POSLEDNÍ NAROZENINY, část 1/6
Než se ponoříte do článku, jehož přečtení má mimořádný smysl, máme pro vás otázku. A velmi se přimlouváme za to, abyste se pokusili ji zodpovědět. Tak tedy: Co je v životě nejdůležitější? ... Máte? Pokud jste odpověděli, že nejvýznamnějším ze všeho je zdraví, pak vám dáváme za pravdu. Stejně jako tvůrci programu Kocour Preventista ze spolku ZACHRAŇ ŽIVOT z. s., kteří by vám mohli prozradit sto a jeden důvod z vlastní praxe, proč tomu tak je. Místo sáhodlouhého vysvětlování ale vsadili na jasnou ukázku toho, co se bohužel děje dnes a denně. Vytvořili příběh, v němž ukazují, že i ten nejlepší úmysl se při nepozornosti a nedbalosti může změnit v neštěstí.
Patrik právě slaví třinácté narozeniny. Jako většina lidí v jeho věku prožívá období, kdy se mu otevírá svět. Obvykle už mu nikdo nestojí za zády, aby mu našeptával či rovnou přikazoval, co dělat a jak se chovat. Nabírá vlastní zkušenosti a brzy nabere takovou, na kterou nezapomene. Zatím si ale užívá rostoucí důvěry rodičů, především táty, a v každém nádechu cítí víc a víc svobody. Život je fajn. A když dostane elektronickou koloběžku, kterou táta koupil tajně, protože máma ji nepovažuje za bezpečnou, je to nejvíc.
Není na co čekat! Koloběžku je třeba hned testnout! Není čas ztrácet čas ani s helmou a chrániči. Jen se s kámošem projede, aby věděl, co tahle e-věcička umí. A je to jízda, Patrik jede o tolik rychleji! Skoro tak rychle jako auto, kterému vjede rovnou pod kola...
Ten lepší scénář: Nehoda, a co po ní?
Ano, uznáváme, že jsme vám vyzradili hlavní zápletku příběhu, který ve dvou epizodách přináší minisérie Poslední narozeniny. Nicméně příběh pokračuje a doporučujeme ho shlédnout do samého konce.
Nehoda sama o sobě je děsivá a smutná záležitost. Její následky mohou být ale stejně závažné — pro všechny zúčastněné: oběť, její blízké a bez pochyby také pro řidiče. V nejtragičtějších případech je potřeba vyrovnat se s nejtěžší ztrátou, v těch zdánlivě lehčích přichází na řadu vyrovnávání se s následky, a to i v případě, že z nemocnice odcházíme po svých a tzv. celí.
I na to se zaměřuje spot vytvořený autory projektu Kocour Preventista ze spolku ZACHRAŇ ŽIVOT z. s., který se problematiku snaží uchopit maximálně komplexně. A kdo se na něj podívá skutečně pozorně, zjistí, že to nejlepší, co může udělat pro bezpečí vlastní i druhých, je zaměřit se na prevenci.
ČTĚTE TAKÉ: Nejdůležitější dovednost? Záchrana života a zdraví, vědí tvůrci projektu Kocour Preventista
Prevence = myslet dřív než jednat
Přání dobrého zdraví lidstvo doprovází odnepaměti. Jen si to vezměte: Vinšujeme si ho k narozeninám, o svátcích, připíjíme si na něj při každé vhodné příležitosti. S ostatními se při setkáních „zdravíme“, což si můžeme vysvětlit tak, že se ozdravujeme vzájemnou pozorností. Ale jednáme vždy skutečně s ohledem na naše zdraví? Jde o každodenní maličkosti, které trocha nepozornosti spolu s chybějící důsledností mění až ve fatální události — sluchátka na uších v provozu, nepoužití bezpečnostního pásu/dětské autosedačky při přejíždění krátkých vzdáleností, jezení v pohybu, opomenutí ochranných prostředků... a takhle bychom mohli pokračovat dlouho.
Zakladatelům spolku ZACHRAŇ ŽIVOT z. s. a jeho členům je jasné, že nežijeme v ideálním světě. A jejich cílem není mentorství. Naopak chtějí co nejvíce lidí připravit na rizika, které život jednoduše přináší, mnohdy i úplně bez faktoru lidského selhání.
„Věříme, že každý život je cenný a že rychlá a správná reakce může znamenat rozdíl mezi životem a smrtí. Znalost první pomoci není jen dovedností pro odborníky, ale je nezbytná pro každého z nás. V krizové situaci může být právě laik tím, kdo poskytne první pomoc a tím zachrání život, než přijede profesionální pomoc,“ píše se na webu spolku.
A kde se vzalo rozhodnutí natáčet edukativní spoty, k nimž se řadí i ten s názvem Poslední narozeniny? „Naše autentické inscenace krizových situací pomáhají účastníkům lépe se připravit na reálné výzvy, které mohou potkat v každodenním životě,“ vysvětlují tvůrci na webu, kde uvádějí i odůvodnění, proč jednu z hlavních rolí ve zmíněném snímku hraje e-koloběžka. „Přinášíme praktické rady a techniky, jak se pohybovat ve světě elektromobility bezpečně a odpovědně. E-bezpečí se věnuje prevenci na internetu a učí účastníky, jak se chránit před online hrozbami a bezpečně využívat digitální technologie. Oba podprojekty lze snadno integrovat do vzdělávacích institucí i na veřejné akce, a tím přispět k lepšímu povědomí a bezpečnějšímu chování v každodenním životě.“
Pustit si některý ze spotů z dílny Kocoura Preventisty může být prvním krokem, jak si zlepšit povědomí o první pomoci. Tím druhým může být třeba účast na přednášce, při níž si vyzkoušíte i praktické dovednosti, které i z vás jednou mohou udělat hrdinu. Tím je totiž každý, kdo v krizové chvíli dokáže pomoci a mnohdy tak rozhodnout o bytí a nebytí jiného.