Noví poslanci zasedají už čtyři měsíce. Za tu dobu většina z nich do Sněmovny docházela často. Výjimkou je expremiér Andrej Babiš (ANO). Ten je na tom s účastí při hlasováních dokonce hůř než poslanec Jan Farský (STAN), který odjel na stáž do USA.
Babiš má ve Sněmovně podle statistiky CNN Prima NEWS druhou nejhorší docházku. A to i přes to, že říkal, jak bude ve Sněmovně pracovat. Expremiér se účastnil pouze 27,4 procenta hlasování. V 58,8 procenta případů byl omluven, ve 13,8 procenta případů nepřihlášen.
Babiš má dokonce horší docházku než kritizovaný Jan Farský (STAN), který v polovině ledna odletěl na stipendijní pobyt do USA. Farský podle sněmovních statistik zatím chyběl na 50 procentech hlasování. V polovině února se chce mandátu vzdát.
Expremiér na otázku CNN Prima NEWS, proč má ve Sněmovně tak bídnou docházku, odpověděl, že stále pracuje. „Pracuji ve Sněmovně, chodím na výbory, sleduji nekonečné jednání Sněmovny a seděl jsem na interpelacích od 14:30 do 18:00 hodin,“ napsal CNN Prima NEWS Babiš.
Podobně mluvil i v lednu. „Pokud vím, jsem jeden z mála poslanců, který už začal makat. Hned po volbách jsem si v Roudnici nad Labem otevřel poslaneckou kancelář, kde jsem byl už asi pět pondělků od osmi do čtyř. Co vím, někteří poslanci jsou ve svých kancelářích maximálně tři hodiny nebo si je ještě vůbec nezřídili,“ řekl v polovině ledna Babiš pro Právo.
Kasal se také, že bude pracovat hlavně ve výborech. „Ve Sněmovně jsem se nechtěl vázat na jediný výbor, budu chodit na různé výbory, zajímá mě evropský, sociální a hlavně zdravotní. Jako poslanec můžu také navrhovat zákony. Jsem pracovitý, na výbory budu chodit a bude o mně slyšet,“ sliboval bývalý předseda vlády.
Válková: Řešte i jiné věci než docházku
Nedávno si Babiš vysloužil posměch za fotografii z prázdného sálu, kde měl zasedat evropský výbor. Kvůli jednání pléna byla ale schůze výboru zrušena. „Na výboru pro EU byla prezenční listina, tak se asi měl konat, nemyslíte? Pusťte si Čau lidi, tam to máte všechno vysvětlené,“ vzkázal pak CNN Prima NEWS Babiš.
Šéf ANO patřil mezi největší absentéry i v minulém volebním období. Vysvětloval to tím, že jako premiér měl často práci i mimo Poslaneckou sněmovnu.
Horší docházku než Babiš má už jen zákonodárce ANO Milan Wenzl. Ten se neúčastnil 95 procent hlasování. Podle informací CNN Prima NEWS jsou za tím vážné zdravotní důvody. Ty můžou i za absence poslance ANO Milana Ferance, který byl přítomen na 47 procentech hlasování.
Valnou účast na hlasování nemá ani poslanec ANO David Kasal, chyběl na 60 procentech hlasování. Jiří Mašek se nezúčastnil 53 procent hlasování. Redakce oba dva poslance oslovila s dotazem, proč tolik chybějí v práci. „Jsem hospitalizován od 7. ledna doposud,“ vysvětlil CNN Prima NEWS Mašek. Kasal nereagoval.
Docházku nemá nejlepší ani poslanec ANO Karel Tureček, absentoval při téměř 54 procentech hlasování. „Bohužel jsem byl nepřítomen na první a druhé schůzi Sněmovny, kdy bylo relativně hodně hlasování. Důvodem bylo onemocnění covid,“ vysvětlil CNN Prima NEWS Tureček.
Poslankyně ANO Helena Válková chyběla u poloviny hlasování. Ta prý zase měla hodně práce kvůli tomu, že končila s agendou zmocněnkyně vlády pro lidská práva. „Rezignovala jsem až 31. ledna a bylo s tím skutečně hodně práce. Agenda je nyní v naprostém pořádku. Škoda, že vláda ještě nevybrala mého nástupce nebo nástupkyni,“ hájila se Válková.
Jako druhý důvod uvedla noční jednání. „Jsem už starší a probdělé noci ve Sněmovně mně zdravotně nedělají dobře, takže jsem byla vypárovaná. Měli byste se ale zaměřit i na práci výborů. Můj mandátový a imunitní výbor je jeden z nejaktivnějších a zasedal vždy nejdéle. Také jsem již podala pozměňovací návrhy k zákonům. Takže doporučuji – neposuzujte vše jen podle účasti ve Sněmovně,“ napsala CNN Prima NEWS Válková.
Najdou se i poslanci s účastí 100 procent
Většina poslanců ale po čtyřech měsících od zvolení do Sněmovny dochází poctivě a zúčastnila se 80 až 90 procent hlasování. Najdou se dokonce i takoví, kteří mají docházku 100procentní. Mezi ty patří poslanci STAN Josef Cogan, Tomáš Dubský a Michael Rataj, zákonodárci hnutí ANO Kamal Farhan, Roman Kubíček, Drahoslav Ryba, poslankyně TOP 09 Martina Lisová, poslanci SPD Radek Rozvoral, Lucie Šafránková a Iveta Štefanová či poslanec ODS Libor Turek.
Pilní v docházce jsou i bratři Okamurovi, ač každý sedí v jiném politickém táboře. Hayato Okamura (KDU-ČSL) chyběl pouze na 0,6 procenta hlasování. Jeho bratr a šéf SPD Tomio Okamura se nezúčastnil 5,7 procenta hlasování.
A jak jsou na tom členové vlády? Nejlépe je na tom se sněmovní docházkou ministr kultury Martin Baxa (ODS), seděl na 87,4 procenta hlasování. Na paty mu šlape šéf resortu školství Petr Gazdík (STAN) s docházkou 82,4 procenta.
Vicepremiér a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti) dosáhl 79,6procentní účasti. Šéf státní kasy Zbyněk Stanjura (ODS) se zúčastnil 70,8 procent hlasování. Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) seděla ve Sněmovně při 67,9 procenta hlasování, ministr dopravy Martin Kupka (ODS) při 67 procentech.
Z vlády je v účasti nejhorší Blažek
Premiér Petr Fiala (ODS) se účastnil 63,8 procenta hlasování. Horší docházku než předseda vlády má šéf lidovců a ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (62,9 procenta), ministr vnitra a předseda hnutí STAN Vít Rakušan (61,3 procenta), ministr zdravotnictví z TOP 09 Vlastimil Válek (58,2 procenta). Nejhorší statistiku z členů má ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) s účastí na hlasování 57,2 procenta.
Statistiku docházky poslanců CNN Prima NEWS připravila od začátku funkčního období nové Sněmovny, poslancům vznikl mandát 12. října. Jako kritérium slouží neúčast při hlasováních.
„Při hodnocení celé této statistiky je také třeba uvažovat frekvenci hlasování. Například v některém případě může dvacetiminutová neúčast znamenat nepřítomnost při deseti hlasováních, jindy se v této době nemusí hlasovat vůbec. A je třeba také uvažovat důležitost jednotlivých hlasování, což zde není zahrnuto a ani zahrnout nelze,“ stojí na webu Sněmovny.