koruny. Nedal mi je a pořád víc mi nadával. Prohlásil, že cikáni patří do plynu a že je na nás třeba Hitlera.“

Když Horváthová později na policejní stanici událost líčila, vyšetřující inspektor rasistické výroky spojené s nacismem údajně záměrně nezapsal do protokolu. „Říkala jsem mu to všechno jako teď vám, ale v zápise to není. Nevím proč,“ stěžuje si žena. Když šofér vyhrožoval Hitlerem a plynem, pokusila se ho natočit. V tu chvíli měl řidič prudce zabrzdit mimo pravidelnou zastávku. A s výhružkami udělal dva kroky k ženě sedící na sedadle…

Vystrčil mě z autobusu.

Do policejního protokolu Růžena Horváthová další sled událostí vylíčila takto (redakce má dokument k dispozici): „Přistoupil ke mně a snažil se mi telefon vzít. Telefon mi z levé ruky vytrhl a já mu ho zase z jeho ruky vytrhla zpět. Řidič mě potom chytil za obě ruce za předloktí a vystrčil mě z autobusu. Já jsem z autobusu vypadla a zachytila se zábradlí, co bylo tam, kde řidič zastavil. Potom řidič zavřel dveře a odjel.“

Žena přivolané policii mimo jiné ukázala otlačení na předloktí, které měl způsobit šofér. A mužům zákona předala i jízdenku, která prokázala, že jízdné řádně zaplatila. Doklad dokazuje, že řidič měl služební číslo 4837 a vůz je veden pod číslem 00010. „Ve čtvrtek v podvečer mě policie kontaktovala, že se případem zabývá,“ říká Horváthová. S pomocí dobrovolnice z Červeného kříže také sepsala stížnost Dopravnímu podniku měst Mostu a Litvínova. Když ale středeční událost vypráví reportérovi CNN Prima NEWS, propadá záchvatům pláče. Na fotku není ani pomyšlení, její příběh však na sociálních sítích zachytil také romský aktivista, který si říká Dave Michael.

Tvrzení proti tvrzení

„Mám na starosti i stížnosti, o tomhle případu jsem zatím nic neslyšel. Pokud si bude paní stěžovat, budeme se tím zabývat, na barvě pleti cestujícího nám určitě nezáleží,“ slibuje mluvčí dopravce Jiří Holý. „Pokud měla platnou jízdenku, došlo minimálně k neoprávněnému vykázání z vozidla,“ dodává. Zatím ale případ kvalifikuje jako tvrzení proti tvrzení. „A stížnost v ruce nemám, tak nemohu nic řešit,“ pokrčí rameny.

K možnému násilnému vytržení mobilního telefonu se mluvčí nechce vůbec vyjadřovat. „Pokud ta paní oslovila policii, počkáme na její závěry. Žádné stanovisko teď ode mě nečekejte,“ ukončuje rozhovor Jiří Holý. Žádost reportéra CNN Prima NEWS, zda je možné se setkat s řidičem číslo 4837, odmítá.

Historické paralely

Předseda Unie olašských Romů Josef Stojka si přeje řádné prošetření případu z mosteckého autobusu. „Vzít někomu mobil z ruky, to je krádež. A pak ho vyhodit násilím z autobusu, to se blíží k něčemu jako loupežné přepadení,“ myslí si Stojka. „Pokud by ta paní neměla snědou tvář, nic podobného by se asi nestalo. Vracíme se snad někam do Spojených států v padesátých letech?“

Stojka připomíná, že v USA do některých spojů hromadné dopravy vůbec nesměli vstupovat černoši a v jiných měli jen vyhrazená místa. A ta museli uvolnit na vyzvání bělocha. Když jistá Rosa Parksová odmítla 1. prosince 1955 během jízdy v autobusu vstát jen proto, že přistoupil běloch, odstartovala ve Spojených státech možná nejzásadnější fázi boje proti rasové segregaci.

Tagy:

Hlavní zprávy

Dálnice budujeme nejvíce v historii. Staví se úplně všude, dušuje se Havlíček

Přestože hnutí ANO nedokázalo splnit své velkolepé plány na výstavbu dálnic, věří, že nastavilo trend, kdy se dálnice konečně skutečně stávají prioritou. Pro CNN Prima NEWS to řekl ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO). Hnutí premiéra Andreje Babiše sice před volbami slibovalo 280 kilometrů nových dálnic, otevřelo jich ale pouhých 67. Podle Havlíčka je však potřeba připočíst 110 kilometrů opravené D1. Přesto čísla nesedí, a to ani v rámci programového prohlášení vlády, na které se ministr dopravy a zároveň obchodu odvolává.

VIDEO ničivého výbuchu v Koryčanech: Obří rána, pak hasiče pohltily plameny a dým

Redakce CNN Prima NEWS má k dispozici záběry středečního výbuchu rodinného domu v Koryčanech ve Zlínském kraji. Na videu je vidět, jak dům explodoval, začaly z něj šlehat plameny, vyvalil se hustý dým a létaly trosky. Při tragické události zemřeli dva dobrovolní hasiči, kteří na místo přijeli kvůli úniku plynu. Další čtyři lidé jsou podle ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) zranění.

Lezli, kam neměli. Pojišťovna odmítá zaplatit záchranu českých horolezců v Pákistánu

Zdá se, že dvojice českých horolezců, kteří uvízli v pákistánských horách, jsou z nejhoršího venku. Komplikace ale zdaleka nekončí. Podle zjištění webu iDnes.cz jim pojišťovna UNIQA, u které se nechali pojistit, nechce záchranu proplatit, protože dvojice porušila podmínky smlouvy. Podle ministerstva zahraničí je totiž oblast nebezpečná, navíc podle pákistánských úřadů neměli horolezci k výstupu povolení.

Hamáček: Z ČSSD jsem nejpopulárnější. Za vládu s Babišem bych nám dal dvojku

Nikdo z ČSSD nemá větší popularitu než já a Jana Maláčová, prohlásil v rozhovoru pro CNN Prima NEWS sebevědomě předseda ČSSD Jan Hamáček. Fakt, že má strana pod jeho vedením historicky nejhorší výsledky a hrozí jí, že se neprobojuje do Sněmovny, nepovažuje pouze za svou chybu, ale za celosvětový trend ústupu tradiční levice. Za vládní angažmá by dal své straně dvojku. Mluví třeba i o tom, že koalice Spolu a Pirátů se STAN se podle něj určitě rozpadnou.

reklama

Domácí zpravodajství

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

Kdo půjde studovat? Šance dětí na univerzitní diplom roste se vzděláním jejich rodičů

Na stupeň dosaženého vzdělání českých dětí má výrazný vliv, zda i jejich rodiče vystudovali vysokou školu. Šance dětí vysokoškoláků na získání bakalářského či magisterského diplomu je v Česku 2,5krát vyšší než dětí rodičů, kteří mají jen maturitu. Vyplývá to z aktuální studie Institutu pro demokracii a ekonomiku, think-tanku Národohospodářského ústavu akademie věd ČR.

reklama