Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) obvinili v případu souvisejícím s kauzou Dozimetr pět lidí. Novinářům to potvrdil státní zástupce Adam Borgula. Kvůli hospodaření Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) viní kriminalisté skupinu z trestných činů podplacení, přijetí úplatku, zjednání výhody při zadání veřejné zakázky a legalizace výnosů z trestné činnosti.
„Potvrzuji, že Národní centrála proti organizovanému zločinu SKPV zahájila na základě mého pokynu trestní stíhání pěti osob. Vyšetřovaná trestná činnost souvisí s hospodařením Všeobecné zdravotní pojišťovny. Další informace není možné k věci poskytnout,“ uvedl Borgula.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: KOMENTÁŘ: Polčákův návrat do STAN? Nulová sebereflexe a nepřímá snaha o popravu hnutí
Weby Seznam Zprávy a Deník N minulý týden uvedly, že je mezi stíhanými i bývalý poslanec ODS Marek Šnajdr. Podle jeho právního zástupce Lukáše Trojana se obvinění někdejšího politika opírá o tvrzení spolupracujícího obviněného, podnikatele Pavla Dovhomilji, stejně jako bylo jeho stíhání v kauze manipulace nemocničních zakázek založeno na výpovědi podnikatele Tomáše Horáčka.
„Klient si klade otázku, zda jde o náhodu, či zda pan Dovhomilja a pan Horáček svůj postup vůči klientovi vzájemně nekoordinují. Klient je přesvědčen, že vyšetřování přinese odpovědi i na tuto otázku,“ uvedl Trojan s tím, že Šnajdr obvinění odmítá.
Deník N uvedl, že dalšími stíhanými jsou vedle Šnajdra bývalý náměstek VZP pro informatiku Tomáš Knížek, někdejší ředitel technické podpory VZP Josef Listík a Dovhomilja. Jak už bylo zmíněno, poslední jmenovaný od poloviny loňského roku spolupracuje s policií.
Hlavní větev kauzy Dozimetr se týká ovlivňování zakázek v pražském dopravním podniku (DPP). V kauze bylo ještě před novou sérií obvinění stíháno více než deset lidí v čele s podnikatelem Michalem Redlem a exnáměstkem primátora Petrem Hlubučkem (dříve STAN).
Policisté tvrdí, že organizovaná skupina systematicky obsadila klíčové pozice v pražském dopravním podniku tak, aby dosazení spřátelení manažeři mohli ovlivňovat výběrová řízení. Jejich cílem bylo získat od vítězných firem úplatky.