Kvůli loňské otravě řeky Bečvy zahájila policie trestní stíhání. Obvinění sdělil vyšetřovatel jedné fyzické a jedné právnické osobě z oblasti Rožnova pod Radhoštěm na Vsetínsku. Podle policie jde v případu o spáchání dvou trestných činů. Policie to uvedla na svém Twitteru. Fyzické osobě hrozí až pětiletý trest odnětí svobody, právnické osobě zákaz činnosti a peněžitý trest, informoval bez dalších podrobností policejní mluvčí Petr Jaroš.
„Policejní vyšetřovatel zahájil trestní stíhání ve věci ekologické havárie na řece Bečvě. Na základě shromážděných důkazů bylo v pátek sděleno obvinění jedné fyzické a jedné právnické osobě z Rožnovska. Z hlediska skutkové podstaty jde o spáchání dvou trestných činů, a to poškození a ohrožení životního prostředí a neoprávněné nakládání s chráněnými volně žijícími živočichy a planě rostoucími rostlinami,“ uvedla policie na Twitteru. Koho konkrétně policie obvinila, neuvedla.
2/2 Z hlediska skutkové podstaty jde o spáchání dvou trestných činů, a to Poškození a ohrožení životního prostředí a Neoprávněné nakládání s chráněnými volně žijícími živočichy a planě rostoucími rostlinami. #policiezlk
— Policie ČR (@PolicieCZ) June 28, 2021
Web iDNES.cz v květnu napsal, že posudek, který si policie nechala v případu zpracovat, podezřívá z otravy řeky kyanidy firmu Energoaqua z Rožnova pod Radhoštěm. Její ředitel Oldřich Havelka to následně opakovaně odmítl. Nyní už reagoval vyhýbavěji. „Nemůžu to nyní ani potvrdit, ani vyloučit,“ řekl ČTK.
Firma spravuje tovární areál bývalé rožnovské Tesly, nyní v něm podniká asi 55 firem. Energoaqua zajišťuje v areálu i čištění odpadních vod, odcházejí z něj kanálem, který ústí ve Valašském Meziříčí do Bečvy.
Závažnou ekologickou havárii způsobily podle České inspekce životního prostředí kyanidy. Katastrofa zasáhla Bečvu v úseku od Valašského Meziříčí na Vsetínsku až po Přerov. Jedovaté látky do vody unikly loni 20. září, podle odborníků poškodily celý vodní biotop a podmínky pro všechny na vodu vázané organismy asi na 40 kilometrech toku. Do kafilerie odvezli rybáři přes 40 tun ryb.
Viník otravy se hledá už 9 měsíců a vyšetřování má podle kritiků řadu nesrovnalostí. Mezi podezřelými se zpočátku ocitla i chemička Deza ze svěřenského fondu premiéra Andreje Babiše (ANO). Firma ale tuto možnost razantně odmítla.