Nový příběhový trailer Kingdom Come: Deliverance II
Luxusní prostor dostali vybraní herní novináři a influenceři, aby prozkoumali středověký svět a příběh v Kingdom Come: Deliverance II. Český titul a jedna z nejočekávanějších her letošního roku vychází na začátku února. Už zhruba týden se herní redakce CNN Prima NEWS potlouká Českým rájem a Kutnohorskem. Nyní je čas odhalit, jak se novinka hraje a jestli splňuje vše, co vývojáři slibovali.
Na úvod prvních dojmů z Kingdom Come: Deliverance II musíme uvést, že nám vývojáři dovolili informovat jen o tom, co jsme zažili do úkolu Velký den. Jde o zhruba 10 až 12 hodin herního času a veškeré aktivity probíhaly v oblasti u hradu Trosky. Záměrem tohoto textu ale není vyzradit příběhovou zápletku. Pouze hodnotí hratelnost středověkého titulu a jak se pokračování liší od prvního dílu.
ČTĚTE TAKÉ: Na videohře jsem prodělal přes milion korun, přiznal český youtuber. Propadl „bedýnkám“
Nutno přiznat, že dostatek času způsobil, že autor recenze strávil ve hře přes 30 hodin. Za tu dobu prošel oba způsoby, kterými se hráči v kůži Jindřicha mohou dopracovat k úkolu Velký den. Zároveň prozkoumal téměř celé okolí hradu Trosky a splnil většinu vedlejších úkolů.
Po 30 hodinách se dá konstatovat, že Kingdom Come: Deliverance II úspěšně navazuje na to, co středověký titul přinesl už v prvním díle, a ještě více rozvíjí mechaniky a aktivity. Žít v kůži Jindřicha ze Stříbrné Skalice je stále velká výzva a ještě větší zábava.
Okresní hrdina míří do Ligy mistrů
Kingdom Come: Deliverance II sleduje příběh Jindřicha, který není urozený jako jeho parťák Jan Ptáček. Zato je ošlehaný bojem, vyrovnal se s tragickou smrtí rodičů a nasbíral nespočet zkušeností a schopností při boji s krvežíznivými a krutými Kumány.
Na konci prvního dílu Kingdom Come: Deliverance se Jindřich vydává se šlechticem Janem Ptáčkem na Trosky. Na hrad Oty z Bergova mají doručit poselství. Druhý díl české videohry z dílny pražského studia Warhorse navazuje tam, kde jednička končí. Hráči na koni přijíždí do krásné a malebné přírody Českého ráje.
Ještě předtím ale vývojáři vhodí hráče do bitevní vřavy v Suchdole. Tam se odehrává úvodní mise v kůži bohémského kněze Bohuty. Do akce zapojí i novou střelnou zbraň, kuši. Jedná se o velmi krátkou vsuvku, přesto potěší, že první řežbu si hráči užijí v kůži oblíbeného faráře.
GALERIE: Podívejte se na srovnání reálné a virtuální Kutné Hory
Ale zpět k hlavnímu hrdinovi Jindřichovi. Tvůrci hry jeho další dobrodružství popisují jako okresního hrdinu, jenž nyní opustil svůj rodný kraj a stává se součástí vyšší politické hry. Jeho dosavadní zkušenosti a schopnosti tak nestačí na protivníky, kteří hrají pomyslnou Ligu mistrů.
Opět platí: těžko na cvičišti, lehko na bojišti
Jindřichovu skupinu putující na Trosky napadnou bandité. Hlavní hrdina s parťákem Janem Ptáčkem při útěku utrpí těžká zranění a kvůli tomu ztrácí některé schopnosti. Vývojáři tím hází hráče trochu na začátek a oni musí opět pečlivě trénovat svou postavu.
Jindřich už umí číst nebo bojovat, ale nedokáže porazit každého soupeře v souboji. Přesila více protivníků je v začátcích rychlá cesta do hrobu nebo v lepším případě do bezvědomí po pěstním souboji.
Znovu hráči musí zlepšovat i mrštnost svých pěti prstů: problém z počátku dělá i vylamování snadných zámků a okrádání spících nebo opilých osob vyžaduje velkou míru opatrnosti.
Přesto je otevírání truhel a beden o něco snazší. V jedničce bylo při minihře s paklíčem nutné najít správný bod a používáním obou analogových páček na ovladači ho držet na stejném místě a zároveň otáčet celým zámkem. Nyní stačí pravou analogovou páčkou najít bod a udržovat ho na stejném místě. K otáčení zámku stačí zmáčknout tlačítko L2.
GALERIE: KC:D II rozvíjí osvědčené mechaniky z prvního dílu
Nejčastější otázkou před vydáním Kingdom Come: Deliverance II byla přístupnost pro nováčky. U prvního dílu se některým hráčům nepozdávala vyšší obtížnost hry, kterou měl na svědomí především náročný soubojový systém a absence neomezeného ukládání. Hra se ukládá jen v klíčových momentech, jinak hráči musí jít spát nebo vypít lektvar sejvovici. Pokud tak neučiní, mohou klidně ztratit i několikahodinový postup hrou.
V tomto ohledu je Kingdom Come: Deliverance II stále stejné. Soubojový systém je sice zjednodušený a útoky s mečem, palcátem či sekyrou se provádí jen ve čtyřech směrech oproti původním šesti, přesto z Jindřicha není neporazitelný geroj. Bez tréninku dostane nakládačku od kdejakého vagabunda. Proto není ostuda utéct z boje nebo se vzdát.
Podle prvních pocitů se zdá, že ukládání hry probíhá o chlup častěji. Alespoň se to týká misí v hlavní příběhové linii. Pokud se ale vydáte objevovat svět, zkontrolujte, že ve své tašvici máte dostatek sejvovice.
Novou zbraň okusíte s bohémským farářem
Vývojáři se netajili, že druhý díl je konečně takový, jak si celou hru před lety vysnili. Při vývoji jedničky museli dělat řadu kompromisů, proto z ní například zmizela kuše. Střelné zbraně se objevují až teď.
Kuši si hráči vyzkouší hned v úvodní misi se zmíněným Bohutou. Později s ní mohou čile pálit po všem, co se hýbe. Kuše je velmi účinná zbraň a protivníkům udělí značné poškození. Jenže její nabíjení je opravdu pomalé. Každá rána, která skončí vedle, otevírá cestu k soupeřově protiútoku. Na hráče čekají i další střelné zbraně jako píšťala, ale na tu se zatím v okolí Trosek nepodařilo narazit.
Úprav a vylepšení se dočkala alchymie. Princip vaření lektvarů je stejný a hráči musí správně namíchat tekutiny, bylinky a způsob vaření. Pokud hráč správně připraví bylinky, ale například lektvar povaří o chvilku déle, tak výsledkem může být slabší verze nápoje. Ta může mít například kratší a slabší účinek.
Připravit si měsíčkový odvar na doplnění životů nebo sejvovici pro uložení hry je tak mnohem jednodušší než v jedničce. Jindřich už umí číst a některé recepty dokonce zná, jiné může získat od obchodníků a naučit se tak nové věci.
Například uvařit si mýdlo a díky němu si prát prádlo. Hlavní postava tak nemusí kvůli tomu do lázní.
Jindřich navazuje na tradici svého otce
Úplnou novinkou je výroba nástrojů. Jindřich jako správný kovářův syn může navázat na odkaz svého otce a ukovat si svůj meč, podkovy nebo jinou zbraň. S tím se pojí i nové předměty, které hráči mohou sbírat: jedná o se různé kovy jako měď, ocel či železo. S kováním se pojí také další minihra.
Jindřich nejprve musí materiál nahřát v peci a poté ukovat. Jestli vše dělá správně, mu naznačují zvuky kování a také odlétávající jiskry od kusu kovu. Hráči ale nemohou čekat, že si od samého počátku vyrobí nejlepší zbroj.
K tomu jim chybí kvalitní materiál a především znalosti. Jindřich si nejprve musí obstarat plánky a návody, jak vyrábět zbraně.
VIDEO: Herní redaktoři CNN Prima NEWS rozebírají, co očekávají od Kingdom Come: Deliverance II
Změnou prošly také dialogy a reputační systém. Na Jindřicha reagují lidé na ulici a komentují, co má na sobě nebo na jakém koni jede. Postava jim může přívětivě odpovědět anebo drze odseknout.
To pak má dopad na reputaci, kterou ovlivňují jak pronesená slova, tak i činy. Pokud Jindřicha přistihnou při krádeži, tak nezamíří okamžitě do vězení, ale může jít na pranýř nebo dostat několik ran bičem.
Pro usvědčení ze zločinu ani není třeba, aby byl Jindřich chycen přímo při činu. Stačí, že ho někdo z obyvatel viděl na místě, kde neměl co dělat a kde se něco ztratilo, a pak má hráčská postava škraloup. V rozhovorech mu postavy nemusí věřit a hned na něj nahlíží trochu jinak.
Během dialogů může Jindřich reagovat jako v předchozím dílu a přesvědčit své protivníky za pomocí charismatu, síly nebo vědomostí.
Dabing posouvá hru mezi klenoty
Samostatnou kapitolou je dabing. Ten u prvního dílu chyběl. Autoři raději investovali peníze do jiných částí hry, a tak až pět let po vydání vznikl fanouškovský dabing. V českém znění se v roli Jindřicha objevil herec Richard Wágner, který svůj hlas propůjčil i pro druhý díl. Mezi dalšími obsazenými jsou například Ondřej Vetchý a spekulovalo se i o dalších hercích.
Po několika hodinách hraní v okolí Trosecka už známe další hlasy. Zdeněk Junák, který se objevil například v Četnických humoreskách nebo propůjčil hlas ústřední postavě seriálu Big Ben, ve hře namlouvá komořího z Trosek a také nejednu vedlejší postavu.
GALERIE: Do dabingu se zapojili známí čeští herci
Vládce Starý Semín, který spravuje stejnojmennou usedlost, se pyšní stylovým knírkem. Proto nepřekvapí, že tuto postavu ztvárnil a namluvil Pavel Zedníček. Jana Ptáčka namluvil herec Robert Hájek a objeví se i herečka Kristýna Leichtová v roli Kateřiny.
České znění opět ukazuje, že domácí dabingová tvorba patří k absolutní špičce a díky tomu se Kingdom Come: Deliverance II dostává na další level. Zcela výjimečný je i soundtrack. Pod ním je opět podepsaný skladatel Jan Valta a také Adam Sporka.
Skladby podtrhují atmosféru celé hry: během vyjížděk hraje příjemná, ambientní hudba, při níž se chcete zastavit a rozjímat pohledem na pískovcové skály nebo rybníky u Trosek. Jenže pak z křoví vybafne agresivní lapka toužící po penězích a je po romantice. Místo ní nastupuje dramatická hudba, která zvedne tep a dostane hráče do ráže.
Bude z KC:D II hra roku?
Úvodní hodiny Kingdom Come: Deliverance II ukazují, že česká hra má velmi dobře našlápnuto, aby okouzlila hráče po celém světě v mnohem větší míře a překonala šest milionů prodaných kopií prvního dílu. Dvojka je přístupnější než jednička a osvojení si herních mechanik není tak frustrující.
Herní svět vypadá báječně i na konzoli PlayStation 5 a navíc se vývojáři opravdu poučili z nepovedeného startu prvního dílu. Tehdy byl plný chyb, některé dokonce znemožňovaly postup ve hře. To u Kingdom Come: Deliverance II zatím neplatí, ba naopak hra je vyladěná už měsíc před vydáním.
Snad si středověký titul z dílny Warhorse Studios udrží tyto dojmy po celou svou délku. Jestli se to podařilo, si popíšeme v kompletní recenzi, která vyjde na začátku února.
Kingdom Come: Deliverance II vychází 4. února na počítače, konzole Xbox Series X a PlayStation 5. Bude nesmírně zajímavé sledovat, jak na hru sledující historické události v Českých zemích bude reagovat světové publikum. Tuzemský titul by se totiž klidně mohl zařadit mezi nejvýznamnější videohry letošního roku.
VIDEO: Starosta Kutné Hory popisuje, jak se město připravuje na nával herních nadšenců