Sněmovna ve čtvrtek už potřetí vydala expremiéra a šéfa hnutí ANO Andreje Babiše k trestnímu stíhání kvůli případu Čapí hnízdo. Ten trvá na tom, že nic protizákonného neudělal a poslanci jej chtějí vyhnat z politiky. Poslanci schválili i žádost o vydání bývalého pražského primátora Bohuslava Svobody (ODS) v kauze někdejší městské karty opencard.
Babiš ve čtvrtek ráno uvedl, že se vydání k trestnímu stíhání po věcné stránce nebrání. „Ačkoli se jedná o účelové trestní stíhání, po věcné stránce se vydání nebráním. Mohu s čistým svědomím říct, že jsem nic protizákonného neudělal, a tak je to i v tomto případě. Uměle natahovaná kauza Čapí hnízdo je plná neuvěřitelných absurdit a je to nějaké dílo polistopadového kartelu, který věří, že mě tím vyžene z politiky,“ řekl na tiskové konferenci po jednání stínové vlády ANO bývalý premiér.
Půjde Babiš před soud kvůli Čapímu hnízdu? Státní zástupce má mít připravenou žalobu
Státní zástupce Jaroslav Šaroch je připravený poslat bývalého premiéra Andreje Babiše (ANO) před soud, informoval web Neovlivní.cz. Žaloba kvůli podezření z dotačního podvodu v kauze Čapí hnízdo je prý už hotová.
Podobně mluvil i na plénu Sněmovny. „Jde o snahu porazit mě podpásovým trestním stíháním. Kdybych nevstoupil do politiky, nikdo nikdy by o Čapím hnízdě neslyšel. Nikdy jsem nic trestného neudělal,“ řekl a varoval poslance, že když ho vydají, vytvoří precedens. „Dnes nerozhodujete jen o mě, ale i o vás a o všech, kteří přijdou po nás,“ zdůraznil.
Dotační případ Čapí hnízdo pokračuje již třetí volební období. Sněmovna Babiše ke stíhání v minulosti vydala už dvakrát a mandátový a imunitní výbor vydání doporučil plénu i nyní. Bývalý předseda vlády tvrdí, že kauza je účelovým pokusem o jeho kriminalizaci, motivovaným snahou, aby odešel z politiky. Nedávno požádal dopisem poslance, aby rozhodnutí důkladně zvážili.
Kromě Babiše je v případu kolem padesátimilionové dotace na výstavbu rekreačního a konferenčního areálu Čapí hnízdo obviněna i jeho někdejší poradkyně Jana Nagyová (dříve Mayerová). Původně bylo v kauze obviněno 11 lidí včetně členů Babišovy rodiny nebo někdejšího prvního místopředsedy ANO Jaroslava Faltýnka, jenž je nyní prvním místopředsedou sněmovního klubu ANO. Státní zástupce Jaroslav Šaroch postupně zastavil stíhání všech obviněných. Bývalý nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman však v prosinci 2019 po přezkumu obnovil stíhání Babiše a Nagyové.
Právě to podle dopisu považuje Babiš za největší trestně právní nonsens. Zmínil mimo jiné, že poté zůstal v pozici organizátora údajné trestné činnosti, přičemž skutková podstata organizátorství může být naplněna při existenci nejméně tří pachatelů. Policie později zareagovala a překvalifikovala Babišovo údajné jednání na pomoc.
To je také uvedeno v aktuální žádosti o vydání. Zároveň ale popis toho, co měl údajně Babiš spáchat, zůstal od roku 2017 nezměněn. „Tento rozpor, jak mi vysvětlil můj obhájce, není žádnou marginální vadou na kráse, či formální technikálií trestního práva. Jde o zcela zásadní kolizi mezi právní kvalifikací a popisem skutku, neboť jednotlivé formy účastenství jsou samostatnými skutkovými podstatami,“ napsal v dopise bývalý ministerský předseda.
Ke stíhání byl vydán i Svoboda
Kromě Babiše byl ve čtvrtek k trestnímu stíhání v kauze Opencard vydán i poslanec a bývalý pražský primátor Bohuslav Svoboda z ODS. O své vydání na rozdíl od Babiše sám požádal a poslanci mu bez větších debat a výhrad jednomyslně vyhověli.
Další obžalovaní včetně Svobodova nástupce v primátorské funkci Tomáše Hudečka (dříve TOP 09) byli už v minulosti v kauze osvobozeni. Nynějšího předsedy sněmovního zdravotnického výboru Svobody se tehdejší odvolací proces netýkal, protože sněmovna ho ke stíhání v minulém volebním období nevydala. Dříve, když vydán byl, ho soud nepravomocně odsoudil k podmíněnému trestu 2,5 roku.