Europoslanec Jiří Pospíšil (TOP 09) vychvaluje spojení s ODS a KDU-ČSL pro sněmovní volby. Nebojí se ani případné vládní koalice s Piráty a hnutím STAN. Věří, že by takto široká koalice fungovala lépe než současný kabinet Andreje Babiše (ANO). Sám je přitom s Piráty pravidelně v konfliktu v rámci koalice na pražském magistrátu. Vyjádřil se také k tomu, jak vnímá dění kolem auditů střetu zájmů českého premiéra.
Nedávno jste v souvislosti s audity řekl, že se vláda chová jako advokátní kancelář Babiše. Je podle vás možné, aby se Babišův střet zájmů rozřešil do sněmovních voleb?
Podle mého bude snahou Andreje Babiše dělat vše pro to, aby se to do sněmovních voleb nevyřešilo. Nedávno jsme ostatně byli svědky toho, že i mluvčí státního zastupitelství připustil, že vyšetřování kauzy Čapí hnízdo se může protáhnout až do příštího roku. A jelikož dozorující státní zástupce Jaroslav Šaroch nemá pro vyšetřování stanovenou žádnou lhůtu, je tohle protahování dost pravděpodobné. Skoro si tak říkám, jak mají lidé věřit v nějakou spravedlnost, když po pěti letech, co se tahle kauza řeší, jsme se ničeho nedobrali.
Předpokládám, že máte radost z memoranda ODS, KDU-ČSL a TOP 09 o společné kandidatuře do Sněmovny. Věříte, že vše proběhne bez problémů? Nemáte obavu ze scénáře KDU-ČSL a STAN?
Je to rozhodně krok správným směrem. Už dlouho veřejně říkám, že platí: Kdo se v demokratické opozici nespojuje, pomáhá tím populistům a extremistům udržet se u vlády. Potvrdily to ostatně i výsledky posledních krajských voleb. Osobně mám zkušenost s budováním dvou předvolebních koalic. Stál jsem u vzniku Spojených sil pro Prahu i „spojenců“ pro evropské volby, takže vím, že dát dohromady společnou kandidátku složenou ze samostatných politických stran, není nikdy nic jednoduchého. Když je ale vůle, je i cesta.
Pokud by v příštích volbách uspěla zmíněná koalice a navíc také koalice Piráti a STAN, věříte, že by případná koalice těchto subjektů byla stabilní? Přeci jen by šlo o širokou koalici mnoha stran. Na pražské úrovni vidíme, že jste pravidelně na nože s Piráty.
Jasně, jak říkáte, taková koalice by sice měla pět členů, ale nebyla by programově a v přístupu k politice kompaktnější než současný vládní slepenec složený z komunistů, politické divize Agrofertu, radikálních okamurovců a normálních sociálních demokratů? Samozřejmě že by případná vládní koalice složená z pěti stran vyžadovala značné kompromisy, ale ty přece patří ke každé koalici. Proto se jejího potenciálního fungování nebojím. Zemi by jistě spravovala lépe než Andrej Babiš a jeho parta.
A ty neshody s Piráty?
Ale naše občasné neshody s Piráty na pražském magistrátu nejsou přece výsledkem toho, kolik je v koalici stran, nýbrž toho, že máme na pražské úrovni v programech docela velké rozdíly. My jsme pravicová strana, Piráti při řešení konkrétních otázek často spíše pokukují doleva. I proto si myslím, že spojení ODS–TOP–KDU bude kompaktnější, než kdybychom na celostátní úrovni kandidovali i s Piráty. Co mě ale mrzí, je, že se k našemu spojenectví na celostátní úrovní nakonec nepřipojili STAN. Spolupráce s nimi na pražské úrovni nám totiž funguje dobře a je škoda, že to nijak nezužitkujeme.
Dovedl byste si představit, že byste získal křeslo v budoucí vládě? Uvažoval byste o postu ministra spravedlnosti nebo třeba ministra kultury?
Je sice pravda, že s vedením ministerstva spravedlnosti mám pětileté zkušenosti, a myslím, že z té doby zůstala v justici řada fungujících projektů a zákonů, které se už měly šanci osvědčit, jako například nový občanský a trestní zákoník. Dalšímu resortu – kultuře – se věnuji v čele Musea Kampa takříkajíc v první linii, takže bych asi dokázal řešit problémy, které trápí současnou českou kulturu a které znám doslova z první ruky. O ministerské funkci jsem ale každopádně ani v jedné souvislosti nepřemýšlel. Snažím se teď plně věnovat své práci na magistrátu, v Evropském parlamentu a pro naše muzeum.
Nedávno jste s nepříjemným průběhem prodělal nemoc COVID-19. Jak to ovlivnilo váš pohled na celou pandemii?
Přiznám se, že jsem si ani před vlastním nakažením nemyslel, že jde o nějakou „chřipečku“, a měl jsem k této nemoci respekt. A ten se jenom potvrdil. Proto se nyní snažím lidem popsat svou osobní zkušenost – a to ne z toho důvodu, že mám nějakou potřebu se zviditelňovat, ale především proto, abych upozornil na to, že tato choroba může mít i drsný průběh – a nemusí vám být přes osmdesát.
Jak oceňujete činnost vašich kolegů, jako například primátora Zdeňka Hřiba nebo europoslance Tomáše Zdechovského, kteří pracují jako dobrovolníci v nemocnici? Zůstává podle vás primátorovi dostatek času na řízení města?
Je to jistě bohulibé, když někdo pracuje jako dobrovolník. Slyším kolem sebe sice názory, že by v době, kdy je Praha velmi silně zasažená epidemiologickou krizí, měl primátor všechny své síly napnout ke krizovému řízení města, ale těmto lidem odpovídám, že se každý musí rozhodnout sám, kde vidí v podobné situaci své místo.
Cítíte se již po měsíci od propuštění z nemocnice naprosto v pořádku?
Cítím se už mnohem lépe, ale ještě u mě doznívá pocovidová únava, která je s touto nemocí spojená. Každopádně ve středu jsem byl na odběru krve a nyní čekám na výsledky. A budu-li mít dost protilátek, chystám se jít darovat plazmu, abych alespoň takto symbolicky přispěl v boji proti koronaviru.