Postřehy po Kanadě: Vítejte v trpké realitě. K facce vedly fauly hvězd i absence plánu B

Čeští hokejisté se na mistrovství světa místo slavného finále dočkali semifinálové facky od Kanady, prohráli drsným rozdílem 1:6. Redakce CNN Prima NEWS vybrala z duelu, který poslal českou reprezentaci do bitvy o bronz, pět klíčových postřehů.

Nedisciplinovanost hvězd

Jeho umění a drajv rozhodly na mistrovství světa několik utkání českého týmu, v semifinále ale David Pastrňák svým spoluhráčům spíše citelně uškodil. Jen co se ve druhé třetině tak tak stačil vyhnout nevybíravému nájezdu Pierra-Luca Duboise, rozhodl se Kanaďanovi pomstít.

Špatný nápad. Stará hokejová pravda zní, že oplácení je vždycky vidět víc; potvrdilo se to i v Pastrňákově případě. Rozhodčí českou osmaosmdesátku nemilosrdně potrestali a Kanaďané v přesilové hře takřka okamžitě dali na 2:1.

Zápas se zlomil úplně jinam, než se prve zdálo.

Nebylo to přitom všechno. V klíčové pasáži utkání zanedlouho spáchal naprosto zbytečný faul i kanonýrův zkušenější parťák David Krejčí. Z frustrace, v útočném pásmu, když byl už puk jinde. I tuhle početní výhodu soupeř využil, třetina plná hrůzy a české nedisciplinovanosti jej nasměrovala k finále.

Je jedno, že Pastrňák i Krejčí měli důvod k tomu být naštvaní. Že sudí mohli za předchozí zákrok potrestat i soupeře. Česká esa se jednoduše měla ovládnout. Byť z gauče se to radí…

Není plán B

Stokrát se to omílalo, stokrát to znělo jako pádné varování: „Pozor na to. Až potkáme silnějšího soupeře, s jedinou údernou lajnou to budeme mít zatraceně těžké. Pokud si ji protivník pohlídá, podle vývoje šampionátu nemáme další ofenzivní alternativu.“

Sobotní odpoledne to bohužel pouze potvrdilo.

Český tým dal v semifinále jedinou branku, padla po osvědčené spolupráci na trase Roman Červenka, David Krejčí. Jelikož další trefu elitní komando kouče Kariho Jalonena nepřidalo, dopadlo to zle; podle očekávání totiž neměl první lajnu kdo zastoupit.

Faktor Vrána

Většinu šampionátu se zdálo, jako kdyby se tým dohodnul na kolektivním hájení svého očekávaného střelce Jakuba Vrány. Góly se mu vyhýbaly celý turnaj, kupil řadu chyb. Kouč Jalonen však dokola ujišťoval, že je s útočníkem klubu Detroit Red Wings spokojen, protože odvede spoustu černé práce. Že je svým spoluhráčům platný jinak.

Ne. Po semifinále je na místě konstatovat, že Vrána navzdory všemu svému talentu a úspěchům v NHL v klíčové chvíli selhal.

Vždyť Jalonen jej určitě nebral kvůli černé práci. Spíš kvůli okamžikům, jako byla sobotní 36. minuta. Někdy během ní za stavu 1:4 nastala vteřina, která mohla zcela překlopit dosavadní Vránův přínos na mistrovství. Vteřina vykoupení. Vteřina, o níž by se třeba ještě dlouho mluvilo, protože mohla přinést Čechům naději přiblížit se k vyrovnání.

Jenže hojně kritizovaný útočník při nájezdu na brankáře Chrise Driedgera pověst kanonýra nepotvrdil. A nemá cenu si dál něco nalhávat: Pro tyhle góly do Finska jel. Pro góly, které však bohužel nepadly.

Nedůraznost před brankou

Bavíme se o disciplíně, která patří k tradičnímu rodinnému stříbru kanadského hokeje. A mužstvo zpoza oceánu ji opět osvědčilo, vydolovalo z ní přinejmenším dva góly Adama Lowryho a Kenta Johnsona; důraz kolem branky vlastně vedl i k vyrovnání na 1:1.

Jalonenova parta poskytla protivníkovi v blízkosti brankáře Karla Vejmelky až příliš mnoho prostoru, to se jí vymstilo. Češi byli oproti tomu před Driedgerem bráněni velmi důsledně, z bezprostřední blízkosti brankoviště neměli nárok udeřit.

V první třetině se takto neprosadil Filip Hronek, ve druhé třeba Pastrňák. Proklestit se přes džungli kanadských hokejek prostě nebylo možné. Škoda, že na druhé straně to nezřídka vypadalo spíš na osiřelý palouk, který návštěvníky zve na bezproblémovou procházku.

Potvrzení trendu

Semifinálový výsledek je až příliš krutý, za určitých (ne zcela bláznivých) okolností to mohlo v sobotu klidně skončit vítězstvím. Neberme ho ale jako náhodu.

Češi už deset let čekají na medaili ze světového šampionátu, je to hodně bolavá křeč. Letos přijeli do Finska s mužstvem, jemuž věřili a které si po čtvrtfinálovém přemožení Německa myslelo na velké věci.

Jenže jakmile se mu to proti Kanadě začalo sypat, nenašlo vnitřní sílu odrazit se ze dna. Zatímco Kanaďané nemají se sebevědomím zásluhou svého sportovního DNA i neustálých turnajových úspěchů problém, do českých myslí se ve věku výsledkového úhoru začalo vkrádat: Takže to nevyjde ani tentokrát? A výběr z vlasti Jaromíra Jágra se místo houževnatého odporu zlomil.

Po bolavé víkendové facce je na místě čelit realitě. Třem konkrétním výsledkům.

Česko–Švédsko 3:5.

Česko–Finsko 0:3.

Česko–Kanada 1:6.

Pokud pomineme hubené vymodlené přemožení USA, s tradičními obry Pastrňák a spol. zklamali. Tečka. Prohra v semifinále nebyla žádná rána osudu, spíš potvrzení trendu.

Tagy:

Hlavní zprávy

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
23:43

Rusové ostřelovali oblast Sumy, odpálili neřízené střely z vrtulníků

23:29

Zelenskyj varoval osoby, které se podílejí na odpalování raket na Ukrajinu

23:01

Rusko střílelo na Zelenodolsk z několika raketometů

22:34

Vedoucí představitelé zemí G7 vtipkovali o Putinovi

Expert k tragické nehodě Audi R8 v Jičíně: Agresivní mistři světa. Chápou jen tvrdé tresty

V Česku neumíme trestat agresivní řidiče, kteří se chovají skutečně nebezpečně. Jsou přesvědčení, že jsou mistry světa, vědomě tím ale ohrožují ostatní účastníky silničního provozu, řekl redakci CNN Prima NEWS dopravní expert Roman Budský z platformy VIZE 0. Komentoval tak tragickou nehodu v Jičíně, při které přišel o život řidič Audi R8. Dopravní odborník Jiří Žák podotkl, že se mnoho řidičů v krizových situacích až příliš spoléhá na elektronické systémy v autech. „Fyzikální zákony jsou ale neúprosné. Někdy to skončí dobře, někdy tragicky,“ dodal.

OpenText propojuje svoje služby s Google Cloud, aby firmám poskytl větší komfort

Spravovat a řídit firemní dokumenty a další informace je stále složitější. Přicházejí z mnoha zdrojů, digitalizované i papírové, e-maily, datovými schránkami, komunikačními aplikacemi, klasickou poštou… Bez interního systému na oběh, zpracování, schvalování a archivaci dokumentů se dnes už žádná organizace neobejde. Regionální viceprezidentka společnosti OpenText pro Evropu Sandra Tiskens vysvětluje, proč je dobré vsadit na globální řešení, které se dokáže přizpůsobit lokálním specifikům v České republice.

Bohatnou na inflaci, tak ať platí. Vládní strany si brousí zuby na energetické firmy

Čtyři koaliční strany připouštějí zavedení speciální daně pro energetické firmy, které vyrábějí elektřinu z uhlí a jádra. Piráti a hnutí STAN by měli návrh předložit na příštím jednání koaliční rady. TOP 09 a lidovci se chtějí bavit o podobě daně. Spíše skeptická je zatím pouze nejsilnější vládní strana ODS. Vyplývá to z vyjádření představitelů jednotlivých stran pro Českou televizi (ČT). Speciální daň z příjmů by byla ve výši 25 %.

Žijeme v nejhorší době od 2. světové války, říká Kovářová. Vondráček: Vláda nás dorazila

Musíme vymezit, v jaké době žijeme. Je to nejhorší doba od druhé světové války, řekla v Partii Terezie Tománkové místopředsedkyně STAN Věra Kovářová na konto obrovské inflace a problémů s energiemi. Podle Radka Vondráčka z opozičního hnutí ANO ale bylo hůře v době po roce 1968. „Jsme teď v šoku a vláda nás dorazila,“ zkritizoval ve vysílání CNN Prima NEWS kroky pětikoaličního kabinetu.

Češi pracují na videohrách pro nevidomé. V pořadu CNN Prima Gaming ukážeme, jak fungují

Videohry pro nevidomé jsou spíše vzácností. Česká herní pokladnice se ale může chlubit hned dvěma tituly, které myslí i na hráče s hendikepem. V pořadu CNN Prima Gaming tuzemští autoři mimo jiné vysvětlí, jak tyto konkrétní hry fungují v praxi a proč se pustili do jejich tvorby. Herní pořad můžete sledovat každou sobotu ve 22:20 na stanici CNN Prima NEWS i na webových stránkách cnnprima.cz.

Hrozivý omyl šoféra autobusu. Po nárazu do mostu na Hané je jeho kabina na šrot

Zájezdový autobus z Litvy, ve kterém cestovalo 44 lidí, v neděli havaroval na Vyškovsku. Jeho řidič narazil v Ivanovicích na Hané do mostní konstrukce, po které vede železniční trať spojující Přerov s Brnem. Podle Správy železnic by neměl být most nijak staticky narušený, i přesto po něm vlaky jezdí sníženou rychlostí. Při hrozivě vypadající nehodě se naštěstí nikdo nezranil.

Bizarní video z bojiště: Ruský voják vykonával potřebu. Zaútočil na něj dron Ukrajinců

Po sociálních sítích kolují další záběry z bojů na Ukrajině. Na jednom z nich je vidět ruský voják, který v neobydlené oblasti zřejmě vykonával potřebu. Během toho na něj ale bezpilotní letoun ovládaný ukrajinskou armádou svrhnul výbušninu. Exploze byla tak silná, že okupant doslova ztratil půdu pod nohama. Autentičnost záběrů není možné v průběhu válečného konfliktu nezávisle ověřit.

Domácí zpravodajství

Tváří v tvář smrti: Češi na Ukrajině čelí ruské palbě. Chybí výbava pro noční boj, vzkazují

Dunění dělostřelecké palby i útoky pod rouškou tmy. Čeští bojovníci na východě Ukrajiny urputně brání strategické pozice a zároveň čelí obrovskému tlaku ze strany ruských vojsk. Jsou ve výrazné nevýhodě – čím dál častěji musí čelit útokům i v noci, chybí jim ale vybavení pro vidění ve tmě. Redakci CNN Prima NEWS skrze humanitární organizaci Mise Ukrajina prozradili, že nejvíce postrádají termovize a noktovizory.

I s rakovinou porodila krásnou holčičku, teď přišla další rána. Jana přesto bojuje dál

Před pěti lety se nastávající mamince Janě Faltýnkové změnil život. V pátém měsíci těhotenství si totiž v levém třísle nahmatala bouli. Lékaři jí poté oznámili děsivou zprávu – rakovina tkáně ve II. stadiu. Faltýnková se přesto nevzdala a zákeřnou nemoc úspěšně porazila. Po pěti letech náročné léčby se jí podařilo znovu otěhotnět, bohužel však musela podstoupit interrupci. Mladá maminka se přesto nevzdává a na svět nahlíží pozitivně.