Američtí uživatelé mají před sebou několik posledních dnů se sociální sítí TikTok. V neděli začne platit zákon podepsaný prezidentem Joe Bidenem, jenž používání čínské platformy zakazuje. Jak toto omezení bude vypadat? Oblíbená aplikace zčistajasna nezmizí. Američané budou mít možnost, jak sociální síť používat i nadále. Do situace může zasáhnout i nová hlava státu Donald Trump.
TikTok je v USA dlouhodobě na pranýři kvůli vazbám na Čínu. Vláda označila oblíbenou platformu za hrozbu pro americkou národní bezpečnost. Prezident Joe Biden proto v dubnu podepsal zákon, který vyžadoval, aby čínská společnost ByteDance prodala TikTok do 19. ledna. Jinak bude oblíbená sociální síť v USA zakázána.
ČTĚTE TAKÉ: „Rebel“ Zuckerberg zkrotnul a začal se dvořit Trumpovi. Hrozí Facebooku útěk uživatelů?
Ultimátum se blíží ke svému konci a Číňané o prodeji nechtějí ani slyšet. Rozhodnutí ještě mohl zvrátit americký Nejvyšší soud. Ten na konci minulého týdne projednával stížnost čínské firmy ByteDance.
Do situace by teoreticky mohl zasáhnout i nastupující americký prezident Donald Trump. Ve své volební kampani sliboval, že se pokusí udržet fungování TikToku v USA. Jde o zcela zásadní změnu Trumpova postoje. Během svého prvního volebního období se naopak neúspěšně snažil čínskou sociální síť zakázat.
Přesto se zdá, že platforma, kterou v USA používá 170 milionů uživatelů měsíčně, to má spočítané. Jak tedy bude zákaz vypadat?
Aplikace (ne)zmizí ze dne na den
Je velmi nepravděpodobné, že se Američané probudí a ze dne na den se nepřihlásí na TikTok. Nejprve aplikace zmizí z oficiálních obchodů systémů iOS a Android. Jenže z mobilních telefonů se automaticky nesmaže. Pokud si uživatel stáhl aplikaci prostřednictvím App Store či Google Play ještě před 19. lednem, bude mu TikTok velmi pravděpodobně fungovat.
Odklon Američanů od oblíbené platformy tak nebude okamžitý, spíše se potáhne na několik týdnů až měsíců. Aplikace totiž nebude dostávat pravidelné aktualizace. Firma tedy nebude schopná opravovat chyby či bezpečnostní díry a postupně se z ní stane riziková aplikace.
„Potenciálně se v aplikaci objeví zranitelnosti, které hackeři využijí ke kompromitaci vašeho účtu nebo zařízení,“ řekla pro CNN odbornice na kyberbezpečnost Eva Galperinová.
Situaci by mohl rozseknout samotný ByteDance, pokud by sám zablokoval přístup všem americkým uživatelům a tím by potrestal americkou vládu. K takovému kroku sáhl v Indii. Tamním uživatelům při spuštění TikToku vyskočila hláška, že aplikace není dostupná v dané zemi. Tento krok by posílil jeho vyjednávací pozici a v zádech by TikTok měl podporu milionů nově naštvaných lidí, upozorňuje CNN.
K podobnému kroku může přistoupit také americká vláda. Musela by však přinutit všechny tamní poskytovatele internetu, aby zablokovali přístup na platformu včetně webové verze. Podle Evy Galperinové by však tento postup byl komplikovaný, protože firem poskytujících internetové připojení je mnohem více než obchodů s aplikacemi.
Zákaz se dá obejít v tureckém stylu
Ať už blokování přístupu provede kterákoliv ze stran, stále existuje způsob, jak američtí uživatelé mohou zákaz obejít. Jednou z možností je virtuální privátní síť (VPN). Za pomocí aplikace mohou zamaskovat údaje o své poloze a tvářit se, že se k internetu připojují z jiné země než USA.
„Mnoho jiných zemí v minulosti blokovalo přístup k aplikacím a webovým stránkám různými metodami s velmi rozdílnými výsledky a mírou účinnosti,“ řekla Galperinová. „Například v Turecku byla roky blokována spousta sociálních sítí. Používat VPN, která tuto cenzuru obchází, je něco, co v Turecku dělá snad každý člověk,“ dodala.
Blokování čínské platformy se ale nedotkne jen samotných uživatelů. Bude mít vliv i na řadu influencerů či firem, které si díky sociální síti dokázali vybudovat publikum či věrné zákazníky. Zákaz se dotkne i sedmi tisíc zaměstnanců TikToku v USA.
Britský deník Guardian uvedl, že se v posledních měsících mezi zaměstnanci rozšířil pesimismus, protože se obávají propouštění. ByteDance však i nadále nabízel pracovní pozice ve své kalifornské pobočce.
Situaci může změnit i samotný prodej, jenže ByteDance o žádný obchod zatím nestojí. O potenciální zájemce by jistě nebyla nouze. Už dříve se přihlásil americký miliardář Frank McCourt. Ten měl získat až 20 miliard dolarů od konsorcia investorů.
Majitel francouzského fotbalového týmu Olympique Marseille ale dosud s čínskou společností nejednal. McCourt očekává, že se postoj majitelů TikToku bude postupně měnit a firma bude otevřenější k jednání o prodeji.
Platforma sice negeneruje takový objem peněz jako konkurenční Meta se svým Facebookem či Instagramem. Přesto nejde o žádné drobné. Podle výzkumné firmy Emarketer se očekává, že TikTok v roce 2024 dosáhne na tržby 12,3 miliardy dolarů.
VIDEO: Chcete mít pod kontrolou svůj vlastní pohřeb? V aplikaci si můžete vytvořit scénář