Zemřel Pavel Chrastina
Baskytaristu, zpěváka a textaře Pavla Chrastinu v pondělí ve strašnickém krematoriu na poslední cestu doprovodily hity skupiny Olympic a potlesk několika desítek přítomných. Mezi nimi byl i Petr Janda, se kterým Chrastina vytvořil autorskou dvojici na prvních deskách Olympicu, dále přišli bubeník Martin Vajgl nebo zpěváci Pavel Sedláček a Viktor Sodoma. Smuteční obřad otevřela známá skladba Snad jsem to zavinil já.
„Zapsal se do křestního listu Olympicu, který hrál hudbu naší generace,“ uvedla ve své řečí Chrastinova spolužačka z FAMU, filmová historička, novinářka a publicistka Milica Pechánková.
Chrastina, který působil v hudebním seskupení Karkulka (KARlínský KULturní KAbaret) a od roku 1963 již v Olympicu, který spolu s Petrem Kaplanem a dalšími založil, zemřel 28. prosince ve věku 81 let.
Hůlka zhubnul 15 kilo a užívá si života. Mám mladou manželku a malé dítě, pochvaluje si
Letos to bude už deset let, co se Daniel Hůlka kvůli těžkému zánětu slinivky téměř loučil se životem. V současnosti si ho ale užívá plnými doušky a je ve skvělé zdravotní kondici. Může za to manželství a otcovství. Obojí mu opravdu svědčí.
V průběhu posledního rozloučení v obřadní síni zazněly i další hity s Chrastinovými texty jako Kamenožrout zelený a Krásná neznámá. Nechyběla ani píseň Dej mi víc své lásky, díky které má pražský rodák Chrastina významné místo v dějinách Olympicu. Text napsal v roce 1965 v době, kdy se kapela rozhodla přejít k vlastní česky zpívané tvorbě. Píseň měla koncertní premiéru 12. června 1965 v Hořovicích. Byla to na programu jediná česky zpívaná píseň a kapela měla z jejího uvedení obavy. Nakonec Olympic třikrát přidával.
„Pavel sám přes noc, já už spal, napsal onen první a nejslavnější text Olympicu Dej mi víc své lásky. Když jsem se ráno probudil, ten text ležel na stole a já bezpečně věděl, že je to přesně to, co chci,“ vzpomíná Janda v knize Olympic 50.
Věnoval se i žurnalistice
Dvojice Chrastina–Janda stojí za prvními alby Olympicu Želva a Pták Rosomák. Chrastina, který působil i jako doprovodný zpěvák a hráč na baskytaru, kapelu opustil v roce 1969. Na závěr obřadu si přítomní vyslechli i skladbu Jednou, jejíž text napsal Chrastina po svém návratu z emigrace v roce 1994 na album Olympicu Dávno.
Chrastina jako student elektrotechnické fakulty založil roku 1958 na zámku v Poděbradech skupinu Samuel's Band, spolu se spolužákem Petrem Kaplanem a Jiřím Doležalem. Jako člen pražských kapel EP-Hifi a Studijní skupiny big beatu se významně podílel na podobě tehdejší české hudební produkce.
V roce 1962 stál u zrodu skupiny Olympic, kde setrval do roku 1969. V té době úspěšně složil přijímací zkoušky na FAMU na katedru dokumentaristiky. Po ukončení studií pracoval Chrastina v televizi. Počátkem 80. let z Československa emigroval a do vlasti se vrátil v roce 1994. Začal hrát klasický rokenrol s Petrem Kaplanem a jeho Mefistem. Zkusil i televizní režii a věnoval se internetové žurnalistice.