Bohoslužby ve fitness centru? I to je v současné době možné, tedy alespoň v Polsku. Tamní vláda minulý týden výrazně zpřísnila opatření v nejpostiženějších oblastech, kde stejně jako u nás musí zavřít například posilovny. Jedno z krakovských fitness center se s něčím podobným ale nehodlalo smířit. V silně katolické zemi se nechalo zaregistrovat jako církev a svým členům nabízí speciální bohoslužby, při kterých si „věřící“ mohou „otestovat“ i stroje na cvičení.
„Protože fitness lekce už nejsou povolené, začínáme dnes pořádat náboženská setkání pro členy Církve zdravého těla,“ stojí v příspěvku na facebookových stránkách krakovského fitness centra Atlantic Sports. Posilovna také oznámila, že se dočasně mění na obchod se sportovním vybavením, které si návštěvníci mohou přijít otestovat. „Všechno v souladu se zákonem,“ dodala manažerka posilovny Marta Jamrózová.
Obézní jsou ohroženější koronavirem. Jezte méně, hýbejte se a nemlsejte, radí odborníci
Doktorka Kateřina Cajthamlová a fitness trenér Jakub Prchal v pořadu 360⁰ Pavlíny Wolfové poradili, jak se mají lidé doma udržovat, aby nepřibírali a měli dobrou imunitu. Podle Společnosti všeobecného lékařství má totiž obézní pacient s koronavirem o 113 procent větší šanci, že skončí v nemocnici než pacient s normální váhou, a o 48 procent větší pravděpodobnost, že s COVID-19 zemře. Vyplývá to z dat vědců univerzity v Severní Karolíně, kteří prošli 75 studií provedených na čtyřech stech tisících pacientů z Evropy, Asie i Ameriky.
Počínání krakovského fitness centra se samozřejmě rychle rozneslo, a tak o víkendu do podniku zamířila kromě „věřících“ i policie. Podle webu Wyborcza.pl tam v posilovně v té chvíli cvičilo přibližně 12 lidí. Policisté všechny návštěvníky a pracovníky legitimovali a zajistili i dokumentaci. Případ je nyní v šetření a pokus o právní kličku fitness centra tak zažívá opravdovou zkoušku.
Jarmózová připustila, že se k tomuto kroku rozhodla v naprostém zoufalství. „Je to o přežití. Provozujeme hotel, fitness centrum a squashové kurty. Během pár měsíců se vše zhroutilo, jsme na dně. V létě jsme se snažili získat zákazníky zpět. Přibližně půlka se jich vrátila a teď musíme znovu zavřít. To nepřežijeme,“ popsala situaci manažerka.
Právní kličkou s církví chtěla prý Jarmózová poukázat na fakt, že právě církve mohou na rozdíl od jiných zařízení fungovat bez větších omezení. „Proč se mohou konat náboženské obřady a my jsme prezentováni jako nebezpečí a hlavní zdroj infekce? To je nespravedlivé a nepravdivé.“
Ze stadionu bude nemocnice
Polsko po skokovém nárůstu počtu nakažených zpřísnilo od minulého čtvrtka opatření v oblastech s vyšším rizikem nákazy, do které patří i Krakov. V tzv. červených zónách se zavřely vysoké a střední školy, posilovny i bazény. Sportovní zápasy se musí konat bez diváků a až do odvolání není možné pořádat ani svatební oslavy. Setkávat se může maximálně 10 lidí a limitován je i počet účastníků na bohoslužbách.
Podle americké Univerzity Johnse Hopkinse (JHU) zaznamenalo Polsko, kde žije zhruba 38 milionů obyvatel, od začátku pandemie přes 175 000 potvrzených případů koronaviru. S nemocí COVID-19 tam zemřelo přes 3 500 lidí. Ministr zdravotnictví Adam Niedzielski varoval, že pokud nebudou lidé důsledně dodržovat opatření, mohlo by Polsko příští týden zaznamenat až 20 000 nových případů denně. I proto vzniká v prostorách Národního stadionu ve Varšavě dočasná nemocnice s kapacitou 500 lůžek pro pacienty s onemocněním COVID-19.