Ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) vyrazil do boje proti praktikám supermarketů. Obchody podle něj zneužívají situace a uměle navyšují u některých výrobků ceny. I proto potraviny v Česku dál zdražují, zatímco v jiných zemích už ceny klesají. Ministr obvinil řetězce z kartelové dohody. Pokud se prokáže, že porušili zákon, hrozí obchodníkům až miliardové pokuty.
Cukr jako důkaz, že obchodní řetězce zneužívají situace a zdražují víc, než by musely. A nekonkurují si. Ministrovi zemědělství Zdeňku Nekulovi vadí, že zatímco výrobci zdražili na podzim jedno kilo cukru zhruba o 7 korun, v obchodech šly ceny nahoru dvojnásobně, tedy o 14 korun.
Podobně to je podle něj i s vejci. „Na ta se zaměříme v dalším kroku. Chceme se zaměřit i na jablka, brambory, mlékárenské výrobky,“ vyjmenovával ministr pro CNN Prima NEWS. Dodal také, že někteří zemědělci a potravináři se bojí vznést podněty. Obávají se, že by je obchodní řetězce odepsaly.
ČTETE TAKÉ: Češi rekordně šetří na základních potravinách. Je to alarmující, varuje ekonom.
Nicméně právě kvůli cenám cukru se Nekula obrátil na antimonopolní úřad. „Máme za to, že to nebylo individuální jednání, ale že tady došlo k nějakému koordinovanému jednání,“ uvedl ministr.
PŘEHLEDNĚ: Vejce dál zdražují, cena másla klesá. Podívejte se, jak se mění cena potravin
Ceny jídla se v tuzemských obchodech mění i s příchodem letošního roku. Češi si například připlácejí za zeleninu, ovoce, ale hlavně i za základní potraviny. Čísla statistiků nicméně ukázala, že některé položky v únoru oproti předchozímu měsíci zlevnily. Jaké to jsou a u čeho naopak mohou lidé letos čekat další zdražení?
Za takové jednání přitom mohou padat velmi tvrdé tresty. Pokuty mohou dosáhnout až 10 % z ročního obratu. Jde tedy o miliardy korun. Řetězce nařčení odmítají. „Trh s potravinami je jeden z nejvíc konkurenčních v celé Evropě. V řadě zemí máte dva, tři dominantní dodavatele. U nás je to dvanáct řetězců s obratem nad pět miliard korun. I ten největší má kolem 15 %,“ vysvětlil prezident Svazu průmyslu a obchodu Tomáš Prouza, že kartelová dohoda je málo pravděpodobná.
Čeká se na vyjádření antimonopolního úřadu
Hádky o to, kdo může za tak velké zdražování, se vlečou už několik měsíců. Vedle antimonopolního úřadu se ministr Nekula obrátil i na Českou obchodní inspekci. „Myslím, že ty podněty jsou potřeba, protože jestliže jsou o něčem pochybnosti, je potřeba to prošetřit,“ řekla prezidentka Potravinářské komory Dana Večeřová.
Zda antimonopolní úřad zahájí správní řízení, které může skončit pokutou, bude jasné během několika týdnů. V hledáčku kontrolorů se vedle řetězců mohou velmi brzo ocitnout i potravináři nebo zemědělci. Antimonopolní úřad tvrdí, že do dvou měsíců u několika vybraných potravin zjistí, jak zdražovaly nejen v obchodech, ale i u zemědělců či potravinářů a svá zjištění zveřejní.