reklama

Třikrát zaklepali na dveře. Napočtvrté tálibánci ubili ženu za to, že jim neuvařila

Zatímco hnutí Tálibán mluví v Kábulu o poklidném převzetí moci, z odlehlejších částí Afghánistánu se objevují četná svědectví o násilnostech i vraždách žen, které se odehrály v posledních dnech či týdnech. Tragickému osudu neunikla například Nadžíja ze severní provincie Fárjáb – tu údajně ozbrojenci ubili k smrti za to, že jim odmítla uvařit jídlo, zmiňuje televizní stanice CNN.

reklama

Žena s pseudonymem Nadžíja byla doma společně se třemi svými malými syny a dcerou v malé vesnici na severu Afghánistánu. V polovině července jí tři dny po sobě zaklepali na dveře bojovníci Tálibánu a požadovali, aby uvařila jídlo pro asi 15 osob.

„Matka jim řekla, že je chudá, jak jim tedy může uvařit? Začali ji bít. Zhroutila se a oni ji mlátili svými AK-47,“ popsala její pětadvacetiletá dcera, která v reportáži vystupuje jako Maníza. Na Tálibánce prý křičela, aby přestali, což na malou chvíli učinili.

Během okamžiku ale hodili granát do vedlejší místnosti, založili požár a utekli. Matka čtyř dětí na následky brutálního bití zemřela. Tálibán popřel, že by na její smrti měl jakýkoliv podíl, jeho slova ale vyvracejí jak svědci, tak místní úředníci, kteří potvrdili smrt 45leté ženy.

Nadžíin případ podle CNN není ojedinělý. Tálibán po bleskovém obsazení Afghánistánu mluví o mírovém převzetí moci – sám prý nestojí o násilnosti. Ve zbytku země podle mnohých svědectví není situace ani zdaleka tak poklidná jako třeba v Kábulu, který je na očích mezinárodního společenství.

Obzvlášť afghánské ženy čeká nepříliš veselé období. Posledních 20 let se mohly těšit z určité úrovně zrovnoprávnění, mohly pracovat i studovat. Nyní o takové možnosti nejspíše přijdou. Mnohé z nich si ani nestihly koupit burky, aby vyhověly pravidlům Tálibánu. Když se hnutí naposledy dostalo k moci, zavřelo dívčí školy a zakázalo ženám pracovat.

Tálibánským slibům Afghánky nevěří

I na základě dosavadních zkušeností proto Afghánky příliš nevěří na „inkluzivní islámskou vládu“, kterou Tálibán v posledních dnech slíbil zavést. Mluvčí hnutí Súhajl Šahín v pondělí řekl, že školy nadále zůstanou otevřené jak studentkám, tak učitelkám. Ženám se tak trošku ulevilo, není ovšem jasné, jak dlouho bude tento slib – či jakýkoliv jiný – Tálibán nakonec dodržovat.

Paštana Durrániová, aktivistka a zakladatelka neziskové organizace Learn, která se zaměřuje na vzdělávání a práva žen, uvedla, že jí už došly slzy. „Pád Afghánistánu oplakávám delší dobu. Cítím se beznadějně, plakala jsem tolik, že mi v očích nezbyly už žádné slzy smutku,“ svěřila se stanici CNN.

Ačkoliv Tálibán zmínil, že nezakáže vzdělávání dívek, nedefinoval, co tím přesně myslí. Podle Durráníové by to mohlo znamenat, že v budoucnu povolí jen studium islámu. Dodala, že jí chodí textové zprávy od žen i mužů, podle kterých byly roky jejich studia „k ničemu“.

Ženy po celé zemi žijí ve strachu, co přinesou další týdny. Především ty, které bydlí v odlehlejších oblastech, se bojí, že k nim jednoho dne zavítá podobná návštěva jako v případě Nadžíji. Její dcera se od incidentu nevrátila domů, ze svého nového útočiště nevychází ven. „Tálibán nepustí na ulici žádnou ženu bez mužského doprovodu. Je to trest, ne islám. Není správné, aby trestali ženy,“ řekla na závěr reportáže.

Tagy:

Hlavní zprávy

PŘEHLEDNĚ: Tisíce nežádoucích účinků po očkování. Na co si Češi nejčastěji stěžují?
Koronavirus

PŘEHLEDNĚ: Tisíce nežádoucích účinků po očkování. Na co si Češi nejčastěji stěžují?

Za poslední dva týdny přibylo v Česku jediné podezření na úmrtí v souvislosti s očkováním proti nemoci COVID-19, celková bilance tak stoupla na 113. Od poslední aktualizace Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) nahlásilo podezření na nežádoucích účinky po vakcinaci dalších 143 lidí. Jejich počet tak od začátku očkování v Česku stoupl na 8 304. Co patří mezi nejčastěji hlášené zdravotní komplikace?

Komentátor: Piráty si Babiš vybral cíleně, Spolu nechává být. Kampaně voliče nepřesvědčí
Volby 2021

Komentátor: Piráty si Babiš vybral cíleně, Spolu nechává být. Kampaně voliče nepřesvědčí

Volební kampaně jedou na plné obrátky, podle politického komentátora Petra Koláře však už názory voličů nijak výrazně neovlivní. Pokud v příštím týdnu nezačne mohutná vlna pandemie, preference stran a koalic nic nezmění. „Důležité například bylo, že si Babiš Piráty vybral za svůj hlavní cíl. Naopak koalici Spolu nechává zatím na pokoji. Možná spoléhá na budoucí koaliční spolupráci,“ uvedl redaktor MF DNES k preferencím v pořadu Nový den.

Jdou se lovit Vietnamci. Cílí na ně i Babiš, k urnám se jim ale nechce či nemohou volit

Politici se vydali na lov voličů ve vietnamských komunitách. Premiér Andrej Babiš (ANO) se objevil v pražské tržnici Sapa, kde se nechal ostříhat. Uskupení Trikolóry, Svobodných a Soukromníků (TSS) zase vsadilo na billboard ve vietnamštině. Zástupci komunity nevidí v návštěvě předsedy vlády problém – berou ho jako reklamu pro své podniky. Vietnamci oslovení redakcí CNN Prima NEWS ale dodávají, že ho volit nebudou – někteří zmiňují jako důvod EET, jiní se o politiku nezajímají a někteří ani nemají volební právo.

Babiš, Fiala i Rakušan. Osm politických lídrů se utká v superdebatě Česko hledá premiéra

Necelé dva týdny před sněmovními volbami se na CNN Prima NEWS uskuteční velká superdebata s lídry nejsilnějších český stran či koalic. Nebudou tak chybět premiér Andrej Babiš (ANO), Petr Fiala (koalice Spolu) nebo Vít Rakušan (koalice Piráti a Starostové). Sledujte v neděli 26. září od 20:00 první díl speciálního vysílání s názvem Česko hledá premiéra.

Reportáž: Komu dá hlas 300 tisíc Romů? Někdo komunistům, ale většina nikomu

Kolik žije v Česku Romů a jakou cenu mají pro politiky jejich volební hlasy? „Jsou nás tady tři miliony,“ tvrdí 59letý Peter Šarišský z ostravské vyloučené lokality v oblasti Jílové ulice. Trochu přehnaný odhad, podle české vlády jde o necelých 300 tisíc lidí. I to je ale zajímavé číslo pro strany a hnutí. „Žádnou romskou stranu nemáme, tak to dám asi komunistům,“ říká Šarišský. A co další Romové?

reklama

Domácí zpravodajství

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

reklama