Poslanci podle očekávání přehlasovali veto novely státního rozpočtu prezidenta Miloše Zemana. Státní schodek se tak zvýší z původních 280 miliard na 375 miliard korun. Vládní návrh v úterý podpořilo 103 zákonodárců, proti bylo 79 poslanců. Zástupci opozice ostřelovali vládní kabinet, že se snaží prosadit rozpočet s iluzorními příjmy a nesnaží se zeštíhlit výdajovou stránku. K přehlasování prezidentova veta potřebovali zákonodárci pětikoalice 101 hlasů.
Již v průběhu dne například představitelé opozičního hnutí SPD uvedli, že nesouhlasí s novelou státního rozpočtu a naopak podporují Zemanovo veto. Proti novele hlasovali rovněž všichni poslanci hnutí ANO. Předseda vlády Petr Fiala (ODS) naopak avizoval, že přehlasovat prezidentovo veto nebude problém.
Průzkum: ANO by ve volbách posílilo, podpora ODS klesla. Do Sněmovny by se dostala i ČSSD
Volby v říjnu by vyhrálo hnutí ANO s 31,5 procenta hlasů, jeho podpora proti září mírně vzrostla. Zisk ODS naopak klesl na 13,5 procenta. SPD by měla 12 procent a Piráti 11 procent, ukázal volební model, který poskytla agentura Median. Mezi osmi stranami a hnutími, které překonaly pětiprocentní hranici potřebnou pro vstup do Sněmovny, by v říjnu byli také sociální demokraté. U nich a také u KDU-ČSL, TOP 09 a STAN ale nelze podle Medianu spolehlivě určit, zda je jejich podpora nad touto hranicí, nebo pod ní.
Z opozičních lavic během sněmovní schůze několikrát zaznělo, že se vláda chová asociálně a pracuje s fiktivními příjmy do státní kasy. „Celkově máme výhrady k filozofii této vlády a ke zpracování rozpočtu: absolutně nedodržuje pravidla, která přinášejí zákony, stejně jako zákon o státním rozpočtu. Měli jsme výhrady i u novely rozpočtu 2022,“ řekla v úterý exministryně financí Alena Schillerová (ANO).
Ostrá slova volil také šéf SPD Tomio Okamura, podle něhož se důchodci dostali do zoufalé situace. „Už začínají krást i zoufalí staří lidé s čistým trestním rejstříkem. Naposledy třeba 91letý senior na Strakonicku ukradl klobásu a masox,“ rozohnil se Okamura už před začátkem jednání.
Místopředseda rozpočtového výboru Vojtěch Munzar označil úterní jednání Sněmovny za konstruktivní. Za sebe je rád, že nakonec nedošlo k obstrukcím ze strany opozice. „Pro koalici je to úspěšný den,“ konstatoval pro redakci CNN Prima NEWS.
Vláda návrh zvýšit příjmy, výdaje i schodek rozpočtu zdůvodňuje mimo jiné důsledky válečného konfliktu na Ukrajině, které ještě v době sestavování rozpočtu na letošní rok nebyly známy. Novelu letošního rozpočtu vetoval Zeman s odůvodněním, že norma počítá s nižšími příjmy, než by mohly být. Změna rozpočtu zvyšuje schválený schodek rozpočtu o 95 miliard na 375 miliard korun.
Prezident argumentoval tím, že zrušením takzvané superhrubé mzdy v roce 2020 vznikl výpadek příjmů státního rozpočtu 90 miliard korun. Přitom se podle něj předpokládalo, že se sazba daně vrátí za dva roky na původní úroveň. To se ale nestalo, mimo jiné proto, že to v zákoně nikdy nebylo napsáno.
Prezidentova msta za Baláka?
Někteří koaliční politici prezidentovy argumenty pro veto rozpočtové novely zpochybnili. Za vetem spíše vidí sněmovní rozhodnutí o snížení rozpočtu prezidentské kanceláře o 30 milionů korun na lesní hospodářství kvůli pravomocnému odsouzení končícího šéfa Lesní správy Lány Miloše Baláka. Ten ovlivňoval v příspěvkové organizaci prezidentské kanceláře zakázky, prezident Zeman mu však udělil milost.
Na tiskové konferenci před jednáním Sněmovny to připomenuli Piráti. „Skutečný důvod bude spočívat v tom, že jsme prezidentovi osekali rozpočet, je to myslím takový záškodnický čin na efekt,“ uvedl v úterý dopoledne šéf sněmovního klubu Pirátů Jakub Michálek.