K VĚCI, Štěpán Křeček - 12.10. v 12:30
Energie, nájmy i potraviny. V Česku zdražuje takřka vše. Vláda proto přichází s opatřeními, kterými se snaží občanům pomoci. Přesto se někteří ptají, proč kromě zastropování cen elektřiny a plynu kabinet Petra Fialy (ODS) nepřistoupí i k zastropování cen potravin. Hlavní důvod v pořadu K věci uvedl vládní ekonomický poradce Štěpán Křeček – nic by v obchodech nezbylo.
„Krize je ozdravná a díky ní inflaci porazíme,“ prohlásil Křeček. Jenže takové argumenty mnohé občany v současné době neuklidňují. Ekonom a poradce předsedy vlády proto uvedl, že u některých položek, které skokově zdražily, dojde k cenové korekci.
Poradce premiéra Petra Fialy (ODS) a ekonom Štěpán Křeček Zdroj: CNN Prima NEWS
Hostem pořadu K věci na CNN Prima NEWS byl ekonom a poradce premiéra Štěpán Křeček. Zdroj: CNN Prima NEWS
Poradce premiéra Petra Fialy (ODS) a ekonom Štěpán Křeček Zdroj: CNN Prima NEWS
Hostem pořadu Co na to vaše peněženka na CNN Prima NEWS byl ekonom Štěpán Křeček. Zdroj: CNN Prima NEWS
„Vysoká inflace je způsobena tím, že toho nakupujeme příliš, máme velkou spotřebu. Jak se snižují reálné příjmy, začínáme šetřit. Vidíme to i na tržbách obchodníků. S tím, jak se bude poptávka utlumovat, tak můžeme skončit v recesi. Ta však přinese to, že se inflace zkrátí a my budeme moci najet na standardní dvouprocentní růst cen,“ vzkázal.
Zastropování cen neřeší příčiny. Za velmi drahé peníze jen kupujeme čas, shodli se politici
Výnosy z mimořádné daně, kterou vláda chystá, státnímu rozpočtu pomohou. Přesto se jedná o drahé opatření, kterým si pouze kupujeme čas. Ve vysílání CNN Prima NEWS to uvedl poslanec Jan Skopeček (ODS). Opoziční poslanec Patrik Nacher (ANO) souhlasil a ocenil, že je Skopeček konzistentní.
Pozor na zastropování
Přesto se mnozí ptají, proč vláda neschválí například zastropování cen potravin, byť třeba jen na určitou dobu. Důvod, proč k tomuto kroku kabinet premiéra Fialy nepřistoupil, Křeček obhajoval se slovy: „K zastropování cen energií jsme se rozhodli, protože se jednalo o zběsilý vývoj cen. Ostatní ceny v ekonomice bychom však stropovat rozhodně neměli.“ A následně také dodal proč: „Na jedné straně – jakmile přijde cenová regulace, přijde nedostatek. Už jsme to zažívali v minulém režimu, kdy administrativně byly nízké ceny, ale v obchodech pak nic nebylo. Banány, toaletní papír... bylo to způsobeno zastropováním. Proto cenový strop není cesta.“
Doplnil, že je nutné zachovat základní princip tržní ekonomiky s tím, že možná bude zboží dražší, ale aspoň bude v obchodech dostupné pro každého. „Stejně jako pohonné hmoty. Když jejich cenu některé země zastropovaly, tak jich byl mnohdy nedostatek,“ uzavřel ekonom.
Jak dlouho by Česko mohlo být v recesi? A proč by Křeček zvyšoval minimální mzdu? Nejen to se dozvíte ve výše přiloženém videu. Rozhovor si můžete poslechnout i jako podcast: