KOMENTÁŘ: Polčákův návrat do STAN? Nulová sebereflexe a nepřímá snaha o popravu hnutí

Europoslanec Stanislav Polčák obnovil po osmi měsících své členství v hnutí STAN. To pozastavil loni v červnu kvůli známosti s Michalem Redlem – kontroverzním podnikatelem obviněným v kauze Dozimetr. I když Polčák (alespoň podle svého vyjádření) doložil, že s korupcí na pražském magistrátu nemá nic společného, pachuť v ústech ohledně jeho minulosti zůstává. Polčákův návrat hodně vypovídá o jeho sebereflexi, Starostům může jenom uškodit.

„Členství v hnutí STAN mi bylo řádně obnoveno poté, co jsem si ho loni v létě sám pozastavil,“ uvedl Polčák na Twitteru s tím, že jeho žádost posuzoval rozhodcovský a smírčí výbor STAN, jehož předsedou je současný ministr školství Vladimír Balaš. Polčák o svém záměru již na začátku roku informoval krajskou organizaci STAN v Praze.

„V minulých měsících jsem se soustředil na podání výpovědi a jasné doložení, že s celou kauzou kolem Prahy a dopravního podniku nemám nic společného. To se jasně ukázalo. Nejsem podle policie ani podezřelý, natož obviněný. Mé spojení s kauzou jsem vnímal jako mediální konstrukt,“ dodal Polčák s tím, že celou věc považuje za uzavřenou.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: „Nesvéprávný podnikatel“ a známý Gazdíka, Polčáka i gangstera Krejčíře. Kdo je Redl?

Europoslanec a někdejší místopředseda STAN zřejmě spoléhá na to, že lidé mají krátkou paměť. Nejde ani tak o prokazování neviny v kauze Dozimetr, ale spíš o Polčákovu míru sebereflexe a o politickou kulturu, kterou strany vládní pětikoalice tolik prosazují.

Redl? Pravá ruka Krejčíře

Hlavním problémem Polčáka je jeho dlouhodobý kontakt s Redlem, o němž například podle bývalého policejního detektiva protikorupční policie Karla Tichého musel nejpozději v roce 2017 moc dobře vědět, co je zač. Tichý je přesvědčen, že „Mišák“ (jak se Redlovi přezdívá) byl v minulosti pravou rukou nechvalně známého gangstera Radovana Krejčíře a vykonavatelem konkrétní trestné činnosti.

Redl se podle vyšetřovatelů spolu s Krejčířem už před dvaceti lety podílel na tunelování České spořitelny i na půlmiliardovém daňovém úniku v takzvané kauze M5. V obou případech byl obviněn. Měl i vypovídat jako svědek. Soudu se ale nakonec vyhnul kvůli údajné duševní chorobě.

Když se v roce 2017 objevily zprávy, že Polčák odeslal Redlovi e-mail se žádostí o doporučení k nominacím na důležitá místa v pražských firmách a na magistrátu, Tichý tehdy nemohl věřit svým očím – vyrazil proto varovat tehdejšího šéfa STAN Petra Gazdíka přímo do Sněmovny.

„Říkal jsem mu, zda se nezbláznili. Jestli ví, kdo je Redl. Pan Gazdík odvětil, že prý ne. Tak jsem mu to jako trouba vysvětloval. On mi na to říkal, že on nic, že všechno pan Polčák. Ale že udělají (Starostové, pozn. red.) opatření, aby se dalšímu kontaktu s Redlem zabránilo,“ řekl Tichý před časem ve vysílání CNN Prima NEWS.

Taktika pštrosí hlavy v písku

Mailová kauza tehdy stála Polčáka kandidaturu do předsednictva STAN. Přesto na místopředsedu hnutí úspěšně kandidoval o čtyři roky později. Co je ale nejhorší, Polčák ani Gazdík kontakty s Redlem neukončili. Když v červnu minulého roku vyplula na povrch kauza Dozimetr, Gazdík krátce na to rezignoval na funkci ministra školství a Polčák své členství v hnutí pozastavil.

Je však otázkou, zda Polčákova taktika neustálého schovávání pštrosí hlavy do písku (čtěte: „Teď o mně zase pár měsíců neuslyšíte, abych se pak mohl vrátit a dělat, že se vůbec nic nestalo.“) prospívá hnutí STAN, které sám spoluzakládal.

Někdo by řekl, že těch škraloupů je už možná přespříliš. Vzpomeňme například na loňský březen, kdy se podle médií ukázalo, že si Polčák chtěl vedle politických bodů připsat na svůj účet i 7,7 milionu korun za zastupování obcí v kauze Vrbětice.

Polčákova politická reflexe za poslední roky se dá s nadsázkou shrnout do tří bodů:

  1. udělat ze sebe oběť
  2. odejít z funkce
  3. vrátit se do funkce

Občas se zdá, že Polčák či Gazdík, který se naposledy veřejnosti připomněl kumulací poslance a ředitele gymnázia, chtějí své milované dítě, tedy hnutí STAN, doslova popravit a zadupat do země, na rozdíl od případů – Václav Klaus a ODS či Miloš Zeman a ČSSD – zřejmě zatím nechtěně.

Bude zajímavé sledovat, zda Vít Rakušan a spol. zabrání Polčákovi v jeho destruktivním chování. Jak známo, vysvědčení politikům nakonec vždy udělují lidé ve volbách. Své první závěry může STAN vyvodit z voleb do Evropského parlamentu, které se uskuteční už příští rok.

Tagy: