reklama

Pospíšil: Zemanův výrok o NATO je šílený. Jeho slova mají vlastizrádný charakter

Slova prezidenta Miloše Zemana o zbabělosti a selhání Severoatlantické aliance (NATO) jsou naprosto šílená a mají vlastizrádný charakter, řekl europoslanec za TOP 09 Jiří Pospíšil. Je přesvědčený, že má smysl být součástí mezinárodní kolektivní obrany. „Česká republika je malou zemí a sama o sobě by dlouhodobě nedokázala obstát, obzvlášť za současných hrozeb v podobě Ruska, Číny či islámských teroristů,“ řekl ve Zprávách Plus na CNN Prima NEWS.

reklama

Podle Zemana se naplnily jeho prognózy, ve kterých varoval před odchodem z Afghánistánu. V rozhovoru pro web Parlamentní listy označil odchod ze země za zbabělost a dramatické selhání NATO. „Podle mého názoru odchodem z Afghánistánu Američané ztratili prestiž světového lídra a samo NATO teď vyvolává pochybnosti o oprávněnosti své existence,“ konstatovala hlava státu.

„Jestliže zde NATO selhalo, mělo by to vést i k přehodnocení našich obranných výdajů a k většímu důrazu na obranu národní,“ poznamenal Zeman s tím, že investování do vojenské aliance je „tak trochu vyhazováním peněz“.

Třebaže europoslanec Jiří Pospíšil souhlasí s tím, že odchod z Afghánistánu byla chyba, Zemanovo vyjádření ohledně NATO tvrdě zkritizoval. „To, co prezident Zeman říká, považuji za naprosto šílenou věc – a má to pro mě vlastizrádný charakter. Potřebujeme být součástí svobodného demokratického světa, který společně musí bránit naše hodnoty. Sami jsme v zásadě bohužel relativně malá země,“ vyjádřil svůj postoj na CNN Prima NEWS.

Za sebe je přesvědčený, že kolektivní obrana západního světa – tedy evropských demokracií, Spojených států a dalších spojenců – je jediná šance, jak mohou malé země jako ČR přežít v dnešním globálním světě.

Strašný průs*r, rozohnil se Pospíšil

„Máme tu putinovské Rusko, islámský svět, komunistickou Čínu. Sami o sobě při velikosti deseti milionů obyvatel nejsme schopni dlouhodobě obstát,“ pokračoval Pospíšil ve Zprávách Plus.

Zopakoval, že odchod z Afghánistánu považuje za chybu, nikoliv přítomnost mezinárodních sil. Ačkoliv samotná mise nemohla objektivně vést k vítězství a definitivní porážce Tálibánu, byla podle něj důležitá tím, jak dokázala radikální hnutí držet na uzdě.

„Bohužel se z té země může stát jedna velká základna pro islámský mezinárodní terorismus. A to je podle mě strašný průs*r,“ doplnil rozčileně k aktuálnímu dění.

Díky přítomnosti Američanů a sil NATO v Afghánistánu měl Tálibán aspoň „méně času“ realizovat útoky v západním světě. Pakliže se charakter hnutí opravdu nezměnil, jak nyní hlásá, hrozí, že se do země vrátí teroristické organizace jako al-Káida, která tam bude připravovat své vojáky.

Tagy:

Hlavní zprávy

Jak obejít Tečku při nákupu vstupenky na koncert? Jde to velmi snadno, tvrdí expert
Koronavirus

Jak obejít Tečku při nákupu vstupenky na koncert? Jde to velmi snadno, tvrdí expert

Lidé stále hledají nové způsoby, jak obcházet vládní nařízení proti šíření nemoci COVID-19. Dokazují to sami pořadatelé hromadných akcí, kteří přiznávají, že lidé hledají sofistikované způsoby, jak se prokázání bezinfekčnosti vyhnout. Někteří z pořadatelů aktuálně využívají možnosti propojení aplikace Tečka při nákupu vstupenky, lidé však našli snadný způsob, jak nový systém obejít.

Kroužkování může pořádně zamíchat s výsledky voleb. Jsou na to koalice připravené?

Kroužkování, neboli udělování preferenčních hlasů konkrétním stranickým kandidátům, může letos víc než kdy jindy rozhodnout, jak volby dopadnou. Preferenční hlasy mohou zamíchat hlavně pořadím na kandidátkách stran, které jsou součástí koalic. Úspěšné vykroužkování kandidáta jedné strany totiž může o sněmovní křeslo připravit člena jiné koaliční strany.

Babiš, Fiala i Rakušan. Osm politických lídrů se utká v superdebatě Česko hledá premiéra

Necelé dva týdny před sněmovními volbami se na CNN Prima NEWS uskuteční velká superdebata s lídry nejsilnějších českých stran či koalic. Nebudou tak chybět premiér Andrej Babiš (ANO), Petr Fiala (koalice Spolu) nebo Vít Rakušan (koalice Piráti a Starostové). Sledujte v neděli 26. září od 20:00 první díl speciálního vysílání s názvem Česko hledá premiéra.

Jste fašisti, vypadněte. Na Cínovci se střetli bývalí pohraničníci s potomky zastřelených

Členové Klubu českého pohraničí, který vesměs sdružuje bývalé příslušníky pohraniční stráže, si na sobotní poledne naplánovali kontroverzní akci. V krušnohorském Cínovci odhalovali sochu vojáka se psem, která má uctít památku padlým ochráncům státních hranic. Vedle bývalých pohraničníků ovšem na místo dorazila také početná skupina jejich odpůrců. Konflikt visel ve vzduchu.

Obušky, pepřáky, zaklekávání. Policisté v Austrálii drsně trestají porušování lockdownu

Austrálie se potýká s třetí vlnou pandemie koronaviru. Denně nyní přibývá kolem 1 600 nových případů. Země nařídila tvrdý lockdown a policie striktně vyžaduje dodržování opatření. Leckdy velmi brutálním způsobem. Na sociálních sítích se šíří mnoho videí, na kterých policisté srážejí lidi k zemi, zaklekávají je nebo je drží pod krkem.

reklama

Domácí zpravodajství

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

reklama