Prázdné potravinové banky
Rychle přibývá Čechů závislých na pomoci potravinových bank. Z jejich skladů po celé republice ale bleskově mizí zásoby, někde jsou regály už úplně prázdné – chybí například olej, cukr, mléko a jiné základní potraviny. Přitom další velká potravinová sbírka je v plánu až za měsíc.
Potravinové banky jsou pod velkým tlakem. Na Vysočině při tomto tempu vydrží zásoby sotva na 14 dní. „Nemáme mouku, rýži, konzervy. Chybí nám všechny základní potraviny jako olej či cukr. To jsou věci, které jsou nedostatkové a které už nejsou,“ uvedla vedoucí Potravinové banky pro Vysočinu Eva Šilhanová.
Rychle přibývá Čechů závislých na pomoci potravinových bank. Zdroj: CNN Prima NEWS
Rychle přibývá Čechů závislých na pomoci potravinových bank. Zdroj: CNN Prima NEWS
Rychle přibývá Čechů závislých na pomoci potravinových bank. Zdroj: CNN Prima NEWS
Rychle přibývá Čechů závislých na pomoci potravinových bank. Zdroj: CNN Prima NEWS
Pro první paletu si v neděli ráno přijela pelhřimovská charita. Počet lidí v nouzi stále stoupá. Jenom sociální pracovnice mají na starosti skoro 250 klientů – a to je o 50 procent více než v předchozích letech. „Právě v souvislosti s tím, že mají vysoké náklady a nízké příjmy, se setkáváme s klienty, kteří k nám chodí. Dříve nechodili, teď ale přišli. Potřebují pomoc,“ uvedla sociální pracovnice Charity Pehlřimov Monika Harudová.
Chudé čtenářské Vánoce. Knihy zdražují. Papíru je nedostatek, ceny energií rostou
Vášniví čtenáři budou muset sáhnout hlouběji do kapsy. Kvůli problémům na trhu s papírem a rostoucím cenám energií musí totiž nakladatelé během letošních vánočních svátků zdražovat knihy. Jejich zákazníky navíc drtí inflace, proto si mnozí možná dvakrát rozmyslí, zda nakonec nesáhnou po jiném dárku pod stromeček. Některé knihy zdražily i o 100 korun, jiné vyjdou v nižších nákladech, protože tiskárnám chybí dostatek papíru.
Humanitární pracovnice Jana Čechová dodala, že jsou hlavně rádi, když si klienti mohou uvařit. „Zejména se jedná o rýži, těstoviny, polévky a další trvanlivé produkty,“ sdělila. Lidí, kteří jsou v těžké životní situaci spojené s energetickou a ekonomickou krizí, stále přibývá. A přesto, že se zásoby potravinových bank ztenčují, nemusí se jednat o konec nadějí.
Kdo má na pomoc nárok?
Už 12. listopadu se chystá další potravinová sbírka. „V situaci, která nyní nastala, se každé kilo počítá a každé kilo pomůže. Určitě nevybereme rekordní množství potravin, ale doufáme, že díky sbírce vystačíme aspoň do jara,“ podotkla Veronika Láchová, ředitelka České federace potravinových bank.
Ale pozor, dojít si do potravinové banky pro pomoc nemůže každý. Pro posouzení situace by lidé v nouzi měli nejprve zajít na městský či obecní úřad nebo do neziskové organizace.