Celkem 66 firem v Česku žádá premiéra Petra Fialu (ODS) o podporu přijetí zákona o manželství pro všechny. Adresovaly mu otevřený dopis s výzvou. Píšou v něm, že nerovné podmínky pro LGBT+ lidi znamenají pro zaměstnavatele náklady a pro společnost ekonomické ztráty. Iniciativu byznysu představil ve středu na tiskové konferenci generální ředitel Vodafone Petr Dvořák a zástupci dalších firem a organizací.
Od července 2006 mohou páry gayů a leseb uzavírat v ČR registrované partnerství. Zákon o rovném manželství se začal projednávat v roce 2016. Ve Sněmovně je norma i v tomto volebním období. Současně zákonodárci jednají i o protinávrhu na uzákonění manželství jen jako svazku muže a ženy. Prezident Petr Pavel nedávno ve své zdravici v Senátu řekl, že není možné, aby část společnosti měla omezená práva kvůli sexuální orientaci. Zákon s manželstvím pro všechny nepovažuje za revoluci, ale za spravedlivý právní rámec.
ČTĚTE TAKÉ: Televizní a rozhlasové poplatky se zvýší. Nově je budou platit i vlastníci mobilů a počítačů
Pod výzvu se podepsaly vedle telekomunikačních a počítačových společností také kosmetické, potravinářské, přepravní či poradenské firmy, některé banky a pivovary i automobilka Škoda Auto. V listu uvedly, že zaměstnávají dohromady desetitisíce lidí a sdílejí přání leseb, gayů, bi a translidí (LGBT+) žít a pracovat v Česku bez předsudků.
GLOSA: Vlajky Palestiny na Pridu? Totální chucpe. Antisemitismus je ale „cool“ v každé době
No a co, že palestinská vlajka na duhových festivalech dává asi stejný smysl jako účast vegana v soutěži „Sněz tolik hovězích steaků, kolik dokážeš“. Nenávidění Židů je zkrátka „cool“ v každé době. Po německých nacistech, sovětských komunistech a neonacistech nyní převzala otěže část zástupců progresivní levice. Skoro to vypadá, jako by byl pro tuto skupinu antisemitismus společně s „rasismem naruby“ čím dál oblíbenější formou xenofobie.
Signatáři a signatářky poukazují na náklady a ekonomické ztráty kvůli nerovnostem. Odvolávají se na analýzu výzkumné organizace Open For Business, která zastřešuje nadnárodní konzultační firmy. Píšou, že podle zjištění kvůli nerovnému postavení přichází česká ekonomika ročně až o 37,6 miliardy korun. „Z pohledu podnikání je tedy manželství pro všechny páry jednoznačně přínosné nejen pro naše firmy, ale i pro budoucnost české ekonomiky,“ stojí v listu.
Firmy uvádějí, že jako zaměstnavatelé přistupují ke všem svým pracovníkům stejně. Premiérovi píšou, že mají výdaje na dvojí administrativu a „vyrovnávání nerovností způsobené zákonem“, protože LGBT+ zaměstnanci nemají některé benefity od státu jako ostatní. Signatáři a signatářky zmiňují třeba volno na uzavření registrovaného partnerství či rodičovskou.
Podle zákona nemají registrovaní třeba společné jmění a po ztrátě partnera či partnerky nemají nárok na vdovecký či vdovský důchod. Sirotčí důchod nemusí získat ani jejich potomek. Registrované dvojici zákon adopci zakazuje. V ČR takzvané duhové rodiny s dětmi už žijí. Oficiálně mohou mít děti dvou matek a dvou otců ale jen jednoho rodiče.
Firmy považují stejná práva za podmínku pro rozvoj konkurenceschopnosti a prosperity Česka. Manželství pro všechny má podle nich ekonomický i morální smysl. Vyzývají premiéra, aby se zasadil o brzké přijetí zákona. Zástupci byznysu by mu rádi představili své důvody na schůzce, jsou připraveni s nimi seznámit i zákonodárce.